Atatürk’ün Ordu’ya gelişinin 98. yıl dönümü kutlandı

Iri Alemdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün Kalaba’ya gelişinin 98. sene dönümü kutlandı.

Altınordu ilçesi Şarkiye Mahallesi’ndeki İlkadım Anıtı uğrunda planlı tören, Altınordu Kaymakamı Erkan Karahan ile Altınordu Belediye Reisi Çok Merasim’in çelenk sunumuyla başladı.

Altınordu Kaymakamı Erkan Karahan, burada yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti devletinin ilk yıllarında Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün ülkenin beherglas köşesine ziyaretler gerçekleştirdiğini söyledi.

Bu ziyaretlerin, Atatürk’ün vefatının 4,5 ay öncesine kadar meydanlık verilmeksizin sürdüğünü aktaran Karahan, yöre halkının Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ile tanışma imkanı bulmasının, bu gezilere ayrı değer kattığını ifade etti.

Karahan, bu ziyaretlerden birinin 19 Ilkgüz 1924’te Ordu’ya yapıldığını belirterek, şöyle konuştu:

“Atatürk bugün Altınordu hükümet konağı olarak mergup tarihi binayı görüşme etmiş ve o günkü konuşmasında ‘Sizin kabilinden şuurlu bire bir millete ege olan bu ululuk, bilcümle cihana alın kıvanma ika hakkına maliktir.’ emreylemek yoluyla Kalabalık halkımızı övmüş ve onurlandırmıştır. Binbir emekle kurulan Cumhuriyet Altını’imizin lideriyle görüşmek ve benzeri arada çıkmak, şehrimiz üzere üstelik aynı saygınlık vesilesi olmuştur.”

Altınordu Belediye Başkanı Fazla Merasim ise Türk milletinin binlerce almanak yürüyüşünü, cumhuriyet şuuruyla gelecek bin yıllara taşımaya azimli olduklarını vurgulayarak, “Türk milletinin binlerce almanak yürüyüşünü, cumhuriyet altını şuuruyla ati bin yıllara taşımaya kararlıyız. Bunun fayrap etmek üzere birlikte beyin akıla vereceğiz. baş başa dayanışacağız.” dedi.

Halk oyunları gösterisinin de sunulduğu törene, CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Seyit Torun, CHP Kargaşa Saylav Mustafa Adıgüzel, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak ile protokol üyeleri ve askeri erkan katıldı.

Share: