Artvin’de Boğa Güreşleri Türkiye Şampiyonası yapıldı

Artvin’üstelik “5. Kafkasör Kele Güreşleri Türkiye şampiyonası” sona erdi.

Valilik koordinesinde Artvin Boğacılar Spor Kulübünce, site merkezine 12 kilometre mesafedeki ormanlarla dönük 1200 rakımlı Kafkasör Yaylası’ndaki arenada planlı şampiyonaya İzmir, Aydınlık, Muğla, Denizli, Rize, Erzurum ve Artvin’den toplam 68 boğa katıldı.

İki devir süren sevir güreşlerinin akıbet gününde “pehlivanlar” klasmanında “göl ayağı”, “adi orta”, “iri itidalli”, “başaltı” ve “temel” kategorilerinde 40 sevir arenaya çıktı.

Sıcak havaya karşın binlerce kişinin izlediği güreşlerde toplamda 182 bin liralık mülk ödülü dağıtılırken, güreşlerin yeryüzü prestijli kategorisi olan Pehlivanlar Esas Kategorisinde şampiyon “Poyraz” isimli boğanın sahibi Hasan Saika 40 bin teklik ile ödüllendirildi.

Boğalar arenaya çıkmadan geçmiş boynuzlarının sivrileştirilmesi ihtimaline alın boynuz kontrolünden geçirilirken, kazanan boğalar da doping testine tabi tutuldu.

Pehlivanlar klasmanı kıç kategorisinde Şener Yağ’a ilişkin “Gönül Avcısı”, gerçekten orta kategorisinde Ahmet Şahin’e ait “Od”, iri ılımlı kategorisinde Haysiyet Uzun’a ilgilendiren “Mercan Balığı”, başaltı kategorisinde Yaşar Kuş’a ilgilendiren “Kara”, mir kategorisinde dahi Hasan Sebep’a ait “Poyraz” bir numara oldu.

Yıldızlar klasmanı âdeta ölçülü kategorisinde Maksat Polat’a ilişik “Bayram”, balaban ölçülü kategorisinde Mualla Gültekin’e ilişik “Bozo”, başaltı kategorisinde Yiğithan Koç’a ait “Boğaçhan”, temel kategorisinde ise Yılmaz Köse’ye ilişkin “Savcı Komutan” ünlü sevir bir numara oldu.

Rize’den gelen Muhammet Demirkıran, sevir güreşlerini çok sevdiğini rapor etti.

Çanakkale Biga’dan güreşleri izlemeye mevrut Lütfü Borazan, “Artvin doğasıyla yeşilliği ile meşhur. Herkesin bu doğayı görmesini dahi isterim. Henüz ilk kele güreşini canlı izlememiştim. Televizyonda görüyordum çok nikbet ediyordum. Çokça pir” ifadelerini kullandı.Share: