Atakum Belediyesi’nden Atık İlaçlarla Uğraş

Atakum Belediyesi, gelişigüzel çöpe atılarak toprağa ve suya karışan, belde ile sosyete sağlığı itibarıyla risk taşıyan atılmış ilaçlar için kentteki 17 Eş Sağlığı Merkezi’ne atılmış reçete kutusu yerleştirdi. Başkan Cemil Sarban, “Çevreyi ve ortamında yaşadığımız doğanın dosdoğru kalabilmesi amacıyla çaba gösteriyoruz” dedi.

Atakum Belediyesi İklim Değişikliği ve Liyakatsiz Atılmış Müdürlüğü eliyle “Seni İyileştiren Doğayı Tutkun Etmesin” sloganıyla başlatılan kampanyayla kaza genelindeki 17 Familya Sağlığı Merkezi’ne atılmış ilaç kutusu yerleştirildi.

Yurttaşlar, kullanılmayan ve tarihi önceki ilaçları bu kutulara ulaştırarak, atık ilaçların vereceği tamlık zararların önüne geçebilecek.

“SAMSUN’A GIDERILMIŞ MERKEZİ KURULMASI GEREKİYOR”

Kutular sebebiyle ellerindeki tarihi eski yahut metruk ilaçların doğaya kötülük vermeden bertaraf edileceğini belirten Atakum Şehremini Cemil Deveci, şunları söyledi:

“Detaylı tıpkısı süredir zarfında yaşadığımız dünyayı yaşanmaz ağıl getirdiğimizi seslendiriyoruz. Toplumda bu konuda bir farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Çevreyi ve içre yaşadığımız doğanın mıhlı kalabilmesi için mücahede gösteriyoruz. Bu kapsamda tarihi esbak veya kullanılmayan merhem atıklarını keyif merkezlerimizde toplayarak dümbelek dönüşüme çekmek için çalışmalarımızı tamamladık. Keyif kurumlarıyla iş birliği yapıyoruz. ‘Seni iyileştiren doğayı tutkun etmesin’ sloganıyla ilgi kazanmak istiyoruz. İnsanlar kendi sağlığı amacıyla kullandığı ilaçlarla doğayı kirletmemeli. Önümüzdeki günlerde dahi elan fazla noktada bu kutuları yerleştireceğiz ve buradan toplanan atık ilaçları kaldirilmiş merkezlerine göndereceğiz. Bu merkezler üstelik Türkiye’nin birkaç noktasında mevcut. Karadeniz Bölgesi amacıyla da Samsun’bile giderilmiş merkezinin kurulması gerekiyor. Afiyet Bakanlığı’nı, Samsun Valiliği’ni ve Samsun Büyükşehir Belediyesi’ni bu konuda duygulu olmaya ve sorunun çözümüne ulama vermeye nida ediyorum.”

“CÜMLE CANLILAR İÇİN TEHLİKE”

Atılmış ilaçların herif ve mekân sağlığı için çığlık niteliği taşıdığını, kül canlılar amacıyla dahi hırs oluşturduğunu söyleyen Atakum Belediyesi İklim Değişikliği ve Muvaffakiyetsiz Atılmış Müdürlüğü’nde görevli Çevre Mühendisi Cansu Ergül ise “Bu çalışmayla ilaçların mekân ve koca sağlığını doğrudan etkilerinin bildirme uzuv indirgenmesini, ilaçların kanuni mevzuata akla yatkın kendisine çevreye beis vermeyecek şekilde imha edilmesini ve tüketicilerin bilinçlendirilmesini hedefliyoruz. Bundan böyle evlerde kullanılmayacak durumdaki evet dahi sonuç istimal tarihi önceki ilaçları Atakumlular ilçemizdeki 17 nüsha Familya Sağlığı Merkezi’ndeki atılmış derman cem kutularına atabilecekler. Atık ilaçlar belli başlı aralıklarla toplanacak henüz bilahare yetkili giderilmiş tesislerine imha edilmek üzere gönderilecek. Yekpare Atakumluları ‘Seni iyileştiren doğayı marazlı etmesin’ sloganıyla atık ilaçlarını bu kutulara ulaştırmaya davet ediyoruz” dedi.

Share: