Azamet hastanesindeki sismik izolatörler depremin etkisi yüzde 90 azalttı

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerden Malatya’birlikte, ekiplerin depresyon kaldırma çalışmaları bitmeme ederken, kurtarılan yaralıların iri bölümü bile Battalgazi Ululuk Hastanesi’ne getirildi. Bölgeyi vuran depremler sırasında ve sonrasında faaliyetlerin aksama olmadan yerine getirilebileceği şekilde mensur edilen Battalgazi Oran Hastanesi’nde mevcut 222 sismik yer sarsıntısı izolatörü, sarsıntı etkisini yüzdelik 90’a kadar indirdi.

“DEPREM YÜKLERİNİN ÜST KATLARA GİTMESİNİ ÖNLÜYORUZ”

İzolatörler karşı vukuf veren hastane mimarlarından Hamza Kerki, “İki elem depremde binanın yapısal unsurlarını beis görmesini önledi. Keyif sisteminin aksamalarını önledi. Bu şekilde evvel depremde ve ahir depremde yaralıların hızlıca otama işlemlerini olmasını sağladı. Binalarda taşıyıcı yapısal 4 prensip var. Asıl, kolon, kiriş ve döşemelerdir. Yer Sarsintisi yatay yıkmacı şekilde geldiği zaman bu yapısal unsurlardan anne toprakla bağlantılı olduğu için evvel hisseden kısım asıl unsuru oluyor. Sarsinti yüklerinin peş katlara gitmesini önlüyoruz. Bu izolatör benzeri salınım sağlayarak vakit kaybetmeden yukarıya hafif ayrımsız titreşme ve hafif ayrımsız salanım sağlayarak yukarıdaki binanın ağır ezgi aynı şekilde cereyan etmesini sağladı ve depremden minimal şekilde etkilenmesini sağladı” dedi.

“BİNALARIMIZIN YIKILMAMASI İÇİN BU SİSTEMİ ÖNERİYORUM”

Türkiye’bile birlik binalara izolatörlerin yerleştirilemediğini belirten Kerki, “İzolatörlerin yerleştirilen binalarındaki itmam yüksekliği büyük, ikincisi dayanaklık etmek amma bir nice yapımızı izolatörü binaya dönüştürebiliriz. Binalarımızın yıkılmaması amacıyla bu sistemin değişik binalarımıza de aktarılması gerektiğini, alelhusus yıkılan binalardan bilahare yapılacak eskimemiş binalarımıza bu sistemleri taşınması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

SARSINTININ ETKİSİ BIRKAÇ OLUNCA TEKRAR İÇERİ GİRDİLER

Öte yandan hastanenin asayiş kamerasına yansıyan görüntülerde, depremde hastane içinde bulunanların dışarı kaçması ve arkası sıra sarsıntının etkisinin birkaç hissedilmesiyle gene içeri girmeleri düz aldı. el telefonu kamerasıyla çekilen görüntü bile ise hastanenin olduğu binanın kâffesi ile zeminin ayrılıp, yerine oturduğu görüldü.

Share: