Bakan Bitkisel, LC Waikiki Yalova Lojistik Merkezi’nin açılışında konuştu Açıklaması

Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Envestisman, istihdam, istihsal ve dış satım odaklı Türkiye Ekonomi Modeli’mizin anne amacı, ekonomimizin sürdürülebilir büyüme patikasına girmesini ulaşmak, bodur vadede toptan sıkıntıları genişlik bağan hasarla kaldırılmış ederken ince vadede ılımlı gelir tuzağını aşmaktır.” dedi.

Nebati, Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank’ın dahi katılımıyla planlı LC Waikiki Yalova Geri Hizmet Merkezi Küşat Töreni’nde yaptığı konuşmada, turizm, tarım ve sanayi kenti Yalova’birlikte bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Millete bakım uğrunda koydukları değme tuğlaya, attıkları temas adıma düşman olanlara taannüt, yıpranmamış tesisler açmaya bitmeme edeceklerini belirten Nebati, YANLIŞSIZ Tümen iktidarı süresince domestik kalkınmayı en koca gündem maddeleri arasına aldıklarını kaydetti.

Vekil Nebati, Yalova’ya yapılan hizmetlere değinerek, “Şehrimiz, İstanbul, Bursa ve Kocaeli kadar ana kent kentlere yakınlığıyla nazirsiz bire bir konumda meydan alıyor. Yalova’nın bu açıdan kalkınmasına üstelik işlemek şiarıyla, ‘Yap-İşlet-Devret’ modeliyle ülkemizde gerçekleştirilen sunu şişman proje olan Gebze-Orhangazi- İzmir Otoyolu’nu ve Osmangazi Köprüsü’nü vatandaşlarımızın hizmetine açtık.” diyerek konuştu.

Yalova’nın ihracatta akıbet 20 yılda adeta şaha kalktığını anlatan Nebati, 2002 yılında 16 milyon dolar olan ihracatını Ağustos 2022 bakımından 51 intaç artırarak 835 milyon dolar seviyesine yükselttiğini vurguladı.

Nebati, salgınla başlayıp Rusya- Ukrayna savaşıyla bitmeme eden sürecin global ekonomide birçok sorunun ortaya çıkmasına faktör olduğunu belirterek, “Enflasyonla boğuşmak üzere birçok mevki Form Bankası mali sıkılaşmaya gitmiş, bu uzanım birlikte ekonomilerin resesyon risklerinin anbean artmasına etmen olmuştur. Örneğin, Amerika bugün ustalık kendisine resesyondadır. Ümranlı günindi ülkelerindeki faiz artırımları elden kendilerinin sükûnet risklerini artırmıyor, tıpkı zamanda, Konfedere Milletler’in birlikte geçkin belirttiği üzere, toptan ekonominin resesyona ve peşi sıra ayrıntılı mütemadi durgunluğa giriş riskini bile artırıyor.” ifadelerini kullandı.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde global tehditleri fırsata atıf hedefiyle “Türkiye Iktisat Modeli”ni kurguladıklarını ve hayata geçirdiklerini dile getiren Bitkisel, şöyle konuştu:

“Envestisman, istihdam, istihsal ve ihracat odaklı Türkiye Iktisat Modeli’mizin asıl amacı, ekonomimizin sürdürülebilir nema patikasına girmesini icat etmek, bodur vadede toptan sıkıntıları yer düşük hasarla kaldırılmış ederken mufassal vadede mutedil sağlık tuzağını aşmaktır. Benimsediğimiz selektif itimat politikasıyla, kredilerin yaratıcı alanlarda değerlendirilmesini teşvik ediyoruz. Sonunda firmalarımızın üretim ve rakiplik gücünü artırarak global derece zincirlerinden henüz fazla pay almalarını hedefliyoruz.”

“İhracatımız almanak bazda rekor seviyededir”

Hazine ve Maliye Bakanı, müstevli sonrasında dünya ekonomisinin şanlı tıpkı değişim ve tahavvül sürecinden geçe bu dönüşümü yakinen strateji ederek gereken tekmil adımları atmaya bitmeme ettiklerini anlattı.

Geçen hafta Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın birlikte paydaşlık sağladığı Konuşu Inkılap Zirvesi’nde, dünyanın dört bir yanından hatırlı akademisyenlerle aynı araya geldiklerini rapor eden Bitkisel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kendileriyle gerçekleştirdiğimiz enformasyon ve paylaşımlar, bizlere tıpkı nöbet elan Türkiye Tutum Modeli’mizin hangi kadar uygun ve bir zamanlar atılmış tıpkısı aşama olduğunu teslim etmiştir. Zirvede, hazırlık itibarıyla günümüzde, bölgeselleşme eğilimlerinin bati bastığı belirtilmiştir. Bu kapsamda Türkiye’nin eskimemiş ekonomi modeliyle her an artan istihsal gücünün, ülkemizin cesim ayrımsız lehçe tedarik merkezi haline gelmesini destekleyeceği açıktır. Oluşan bu tarihi fırsat karşısında Türkiye’nin uyguladığı iktisat politikalarının, gelişmekte olan değişik ülkeler için dahi ayrımsız nüsha teşekkül edebileceğinin şeş defaatle çizilmiştir. Fiilen, sürdürülebilir nema odaklı modelimizin yatırım, istihdam, istihsal ve ihracat tarafında akıbet rütbe artı sonuçlar verdiğine elhak hepimiz bire bir süredir şahitlik ediyoruz.”

Icra Vekili Nebati, faziletli nema performansını 2022’nin önce iki çeyreğinde de sürdüren Türkiye’nin, ilk çeyrekte yüzdelik 7,5 ve ikinci çeyrekte bile yüzde 7,6 büyüyerek, salgın öncesi dönemden bugüne G20 ülkeleri zarfında yer ongun başarım gösteren ülkelerden biri olduğunu belirterek şöyle bitmeme etti:

“Gayrı taraftan sürdürülebilir büyümenin sağlanmasında önemli bire bir alamet olan araba ve teçhizat yatırımları, 11 çeyrekten bu yana üst üste artmaya devam etmiştir. Sabık sene istihdam artışımız 2,1 milyon kişi olurken bu yılın evvel 7 ayında 613 bin nefis eklenmiş artışla ülkemiz, OECD üyeleri beyninde müstevli öncesi döneme bakarak istihdamını yer çok artıran talih olmayı başarmıştır. Salgın döneminde global ticaret, ara sıra himayeci politikalar ve hazırlık zincirindeki aksamalardan negatif yönde etkilense de Ilkgüz 2022 itibarıyla ihracatımız almanak bazda 252,6 bilyon dolar ile eskimemiş ayrımsız rekor seviyededir.”

“Daima gündemi çarpıtacak kullanılmamış benzeri malzeme arayışındalar”

Nesiç ve amade giysi sektörünün faziletkâr istihdam sağlamasının birlikte büyük oranda ihracat odaklı çalıştığını vurgulayan Nebati, Türkiye’nin 2021 yılı bakımından dünyanın 6’ncı balaban amade giysi ihracatçısı konumunda olduğunu kaydetti.

Nureddin Bitkisel, sektördeki birçok firmanın serencam zamanlarda sınırları aşarak daraç dışında mağazalar açmaya bile başladığını anlatarak, “Elastik istihsal yapısına eş hazır çul sektörümüzün, devletimizin sağladığı desteklerle yüksek munzam değere eş mahsulat üreterek ihracatını henüz bile artıracağından hiç şüphemiz yoktur. Girişimcilerimizin gayrı sektörlerdeki yatırımlarını de artırarak ülkemizin bire bir istihsal ekonomisi olmaya çevrik hamlesine ulama sağlayacağına ve yeni nema fırsatlarını genişlik iyi şekilde değerlendireceğine inancım tamdır.” ifadelerini kullandı.

Sonuç yıllarda, istihdamda, dış satım ve büyümede elde edilen başarı ve kazanımların, sair ülkelerle kıyaslandığında parmakla gösterilecek nitelikte olduğunun altını çizen Nazır Nebati, şunları kaydetti:

“Parçalanmamış damarlı toptan koşullara karşın inançla ve ter dökerek kaydettiğimiz başarıları sindiremeyen bazı kazanç odakları ve onların gürültücü elemanları bugün hop oturup hop kalkmaya devam ediyorlar. Elde ettiğimiz eksiksiz kazanımların üzerini başlamak için sonsuz gündemi çarpıtacak yıpranmamış benzeri malzeme arayışındalar. Bu kişiler, bulunan global gerçekler ve ülkemizin namına katışıksız koşullarını analiz edip milletimize konkre projeler hatırlamak bir yana, çarpıtılmış kurgusal izahat ve gergin matlup operasyonlarından bambaşka hiçbir himmet göstermiyor. Son 20 yılda, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ayağa koruyucu, özgüvenini yeniden kazanan milletimiz, sinsi kumpaslara ve bulaşık darbe girişimlerine şüphesiz derbent vermediyse, bu iktisat tetikçilerine birlikte katiyen prim vermeyecektir. Yalovalı kardeşlerimiz ve milletimizin beher ferdi bu basirete, bu akide ve iradeye sahiptir.”

“Pahalılık olduğu ahit onunla şüphesiz mücadele edeceğimizi ferah biliriz”

Bu odakların millet karşısında hiçbir sükse elde edemeyeceklerini kendilerinin de haddinden fazla ongun bildiğini tabir eden Nebati, “Bu yüzden mesnetsiz ve düzeysiz saldırılarını çaresizce artırmaktan eksantrik tıpkı molekül dahi yapamıyorlar. Evet tığ ne yapıyoruz? Sizlerle gelişigüzel ülkemize eskimemiş tesisler kazandırıyor, toptan tehditleri fırsata isnat etmek için beraberce azimle, azimli ve mümin adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz. Peki tığ hangi yapıyoruz? Dönüşen bu bakir dünyada Sayın Cumhurbaşkanımız ve milletimizle birlikte, ‘Türkiye yüzyılı’nı yazmaya bitmeme ediyoruz. Yekpare kalbimle inanıyorum ki Rabb’im, gösterdiğimiz bu gayretlerin mükafatlarını bizlere tabii vermeye devam edecek, ay ayan bayrağımız toptan arenada temas güzeşte dolaşma henüz yükseklere çıkacaktır.” dedi.

Hazne ve Maliye Bakanı Nebati, hareket adamıyla iş adamı kabilinden konuştuklarını belirterek, şunları söyledi:

“Çiftçiyle çiftçinin dilinden konuşuruz. Tıpkısı evin tanesinin çocuk kendisine toprakla buluşmasından tıpkısı başağa nasıl gelişini saatlerce, günlerce anlatacak bire bir ekincilik, maraba anlayışıyla dilimize vurur söylemlerimiz. Ayrımsız işçiyle otururuz, ekmeğimizi bu arada paylaşırız. Ayrımsız hisse senedi adamıyla oturur, onunla bu arada yürür, önündeki engelleri kaldırırız. Bire Bir daraç gelirliyle birlikte kaldığımızda ‘seni çok dolgunca anlıyoruz’ deriz. Enflasyon olduğu antlaşma onunla zahir savaş edeceğimizi bol biliriz. Ülkenin 20 yılda nereden nereye geldiğini, sağladığımızı haddinden fazla gür tıpkı şekilde ifade etmeyi beceririz ama hem gösterişli hem de mektepli yerine tıpkısı üniversite hocasıyla birlikte oturup konuşurken ne dili şüphesiz anlatım edeceğimizi birlikte çok gani biliriz.

Siz manipülatif, spekülatif, yalan dolan, hezeyanlarla sözlerinizi bitmeme ettirin. Siz havuzunuzda çırpınmaya devam edin. Siz trollerinizle, takipçilerinizin sayısını artıracak temas kalem işi yapın amma tığ teorisinden bile uygulamasından birlikte ve çıktılarıyla bile Türkiye Tutum Modeli’nin sadece Türkiye’ye değil, dünyaya iri yeknesak yapılanma edeceğini ve birlik dünyanın sancılı aynı şekilde geçtiği bu dönemi yer mebzul şekilde geçeceğimizi biliyoruz.”

Nazır Bitkisel, LC Waikiki Yalova Geri Hizmet Merkezi’ni Yalova’ya kazandıran firma yetkililerine üstelik teşekkür etti.

Share: