Babası ile ağabeyini korumaya çalıştı, savcı 20 yıla büyüklüğünde hapishane istedi

ZONGULDAK’ın Kozlu ilçesinde hareket insanı Murat Bir Numara’nin silahlı saldırıda yaralanması ile ilişkin davada tutuklu yargılanan Ercan İ. (44) ile oğulları Demircan İ. (22) ve Mertcan İ. (18) hakkında gösteri ve düşün birliği amacıyla hareket ettikleri gerekçesiyle ‘tasarlayarak isteyerek öldürmeye teşebbüs’ suçundan 20 yıla büyüklüğünde cezaevi istendi. Tetiği çektiği belirlenen Mertcan İ., duruşmada babası ile ağabeyi üzere “Onlar, benim yüzümden aylardır günahsız yere yatıyor” dedi.

İş insanı ve şehremaneti meclis üyesi Hedef Bir Numara, 26 Eylül 2021’de, kendisine ilgili gelişim yerinin önünde silahlı saldırıya uğradı. Hastanedeki tedavisinin arkası sıra taburcu edilen Birinci, polise şikayetçi oldu. Harekete sabık ekipler, görüngü ile ilgilendiren 4 şüpheliyi yakalayıp, gözaltına aldı. Emircan İ., Ercan İ., Demircan İ. ile tetikçi olduğu gelecek sürülen Mertcan İ., 3 Aralık’ta adliyeye irsal edilip, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı. İlk duruşmada Emircan İ. tahliye edildi, sair sanıkların ise tutukluluk halinin devamına karar verildi.

3 SANIK İÇİN 20 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ Zonguldak 3’üncü Ağırbaşlı Ukubet Mahkemesi’nde görülen son duruşmaya, Ercan İ. ile oğulları Demircan İ. ve Mertcan İ., SEGBİS ile katıldı, avukatlar ise salonda amade bulundu. Mütalaasını açıklanan savcı, Emircan İ.’nin suçla büyü olmadığını belirterek beraatini istedi. Savcı, Ercan, Demircan ve Mertcan İ.’nin ise eylem ve fikir birliği süresince hareket ettiğini söyleyerek, ‘tasarlayarak isteyerek öldürmeye teşebbüs’ suçundan 20 yıla kadar kodes cezası rica etti. Mütalaaya karşı kortej alan Demircan İ., olaydan haberinin olmadığını belirterek, boşaltma talebinde bulundu.Garaz Bir Numara ile aralarında yağılık olmadığını belirten Ercan İ. ise “Oğlumu suça motivasyon edecek tıpkısı nedenim yoktu. Şahit beyanlarına bakıldığında üstelik oğlum mıhlamak istememiş. Kolu ve bacağından yaralamıştır. Bu suçu işlemek üzere sebebim yok” dedi.MAHKEME BAŞKANI: BOŞVER ONLARI, SEN KENDİNİ SAVUNÖnceki savunmalarında Gaye Bir Numara’nin namına küfretmesi dolayısıyla saldırıyı gerçekleştirdiğini belirten Mertcan İ., duruşmada babası ile ağabeyini savunmaya çalışınca murafaa başkanı, “Boşver onları, sen kendini savun” dedi.Mertcan İ., savunmasında “Bu suçu işlediğimden abim ile babamın haberi yoktu. Doğrusu öldürmek üzere elem etmedim. Onlar, benim yüzümden aylardır bigünah yere yatıyor. Benim kanlı kastım yoktu. Cerh Etmek üzere keder ettim” diyerek konuştu.

Mahkeme heyeti, 3 sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi. Duruşmalara katılmayan Murat Birinci karşı ise cebren getirme kararı çıkarıldı.

Share: