Avrat sporcuların Avrupa zaferi

1 April akşamı karı sporcularımız için adeta tıpkısı zafer gecesi oldu. Budapeşte’deki Avrupa Güreş Şampiyonası’nda eş milli takımımız Avrupa Şampiyonu oldu. Bir farklı sükse haberi de ringden geldi. Sırbistan’ın başkenti Belgrad’dahi düzenlenen 59.Uluslararası Belgrad Kazananlar Yumruk Oyunu Turnuvası’nda ter döken Buse Naz Çakıroğlu ve Büşra Işıldar kızıl madalya kazandı.

İLK ÖĞÜN AVRUPA ŞAMPİYONLUĞU

Türkiye Karı Güreş Milli Takımı, kibar kategorisinde ilk defa Avrupa şampiyonluğuna ulaştı.

Macaristan’da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda kadınlarda müsabakalar sona erdi.

Budapeşte’bile 2 zer, 1 sim ve 1 bronz madalya kazanan Türkiye, 140 puanla mızıka halinde Avrupa şampiyonu oldu.

Bökelik kupasını Karı Güreş Milli Takımı Beceri Direktörü Efraim Yiğit aldı.

Türkiye, kadınlarda 140 puanla tarihinde ilk defa büyüklerde Avrupa şampiyonluğuna ulaşırken, 135 puanla Ukrayna ikinci, 110 puanla birlikte Bulgaristan üçüncü sırada düz aldı.

Kazanılan madalyalar

Şampiyonada, Habbe Demirhan Müşkül ve Yasemin Adar Yiğit kızıl, Buse Boğa Çavuşoğlu sim, Bediha Ahit bronz madalya aldı. Zeynep Yetgil, Elvira Kamaloğlu ve Yağmur Çakozlamak birlikte beşinci oldu.

Kadınlar 76 kilogram finalinde Estonyalı Epp Maee’yi yenen Yasemin, kariyerindeki 5. Avrupa şampiyonluğunu elde etti.

50 kilogram finalinde Bulgar Miglena Georgieva Selishka’yı tuşla aşınmış fail Lüp ise büyüklerde ilk kez Avrupa şampiyonluğu sevinci yaşadı.

Türkiye Eş Güreş Milli Takımı Teknik Direktörü Kahraman

Tarihinde ilk defa büyüklerde böke olan Eş Güreş Milli Takımı’nın ustalık direktörü Efraim Alp, matbuat mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Bulgaristan’dahi düzenlenen 23 Yaş Şeş Avrupa Şampiyonası’nda kadınlarda Türkiye’nin böke olduğunu hatırlatan Kahraman, kibar kategorisinde de bire bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

“Büyüklerde ilk kez Avrupa şampiyonu olduk.” diyen Yiğit, şu ifadeleri kullandı:

“Avrupa şampiyonu kalkışmak tarihi muvaffakiyet. İki yol üçüncülüğümüz vardı. Buse’nin şampiyon olmasına sıradan haddinden fazla az kalmıştı. Orada çabucak benzeri oyunda sorumluluk yaptı ve tuşlandı. Bu buyurmak ki topluluk halinde şampiyonluğu hak ettik. Ukrayna üzere canlı bir ülkenin uğrunda vadi aldık. Diğer ülkelerde büyüklerde olimpiyat madalyalı sporcular var. Gençlerimiz bile aşağı savaştı. Yenilseler birlikte savaştılar. Onlardan onu istedim. Başkanımız birlikte tıpkı şekilde söyledi. ‘Yenilebilirsiniz ama savaşarak yenilin.’ dedik.”

Kahraman, “Bu başarıyla bizim çıtamız yükseldi. İşimiz daha çok henüz baskı. Avrupa şampiyonu takımı tıpkı basamak henüz fevk taşımamız lazım. Dünya Şampiyonası’nda üstelik üçüncülüğümüz var. Biz şampiyona peşindeyiz.” değerlendirmesinde bile bulundu.

Milli güreşçi Mısır Yasemini Adar Kahraman’in 5. misil Avrupa şampiyonu olduğuna işaret eden Kahraman, şunları kaydetti:

“Burada 5. misil şampiyon olması bizi gururlandırdı. Yasemin olimpiyattan sonradan faaliyetler geçirdi, bunu kimse bilmiyor. Burada riziko aldık, 1,5 aylık çalışmayla geldi. Kendisi çok aceleci toparladı. Rakibi da Estonyalı acun şampiyonu, Avrupa şampiyonu, ABD’li Gray’ı yenen bir sporcu. Bizim Yasemin’le hedefimiz olimpiyat şampiyonluğu. Buradan başlamış oldu. İnşallah, bu şekilde devam edeceğiz.”

BUSE IŞVE VE BÜŞRA’DAN ALTIN MADALYA

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’de planlı 59.Uluslararası Belgrad Kazananlar Yumruk Oyunu Turnuvası’nda arak döken Öpücük Zenginlik Çakıroğlu ve Büşra Işıldar zer madalya kazandı.

Türkiye Yumruk Oyunu Federasyonu’ndan yapılan açıklamaya bakarak, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’de planlı organizasyonda olimpiyat ikincisi Buse Naz, 52 kiloda finalde İngiliz rakibi Charley Davison’la karşılaştı.

Büşra Işıldar ise 81 kiloda Faslı rakibi Khadija Mardi’yle mücadeleye artık.

Rastgele iki milli sporcu rakibini mağlup ederek altın madalyanın sahibi oldu.

Share: