Bakan Fatih Dönmez’den ‘bor’ açıklaması: çıktı intizam teorilerine ve site efsanelerine bahis oldu

Arsıulusal Bor Sempozyumu’na (BORON 2022) çevrimiçi katılan Erke ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Bor daha çok fırıldak teorilerine ve site efsanelerine konu oldu. Borak beceri adına hakkında haddinden fazla beş altı molekül bildik ancak üstünde çok fazla kıymetlendirme yapılan konuların başında geliyor maalesef” sözlerini kullandı.

“BORAK, ŞEHİR EFSANALERİNE KONU OLDU”

Burada yaptığı konuşmada Dönmez, “Bor cevheriyle ilişik bugüne büyüklüğünde dayanıklı çokça şey yazıldı, çizildi, konuşuldu. Hangi eyvah ki bunların çoğu ilmî tartışmaların küçük uzağındaydı. Borak imdi olta teorilerine ve kent efsanelerine laf oldu. Borak ustalık olarak hakkında çokça bir iki husus tanıdık fakat üzerinde çokça fazla yorum yapılan konuların başında geliyor maalesef. Özellikle içtimai medyada ara sıra ferah niyetli, ara sıra kayırıcı niyetli kavi haddinden fazla yorumla üstelik karşılaşıyoruz. O nedenle bugün burada borak cevherini ilmî düzeyde ele almak, bu alanda im fail, bilimsel icraat yürüteç kıymetli hocalarımızın perspektifleri ve sektör temsilcilerimizin bilgelik ve tecrübeleriyle borazan yeniden gitmek, konunun kamuoyunda üstelik genişlik akıllıca şekilde anlaşılmasını sağlayacaktır diye niteleyerek düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“ENERJİ ZIR YAPIMIZI YENİLEDİK”

Türkiye’nin önce çevrim enerji dönüşümünün tamamlandığını tamlayan Dönmez, “Erke altyapımızı yeniledik. Istihsal, ısı yayımı ve tevzi noktasında elan rekabetçi benzeri yapıyı ortaya koyduk. Deminden ikinci dönemi bilcümle gelişigüzel yaşıyoruz, deneyimliyoruz. Daha Çok yeşil kalkınma hedeflerimiz çerçevesinde akman enerji kaynaklarının istihsal ve teknoloji noktasındaki hakimiyetimizi artırıyoruz” açıklamasında bulundu. Icra Vekili Dönmez, bileşimli zeka, düşüncesiz sistemler, ümranlı vukuf araçlarının gündemlerinin en üst sıralarında olduğunu vurgulayarak, “Elektrikli arabalar, anahtar zinciri kadar bir nice yıpranmamış teknolojiyi üstelik araştırarak, hatta ara sıra yerleşke içi denemelerimizle test ediyoruz. Tığ çıktı erke arz güvenliği kavramını uygulayım bilimi genişlik güvenliği kavramıyla birlikte ele alıyoruz” dedi.

“NİYETİMİZ BOR ÜRÜNLERİNDE DÜNYANIN SAYILI ÜLKELERİNDEN KOYULMAK”

Borak üretiminde ve ihracatında Türkiye’nin dünya lideri olduğunu tamlayan Dönmez, şöyle bitmeme etti: “Bizim ana istediğimiz ekleme altın borak ürünlerinde dünyanın basit ülkelerinden biri girmek. Bu yönde adımlarımızı attık. Öncelikle sefer haritamızı belirledik. 2018 yılında kullanılmamış bor stratejimizi car ettik. Stratejimizin özünü ‘geleneksel borak ürünlerinden ileri teknolojide kullanılan bor üretimine geçiş’ yerine belirledik.”

Borak karbür, lityum ve ferrobor tesislerinin temellerinin atıldığını hatırlatan Dönmez, borak karbür tesisinin yıl sonunda devreye alınacağını ve defans sanayii başta atilmak üzere bir nice alanda yerli bor karbür kullanılmaya başlanacağını kaydetti. Bu sene içerisinde Eskişehir Kırka’dahi ve Bandırma’bile 700 ton kapasiteli iki kullanılmamış lityum tesisinin temelinin atılacağı bilgisini veren Nazır Dönmez, yıllık lityum ihtiyacının yarısından fazlasının domestik üretimle karşılanacağını aktardı. Bor ile ilişkin çalışmaların yürütülmesi ve bu alanda aynı ekosistem kurması amacıyla 2003 yılında BOREN’in kurulduğunu söyleyen Icra Vekili Dönmez şunları kaydetti:

“BOREN bünyesinde bugüne kadar 348 projeye bindi sağlandı. Halihazırda 25 projenin çalışmaları devam ediyor. Yapılan projeler neticesinde 31 adet nişancı belgesi alındı. 18 nişancı başvurusu yapıldı. ve en önemlisi bor nitrürden elementel bora, borak katkılı grafen tozdan magnezyum diborür süper nâkil toza kadar 16 yayın ticarileştirildi.”

Share: