ATB Başkanı Aşılanmamış: “Ekincilik deli dolu biçimde desteklenmeli”

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Ağustos ayı divan toplantısı, Sedir Başkanı Erdoğan Ekinci başkanlığında çevrimiçi yerine yapıldı. Yönetimin tıpkısı maaş çalışmasıyla ilişkin sedir üyelerinin bilgilendirildiği toplantıda, ATB Umumi Heyet Başkanı Büyük Çandır, tarım ve ticaretle ait değerlendirmelerde bulundu.

30 Ağustos Galebe Bayramı’nı kutlayarak konuşmasına başlayan Başkan Aşılanmamış, “Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk başta tevessül etmek için, istiklal mücadelemizin kamu kahramanlarını tevakki etmek ve minnetle anıyorum. 30 Ağustos Galibiyet Bayramı’mızın 100. yıl dönümü mutlu olsun” dedi.

“Tarım deli dolu biçimde desteklenmeli”

Antalya’nın yılın önceki yarısında Türkiye ortalamasının üzerinde ticari faaliyet yaşadığını, bunu rakamların doğrulama ettiğini tamlayan Başbuğ Çandır, sabık yılın tıpkısı aylarına bakarak üstelik Antalya’bile faziletli benzeri ticari faaliyet yaşandığını vurguladı. Çandır, “Nominal verilerin oluşturduğu bu hareketliliği enflasyondan arındırarak değerlendirdiğimizde ise başlıca tıpkı arıklık ortaya çıkmaktadır. Bu zayıflığın giderilmesi amacıyla önemli sektörümüz tarımın faal biçimde desteklenmesine ihtiyaç bulunmaktadır. Zira kentimizdeki tarımın arz şanlı özelliği, şehrin merkezinden sunma ücra mahallesine büyüklüğünde insanımıza aracısız kuvvet eden bir yapıda olmasıdır” diyerek konuştu. Turizm sektörünün Antalya ekonomisindeki ağırlığına özen çeken Aşılanmamış, “Bakım sektörümüzün akıbet birkaç yılda aldığı malum darbeler, Antalya’mızı yıllık büyümede ilk kez en üst sıraya düşürmüştür. Fakat 2022 yılında turizm ve bakım sektörü bakımından 2019 yılına yaklaşılmıştır” dedi.

“Tarım ayakta kalmalı”

Yaşanan ekonomik hareketliliğe karşın Antalya’de toplam ve ekincilik sektörü kredilerinde mutluluk ortalamasının altında cesaret kullanıldığını bildiren Aşılanmamış, hem finansmana erişimde zorlandıklarını hem birlikte ortalamanın altında cesaret kullanıldığına ilgi çekti. Aşılanmamış, “Dolayısıyla bu hareketliliğin sürdürülebilirliği, vahim zılgıt altında bulunmaktadır. Açıklanan akıbet veriler, bu tespitimizi doğrulamaktadır. Kentimizdeki mecmu cesaret kullanımı yüzde 53 artarken, ülkemizde yüzde 60 artmıştır. Ticaret sektöründeki güven kullanımı ise kentimizde yüzdelik 54 artarken, ülkemizde yüzde 85 artmıştır. Sektörümüzdeki yüreklilik kullanımı kentimizde yüzde 37 ve ülkemizde ise yüzdelik 55 artmıştır. Antalya tarımı finansmana erişimde Türkiye ortalamasının kısaca yarısında kalmıştır” diye konuştu.

Antalya’nın borcuna vabeste ayrımsız kent olduğunu belirterek, bankalara, tedarikçilere ve devletine kazanç ifa oranında ortalamanın üzerinde olduğunu kaydeden Çandır, “Sonuç aylarda bu özelliğimiz erozyona uğramaya başlamıştır. İlk 7 maaş dönemde müft çek tutarlarında talih ortalaması yüzde 46 artarken, Antalya’üstelik yüzde 87 arttı. Bir dönemde kapanan şeriklik sayısı devlet ortalamasında yüzde 79 artarken, kentimizde yüzde 97 arttı. Değişik taraftan ticari hareketliliğimiz amacıyla makro tıpkı belirti olan çekle ifa hacmi, ülkede yüzde 89 artarken, Antalya’dahi yüzde 129 arttı” diye konuştu.

“İhracat artma hızımız düştü”

Antalya’nın ithalattan fazla dış satım etme özelliğine dikkat çeken Aşılanmamış, Türkiye’da ihracat artış hızının yüzde 18, Antalya’üstelik ise yüzdelik 12 olduğunu belirtti. Orak Ayı ayında yıllık dış satım artışının Türkiye’de yüzde 9 iken Antalya’üstelik yüzdelik 6 olduğunu da kaydeden Aşılanmamış, “İlk 7 maaş dönemde Türkiye’da yüzde 1,5’lik düşüşe denk Antalya’da yüzdelik 1,2’lik çoğalma yaşandı. Temmuz ayında ise ülkemizdeki almanak yüzdelik 6,4 düşüşe karşılık, Antalya’de yüzdelik 11,1 azalış oldu. Ziynet bitkilerindeki zıt takat sınırı Orak Ayı’de dahi bitmeme etti. 7 maaş dönemde ülkemizdeki bezgi bitkileri ihracatı yüzde 8,6 düşerken, Antalya’dahi yüzde 13 azaldı. Orak Ayı ayında ise ülkemizdeki yıllık yüzdelik 54,8’lik düşüşe fiyat, Antalya’de yüzde 42,5’lik eksilme oldu” şeklinde konuştu.

“Esnaf sayımız arttı, maraba sayımız azaldı”

Başkan Mualla Aşılanmamış, Antalya’bile üretimdeki istihdam ve faaliyet kullanımıyla ilgilendiren üstelik vukuf verdi. Resmi rakamlara göre, sigortalı sayısının ülkede yüzdelik 5,3 artarken, Antalya’bile turizm ve bakım sektörünün üstelik etkisiyle yüzdelik 21 arttığını kaydeden Çandır, SGK’ye mukayyet esnaf sayısında mevki ortalamasının 1 puan fazlasıyla yüzde 7,7’lik çoğalma olduğunu söyledi. Çandır, “Ancak bu ebat, hele ekincilik sektörü üzere eş seyretmemiştir. Bu dönemde tarımsal SGK dahilindeki etkin sayısı ülkemizde yüzde 9,5 azalırken, Antalya’da yüzde 12 azaldı” dedi.

“Tarımda GES kısıtlanmamalı”

Resmi Gazete’birlikte yayımlanan Enerji Piyasaları Düzenleme Kurulu (EPDK) kararına göre, lisanssız devir enerji santralleri (GES) mevzuatında yıpranmamış aranjman yapıldığını anımsatan Aşılanmamış, “Tarımın GES kullanımında seçme arttırma kısıtlamaya gidilmemesini dilek etmekteyiz. Zira bilinen erke maliyeleri zımnında zaten kısıtlanmış olan zirai faaliyetlerdeki zindelik kullanımı, henüz çok kısıtlanmamalıdır. Üretimdeki artma ve süreklilik itibarıyla bu durum son aşama önemlidir. EPDK’ya OSB’ler üzere aldığı değişmeyen nedeniyle teşekkürname ediyoruz. Fakat yatırım yapanları ve yatırıma devam edenleri mağdur etmemesini, yatırım yapacak olanlarından üstelik iştahını kırmamasını diliyoruz” diye konuştu.

EPDK’dan tarım sektörünün küsurat neşelilik maliyetleri zımnında “zirai sulama” isimli sürdürümcü grubunun genişletilerek umum zirai işlemleri kapsayacak biçimde “ekincilik” sürdürümcü grubu olarak yeniden düzenlenmesini ve sektörün maliyet yükünü yumuşatıcı düşük fiyatlı özel bir tarife oluşturulmasını rica ettiklerini hatırlatan Çandır, “Kuruldan bu konudaki talebimizi müstacel benzeri biçimde gündeme almasını bekliyoruz. Talebimizin takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Borsa web yenilendi

Antalya Tecim Borsasının üyelerine genişlik ongun hizmeti çevirmek için kendisini sürekli yenilediğini belirten Çandır, üye işlemlerinin hızlanması, selis ve tıkır tıkır yapılabilmesi ve kolaylaştırılması amacıyla Borsa’nın web sayfasının yenilendiğini kaydetti. Aşılanmamış, “Salgınla birlikte tescil ve kesenek ifa üzere bir nice işlemi acul tıpkı biçimde online’a taşımıştık. Yıpranmamış web sayfamızla gelişigüzel artık mecmu uzuv işlemlerini aynı tıkla yapabilir arkaç getirdik. Ant; enerjiden, paradan ve bile yer önemlisi zamandan tasarruf devridir. Bilcümle üyelerimize adamakıllı olsun” dedi.

Türkiye’da önceki

Tarım sektöründe hizmet veren üyeler ve tamlık üreticiler amacıyla farkındalık oluşturmak üzere karbon salımı hesaplama yazılımı geliştirdiklerini, matlup bilgiler girilerek, üretime müteveccih karbon salımı ve tenkis potansiyelinin değerlendirilebileceğini anlatan Komutan Aşılanmamış, şunları söyledi:

“Sonuçlar takkadak bilgilendirme amaçlıdır. Dubara edici veriler istihsal sahasındaki karbon salan ve markajcı kül unsurların merdiven gazı envanter raporunda hesaba karışma edilmesiyle elde edilebilir. Sürdürülebilirlik ilkemiz çerçevesinde hazırladığımız ve ülkemizdeki ilk aplikasyon örneği olan ‘Zirai Karbon Göl Ayağı İzi Hesaplama’ bölümünden şirketinizin emisyon durumunu sadece ölçebilir, etkinliklerimizi strateji edebilir, vukuf, eğitim bilimi ve detaylı tavhane gazı envanter raporunun hazırlanması amacıyla borsamızla bildirişim kurabilirsiniz.”

Web sitesinde “Tarımsal Ticaret Portalı” uygulamasını birlikte hayata geçirdiklerini anlatan Aşılanmamış, “Bu ana kapı yardımıyla gurur, satış ve irade tevlit ve iş birliği yapma gibi seçeneklerle küresel ticaretinizi geliştirebilirsiniz. Bu projeden amacımız, kısaca, üyelerimizin ticaretlerinin gelişmesine müzaheret etmek ve eskimemiş ticari bağlar kurmasına okazyon oluşturmaktır. Sizleri ve tamam üyelerimizi değme iki kullanılmamış uygulamamızdan üstelik faydalanmaya ve önermeye davet ediyorum” dedi.

‘Zatî Verilerin Korunması Kanunu’ çerçevesinde kurumsal kapasitenin artırılması ve kanunla ağır ezgi arkaç getirilmesi amacıyla altyapıyı güçlendirdiklerini bildiren Aşılanmamış, “Daha Çok, borsamız ile ilişkili zatî verilerle ait hep işlemlerde verilerin korunması için gereken yönetsel ve maharet tedbirler alınmakta, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilişkin mevzuatta öngörülen sınırlar dahilinde işlemektedir. İlgili konularda cansiparane çalışmalarını sürdüren umumi heyet üyelerimize ve himmet arkadaşlarımıza teşekkürname ediyoruz” diyerek konuştu.

YÖREX fuarı seneye yapılacak

Türkiye’nin dört bir yanından yöresel ürünlerin buluşma noktası haline gelen Lokal Ürünler Fuarı YÖREX’in; bu sene kovid salgınının bitmeme etmesi, konaklama ve geri hizmet maliyetlerinin şiddetli yükselmesi, Ilk Teşrin ve Son Teşrin aylarında yapılacak olan oda ve borsa seçimleri ve daha sonrasında yapılacak olan TOBB seçimi zımnında önümüzdeki sene yapılacağını duyuran Komutan Aşılanmamış, “Fuarımızı önümüzdeki sene 12.defa yarmak amacıyla tamam gayretimizle çalışmaya bitmeme edeceğiz” dedi.

Başkan Çandır, borsa seçiminin Ilk Teşrin ayında yapılması üzere İl Seçim Kuruluna başvuruda bulunacaklarını bildirirken, “Seçimi, borsamıza yakışan tıpkısı şekilde tamamlayacağımız konusunda hiçbir şüphem namevcut. Şiddetli olsun” dedi. – ANTALYA

Share: