Aynı asrı deviren er arkadaşları, 70 sene sonra korkunç giderdi

Sakarya’nın Karasu ilçesinde, 100 yaşına giren 3 leşker arkadaşı, yaklaşık 70 yıl sonra buluşarak anılarını tazelemenin mutluluğunu yaşadı.

Kimliklerinde 1929 yazan fakat 1920 tevellütlü olan 3 çeri arkadaşı, Hürriyet ve İhsaniye mahalleleri muhtarlarının öncülüğünde kısaca 70 yıl sonradan baştan benzeri araya geldi.

Hasret gideren ve anılarını tazeleyen er arkadaşları, “Ölmeden önce görüştük ya bu bize yeter.” diye duygu kırcı anlar yaşadı.

Buluşmaya önderlik fail İhsaniye Mahallesi Muhtarı Oğuz Gönülden, Hakkı Adic emmi ile kahvehanede otururken yüzyıllık çınarları benzeri araya getirmeyi istediklerini belirterek, “Hürriyet Mahallesi muhtarını aradık ve üçünü buluşturduk.” dedi.

Hürriyet Mahallesi Muhtarı Topluluk Özkan bile 100 yıllık dünya malı süren asker arkadaşlarını buluşturmanın çok iyicene bir ihtisas olduğunu dile getirdi.

Asker arkadaşlarından Cevat Manav, 1950’de İzmit’in Kandıra ilçesinde askere alındıklarını, 10 ay bilahare de Ankara’ya gönderildiklerini anlattı.

Birlikte 1952 yılında teskere aldıklarını aktaran Manav, “Köylerimiz ayrıydı, görüşemedik. Birbirimizi haddinden fazla severdik, telefonla görüşürdük arada bir. Buluşmaktan haddinden fazla mutlu olduk.” dedi.

Hakkı Adic ise ” Herhangi Bir dolaşma çeri arkadaşlarımı sayıyordum. ‘Acaba sağlıklı mı, öldüler mi?’ diyerek düşkünlük ediyordum. Kâffesi öldü, iki gönül kalmıştı. Görünce haddinden fazla bahtiyar oldum.” ifadesini kullandı.

Buluşmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Mevlüt Elkoca üstelik “Arkadaşlarımız birer birer öldü. Terhis olan gitti, ayrımsız daha görüşemedik. Çok özlemişim onları. İlk ilkin hatırlayamadım, sonra tanıdım.” diye niteleyerek konuştu.Share: