Askere gidecek Kütahyalı gençler mani söyleyip harçlık topladı

Kütahya’nın Gediz ilçesinde zırh altına alınacak gençlere harçlık toplanan “leşker davulu” geleneği asırlardır yaşatılıyor.

Eskigediz beldesi Akçaalan Mahallesi’nde nesilden nesle aktarılan geleneğe göre, celp dönemlerinde özel kıyafetler giyen gençler, Türk bayrağı ile bateri zurna eşliğinde maniler söyleyerek evleri dolaşıyor.

Bu yıl askere gidecek 13 tendürüst, geleneğe uyarak harçlık topladı. Çoluk Çocuk, mahalle meydanında akşam saatlerinde oyun havaları eşliğinde oynadı.

Akçaalan Teavün ve Tesanüt Derneği Başkanı Halil Oyan, AA muhabirine, bu geleneğin, mahalle halkı arasında birlik ve beraberliğin sağlanmasında makro olduğunu söyledi.

Gençlerin önceki namına şehitlikte yakarış ettiğini tamlayan Oyan, şöyle konuştu:

“Kümesten alınan horozun kesilmesiyle başlayan geleneğimiz 10 dönme sürüyor. Gençlerimiz davul ve zurna eşliğinde maniler söyleyerek köydeki tam evleri tek tek dolaşıp kapılarını çalıyor. Buna güvenerek köyümüzün sakinleri, askere gidecek gençlerimize imkanları dahilinde servet, arpa, buğdayın yanı sıra değişik hediyeler veriyor. Daha sonraları ise toplanan dünyalık ve başka malzemelerin benzeri kısmı askerlerimize harçlık kendisine veriliyor, artan kısmı ise köyün ihtiyaçları amacıyla kullanılıyor. Kısaca 300 yıldan beri sürdürülen köyümüzün bu geleneği bize babalarımızdan ve dedelerimizden miras kaldı. Tığ dahi bu geleneği günümüzün şartlarına göre sürdürmekteyiz.”

Leşker adaylarından Muhammet Akçadurak üstelik geleneğin askere gidecek çoluk çocuk üzere şişman maneviyat ve güdeleme kaynağı olduğunu vurguladı.

Mahalle sakinlerinden Evren Engür ve “asker davulu başı” Zafer Abidin Bulat ise geleneğin artık birlikte bitmeme etmesini diledi.

Share: