Bakan Acılı, Ululuk Korumasında Yetişen Gençlerin Kamu Kurumlarına Atanması Töreni’nde konuştu Açıklaması

Sülale ve Sosyal Hizmetler Bakanı Su Yanık, “Hükümet namına yeryüzü önde gelen gündemlerimiz ortada seçme antlaşma nitelikli herif kaynağımıza yani siz gençlere yatırım yapmak yer almıştır. Bizler de Vekâlet adına sizlerin çocukluktan yetişkinlik çağlarına kadar gelişigüzel nev ihtiyacınızı durdurmak, sizlerin sevinciyle abat olmak amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Izdıraplı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu’nda düzenlenen “Kerem Korumasından Yararlanmış Gençlerin Kamu Kurumlarına Yerleştirilmesi Töreni”nde yaptığı konuşmada, bugünkü törende izzet korumasından yararlanmış 958 gencin atamasının yapılacağını söyledi.

Nezaret adına çeşitli hizmet modelleri ile dallar üzere analizör ürettiklerini tamlayan Izdıraplı, bunlardan birinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde 19 Ara 2012’birlikte “Yardımcı Aile” tanıtım toplantısıyla başlayan “Topluluk Kalkınmasında Umu Elçileri Projesi” olduğunu, proje ile yardımcı ev hizmeti alanında farkındalık oluşturduklarını ve binlerce çocuğun bu hizmetten yararlanmasını sağladıklarını tabir etti.

Bugün, 7 bin 248 koruyucu ailenin beraberinde mütezayit 8 bin 746 çocuğun bakımını sağladıklarına belen fail Üzüntülü, Bakanlığın, çocuğun efdal yararı odağında enik iktisap hizmetini üstelik gerçekleştiren biricik resmi ara bulucu gelgel olduğunu hatırlattı.

Yanık, bugüne büyüklüğünde 18 bin 716 çocuğun döl kazanma hizmetinden faydalandığını aktardı.

360 bine yakın öksüz ve yetim çocuğa hizmet sunmak amacıyla de muhtelif icraat yapmaya bitmeme ettiklerini anlatan Üzüntülü, şöyle devam etti:

“78 bin 412 çocuğumuz Bakanlığımızın toplumsal hizmet ve toplumsal yardımlarından yararlanıyor. Gayemiz çocuklarımızı öz ayakları üstünde duracakları zamana kadar geleceğe hazırlamak ve desteklemektir. Sayın Cumhurbaşkanımızın sıklıkla vurguladığı aynı kapı vardır. Bizim toplum namına, budun yerine bildirme muhteşem sermayemiz değme antlaşma kayırıcı kaynağımız olmuştur. Toplumlar kalifiye koca kaynağı zenginleştikçe mıhlı, erinçli, bahtiyar ve geleceğe emin adımlarla yürüyen toplumlara dönüşebilirler. Sizlerin zatî ve sosyal gelişiminizi eklemek, sosyal hayatın gelişigüzel alanına faal katılımınızı nail olmak, bizim arz cesim görevlerimiz beyninde. Bu doğrultuda hükümet olarak yer önde mevrut gündemlerimiz beyninde temas ant nitelikli koca kaynağımıza yani siz gençlere yatırım açmak meydan almıştır. Bizler bile Nezaret yerine sizlerin çocukluktan yetişkinlik çağlarına büyüklüğünde her nev ihtiyacınızı durdurmak, sizlerin sevinciyle abat olmak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bugüne büyüklüğünde başarılarınızla gururlandık, sevincinizle sevindik. bundan sonra birlikte sizlerin hayata sunu ongun şekilde hazırlanması için tamlık imkanlarımızı seferber etmeye devam edeceğiz.”

“10 milli, 2 bin 172 lisanslı ve 3 bin 69 lisanssız sporcumuz bulunuyor”

Nazır Acılı, bu yıl himaye altındaki çocukların darülfünun sınavlarında bile berenarı cesim aynı sükse elde ettiğini belirterek, 312 gencin benzeri yükseköğretim programına yerleştiğini kaydetti.

Akademik başarının kebir olduğunu amma takkadak akademik başarı değil sporda, kültürde, sanatta ve ayrımlı alanlarda muvaffakiyet gösteren gençleri, çocukları birlikte desteklediklerini vurgulayan Izdıraplı, onlarla çekicilik duyduklarını dile getirdi.

Içtimai bakım modellerinden yararlanan çocukları deste ve yeteneklerine bakarak tıpkı spor evet dahi danışma dalına yönlendirdiklerini aktaran Yanık, “Bugün koruma ve hizmet altında kâin toplam 5 bin 241 çocuğumuz sunu birkaç tıpkısı spor branşı ile uğraşıyor. 10 milli, 2 bin 172 lisanslı ve 3 bin 69 lisanssız sporcumuz bulunuyor. Sportmen çocuklarımız hem ulusal hem birlikte arsıulusal müsabakalarda başarılar elde ediyor. 2 bin 242 çocuğumuz ise bir nice branşta kültürel ve sanatsal faaliyetlerde bulunup değişik çalgı aleti enstrümanlarını icra ediyor.” bilgisini paylaştı.

Koruma altındaki gençleri iş ve iz danışmanlarıyla mesai hayatına hazırladıklarına dikkati çekici Izdıraplı, çocukların bakım sonrası hayata neva sağlamalarını kolaylaştırmak üzere “Yaşam Becerileri”, “Iş Hayatı ve Ünsiyet” kabilinden destek eğitimleri verdiklerini tabir etti.

“7 bin 380 gencin hususi sektörde istihdamını destekledik”

AK Parti hükümetlerinde 2003-2022 yıllarında toplam 36 bin 940 gencin kamuda istihdamını sağladıklarını belirten Yanık, yaptıkları düzenlemeyle istihdam hakkı olan çocukların bu haklarını gelişmemiş sürede kaybetmemeleri amacıyla referans süresini 2 yıldan 5 yıla çıkardıklarını, rabıta işlemlerinde yılda 1 kez yapılan amme kurumlarına atama programlarını artık yılda 3 el yaptıklarını anlattı.

Gençlerin özel sektörde çalışmaları halinde işsizlik sigortası primi, sigortalı ve işveren hissesi kabil SGK primlerinin tamamını işe antre tarihinden itibaren 5 sene süreyle ödediklerini nâkil Yanık, bu Hür Teşebbüs İstihdam Teşviki uygulamasıyla bugüne büyüklüğünde 7 bin 380 gencin özel sektörde istihdamını desteklediklerini, 13-18 gözyaşı grubu çocukların kariyer planlamalarına arkalamak üzere İş ve Çığır Danışmanlığı Eğitimleri Projesi’ni bile hayata geçirdiklerini vurguladı.

Çocuk Hizmetleri Umumi Müdürlüğü ve İŞKUR hisse senedi birliğinde İş ve Meslek Danışmanlığı Eğitimlerini başlattıklarını hatırlatan Üzüntülü, izzet korumasını bütünleyen gençleri tutulmak ve delalet muktedir olmak için 81 ilde Bakım Sonrası İzleme ve Kösemenlik Birimlerini kurduklarını anımsattı.

Kederli, “Zaman nasıp işleminden sonradan aramıza kullanılmamış katılacak arkadaşlarımız üzere bulunduğunuz illerdeki Ocak ve Içtimai Hizmetler İl Müdürlüklerimiz aracılığıyla ‘İş Hayatına Harmoni Seminerleri’ni başlatacağız. 2022 yılında yapmış olduğumuz bu seminerlere 591 arkadaşımız katıldı.” açıklamasında bulundu.

“Sizin üzere hayatınızda belgisiz olabilecek benzeri noktayı muayyen ağıl getirme imkanıdır”

Gençlerden çok özdek beklediklerini ifade eden Üzüntülü, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sizler kişi hikayesini zat yazan çocuklarsınız. Kişi başarılarını kendisi şekillendiren çocuklarsınız. Zımnında hem kurum bakımında bitmeme eden kardeşleriniz açısından hem üstelik umumi namına hep gençlik amacıyla çokça hususi ve cesim yeknesak oluşum ediyorsunuz. Hayatınızın köylü artan kısmında ayakları üstünde duran, kendi hayatını yöneten erat olarak bitmeme etmeniz ama bire bir zamanda arkanızdan mevrut kardeşleriniz için bile bir örnek teşekkül etmeniz son paye mehabetli. Tayin imkanı, sizin için hayatınızda belgisiz olabilecek bire bir noktayı sınırlı ayla getirme imkanıdır. ‘Atama imkanı nasılsa var’ diye niteleyerek yeteneklerinizi, eğitim bilimi imkanınızı, yetişek hedeflerinizi küçültmeyin. Bilcümle tersi, bir amme hizmetine dahil olma, hayatını idame ettirme garantisi ulaşmak sizi kamçılasın, sizi teşvik etsin.”

Konuşmaların ardından Acılı ve tören düzeni üyeleri butona basarak, okus pokus ad çekme işlemini başlattı. Önemsiz ismi okunan gençlerden bazıları birey anlar yaşadı.

Kura çekimi sırasında ismi anons edilen ayrımsız taze sahneye çıktığı sırada baygınlık geçirdi. Salondakilerin müdahale ettiği gencin esenlik durumunun dolgunca olduğu öğrenildi.

Icra Vekili Üzüntülü, tören kapsamında Çorum Çocuk Evleri’nde mütezayit Merve Karaköseoğlu’nun resimlerinden oluşan sergiyi gezdi. Ayrıca programda, fehamet korumasından yararlanan gençlerden bazıları ezgi söyledi, halkiyat gösterisi sundu.Share: