Bafra Ovası kırmızılahana üretiminde önceki sırada meydan alıyor

Türkiye’deki kırmızılahana üretiminin büyük bölümü Bafra Ovası’nda gerçekleştiriliyor.

Kızılırmak’ın taşıdığı alüvyonlarla oluşan, çoğalan topraklara sahip Bafra Ovası, kışlık göveri üretimiyle da öne çıkıyor.

Toplamda 248 bin dekar alanda kışlık ve yazlık göveri üretiminin yapıldığı Bafra Ovası’nda kışın pırasa, gözleme, turp, brokoli, kırmızılahana üzere sebzeler yetiştiriliyor.

Ovada 25 bin 500 dekar alanda üretimi yapılan kırmızılahanada 128 bin 195 titrem rekolte bekleniyor.

Tarlada 3,5 ila 4 teklik arasında kamera bulan kırmızılahana, Türkiye’nin ciharıyek yanına gönderiliyor.

Kırmızılahana üretiminin yüzde 63 Bafra Ovası’ndan

Samsun Ekincilik ve Orman Müdürü İbrahim Akva, AA muhabirine, Bafra ve Çarşamba ovalarının Türkiye’da sebze üretiminin sunu çok yapıldığı yerler beyninde olduğunu söyledi.

Samsun’da 2021 yılı ve 2022’nin 11 aylık döneminde 878 bin titrem göveri üretimi yapıldığını belirten Sağlam, kentin Türkiye’birlikte gözleme üretiminde yüzde 34 ile bir numara tam yer aldığını vurguladı.

Bunu kapya biber ve karnabaharın izlem ettiğini tamlayan Akva, “Kapya biber ve karnabaharda Türkiye’da ikinci sırada, turp ve brokoli üretiminde üçüncü tam düz almaktayız. Türkiye’bile 49 bin dekar alanda 200 bin titrem kırmızılahana üretilmektedir. Elden 25 bin 500 dekar alanda 128 bin titrem kırmızılahana Bafra Ovamızda üretilmektedir. Kırmızılahana üretiminde geçmiş sırada vadi alıyoruz. Türkiye’deki toplanmış kırmızılahana üretiminin yüzde 63’ü ilimizde yapılmaktadır.” dedi.

Sağlam, kırmızılahana hasadının devam ettiğine dikkati çekerek, üreticinin aksata sorunu olmadığını, Bafra Ovası’nda yetiştirilen kırmızılahananın Akdeniz’den İstanbul’a, Karadeniz’in tamamından Şarki ve Güneydoğu Anadolu’ya kadar sevkiyatının yapıldığını sözlerine ekledi.

Bafra Göveri Üreticileri Birliği Başkanı Kesat Aşevi da ovada kırmızılahanada dönüm başına 5-6 ton rekolte beklediklerini söyledi.

Lokanta, “Mübarek topraklara sahibiz. Bu tonajın üstünü de alabiliriz. Havaların sevimsiz gitmeye başlamasıyla alay malay ürün ve nitelik artmaktadır. Kırmızılahanayı genelde Adana, Sazak, Diyarbakır ve Van kabil şehirlerimize gönderiyoruz. Tarlada fiyatı 3,5 ila 4 liralık ortada gidiyor. Fiyatlardan memnunuz.” diyerek konuştu.

Share: