Avrupa ülkelerinden Ukrayna’ya 520 milyon sterlinlik askeri müzaheret

İngiltere, Hollanda, Norveç, İsveç, Danimarka, Litvanya ve İzlanda, Ukrayna’nın defans kapasitesini yükseltmek üzere evvel paketi 200 milyon sterlinlik (4,5 bilyon TL) gelmek için 520 milyon sterlinlik (11,7 milyar TL) askeri yayın yardımı yapacaklarını açıkladı.

İngiltere Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Ukrayna üzere Uluslararası Fon (IFU) kapsamında söz konusu ülkelerin, 520 milyon sterlinlik tıpkı savunma yardımı yapmaya değişmeyen verdiği bildirildi.

Açıklamada, bu yardımın 200 milyon sterlinlik önce paketinde mütenevvi futbolcu mühimmatları, deniz duyum, müşahede ve irfan ürünleri ile Ukrayna’nın halihazırda kullandığı tankların parçalarına yönelik desteğin vadi alacağı belirtildi.

İngiltere Defans Bakanı Ego Wallace, konuyla ait Brüksel’deki NATO Defans Bakanları Toplantısı’nda yaptığı açıklamada, bu ekipmanların Ukrayna ordusunun savunma kapasitesini kebir ölçüde artıracağını anlatım etti.

Wallace, “İngiltere öncülüğünde başlatılan IFU, Birleşik Kraliyet ve müttefiklerinin Ukrayna’ya kendisini Rusya’nın yasa dışı işgaline karşı koruyacak dirimsel askeri yardımları sağlamayı üstenme etmektedir.” diyerek konuştu.

Share: