Aym, Yöneticilerine “İnsan Müsvetteleri” Dediği İçin Kovulan İşçinin İfade Özgürlüğünün İhlal Edildiğine Hükmetti

Temel Mahkemesi (AYM), toplumsal iletişim araçları hesabında yaptığı paylaşımda çalıştığı kurumun yöneticilerine “insan müsveddeleri” dediği üzere hisse senedi akdine akıbet verilen işçinin anlatım özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti.

AYM, tıpkı kamu kurumunda ‘taşeron iştirakçi’ olarak çalışan ve sosyal medya hesabında yaptığı bir paylaşımda çekicilik yöneticilerine “adam müsveddeleri” dediği üzere gelişim akdine son verilen Amme Taşeron Çalışanları Derneği (KATAŞ-DER) Genel Başkanı Kadri Eroğul’un başvurusunu inceledi.

Eroğul, 14 Ağustos 2015 tarihinde içtimai iletişim araçları hesabında, taşeron işçilerin gördüğü baskıları ve yöneticilerini bahis kayran şu paylaşımı yaptı.

“Akıbet günlerde taşeron iştirakçi ihvan üstünde okkalı baskılar kalık; kendini idareci zanneden bazıları, işi gücü bırakıp taşeron iştirakçi ile uğraşmayı kendine fariza edinmiştir. Ulan kayırıcı müsveddeleri, idareci bozuntuları, şurası katiyen unutmayınız ki biz taşeron işçiler, İslam dinine inanıp iman etmiş Müslümanlarız ve Rabbim bize der kim ‘Rızık ile ilişik yeryüzünde hareket eden tek deli dolu yoktur kim azık Allah’a sınırlı olmasın’ der (Hud Suresi 6. Ayet). Rabbim sizleri bile hidayete ulaştırsın sunma güdük zamanda ve olduğunuz o iyice ön koltuklarının üstelik altınızdan kaybolma gideceğini bilme ve taşeron işçinin da kayırıcı olduğunu zeki fikri versin, amin.”

Bu paylaşımı zımnında alım yöneticileri tarafından Kütahya 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada Eroğul mahkum edildi, fakat hükmün açıklanması geriye bırakıldı. Bu kararın arkası sıra Eroğul’un iş sözleşmesi, tutkun bulunduğu şirket marifetiyle feshedildi.

İşten tart kararının arkası sıra Eroğul nahak fek davası açtı, ancak sav Kütahya 1. İş Mahkemesi eliyle reddedildi. Eroğul bu kararı istinafa taşıdı, ancak İzmir Havza Adliye Mahkemesi 9. Hususiyet Dairesi istinaf isteminin reddine karar verdi. Yargıtay dahi istinaf mahkemesinin bu kararını onadı.

Eroğul, bunun konusunda konuyu AYM’ye götürdü. AYM, yöneticileri hakkında “âdem müsveddeleri ve hoşgörülü bozuntuları” dediği üzere işten çıkartılan Eroğul’un rapor özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti.

“AŞIRI BİR YORUMUN BENİMSENMESİ, KAMUSAL KONUŞMALARI İMKANSIZ AYLA GETİRECEKTİR”

AYM, kararının gerekçesinde şunları kaydetti:

“Başvuruya laf paylaşımda umumi nitelikli ‘idareci’ kavramı kullanmış, fakat sözlerin belli benzeri kimseyi maksat aldığına müteveccih temas rapor kullanılmamıştır. Fakat mahkemeler tarafından, başvurucunun taşeron işçi olması ve ukubet davasına katılanların bile müracaatçı ile ayrımsız kurumda idareci olması esbabımucibe gösterilerek sözlerin muhataplarından benzeri kısmının çalım yöneticileri olduğu akseptans edilmiştir. Etap mahkemelerinin başvurucunun asıl amacının gelgel yöneticilerini kıytırık kesmek olduğunu kabul etmesi, ancak başvurucunun kullandığı kelimelere onun verdiği anlamın ötesinde anlamlar yüklemesi ile cins olmuştur. Başvurucunun kullandığı ifadelere, onun verdiği anlamın ötesinde benzeri medlul yüklenmemelidir. Adım mahkemelerinin başvurucunun dernek başkanlığı kimliğini dikkate almayarak ve aracısız bel edilmediği halde dolaylı bağlantılarla başvurucunun alım yöneticilerini tasavvur aldığını kabul ederek yaptıkları ekstrem benzeri yorumun benimsenmesi, kamusal konuşmaları imkansız ağil getirecektir.”

Share: