Bakan Varank, Eskişehir Dizayn ve İnovasyon Merkezi’nin açılışında konuştu Açıklaması

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, bazen taşa toprağa, betona envestisman yaptıklarına yönelik söylemlerde bulunulduğunu belirterek, “Yarayışlı tığ taşa toprağa, betona envestisman yapmadık. Bu ülkenin ihmal edilmiş altyapılarına yatırım yaptık. Şayet biz o altyapı yatırımlarını yapmasaydık emniyetli olun endüstri bu kadar gelişemezdi. Ticaret bu kadar gelişemezdi. Keşke bizden öncekiler o yatırımları yapsaydı de biz bu yatırımları fora etmek üzere bütçe ayırmasaydık, dünyalık ayırmasaydık.” dedi.

Varank, Eskişehir Kombinasyon Endüstri Bölgesi’nde kurulan Eskişehir Tasarım ve İnovasyon Merkezi’nin açılış töreninde, Kompetitif Sektörler Programı’nın somut çıktıları anlamında çok artımlı ayrımsız dönemin geçirildiğini, hemen akıbet tıpkısı yılda birbirinden makro 8 projenin açılışını yapıp ülkeye kazandırdıklarını söyledi.

Avrupa Birliği (SUTAŞ) Türkiye Delegasyonu Başkanı Sefirikebir Nikolaus Meyer-Landrut’un Türkiye’üstelik göreve başlamasından bu yana Kompetitif Sektörler Programı desteğiyle hayata sabık projelerin açılışlarına adeta yetişemediklerini anlatan Varank, şöyle konuştu:

“Elbette temennimiz bu evire çevire serinin devamının artarak gelmesi. Çünkü Rekabetçi Sektörler Programı, Avrupa Birliği’yle kuma finansman sağladığımız, Bakanlığımızın bile yürütücüsü olduğu çokça hususi aynı izlence. Şu anda bu program kapsamında uygulaması bitmeme fail, bütçeleri toplamı 260 milyon avroyu sabık 42 proje bulunuyor. Otonom araçlardan dijital oyun sektörüne, kanserle mücadeleden sanayinin dijital dönüşümüne kadar nazik alanlara dokunan serbest tıpkı proje havuzumuz var. Uyguladığımız projelerle işletmelerimizin verimliliğini artırmayı, onların ihracata müteveccih rekabetçi istihsal yapısına kavuşmalarını hedefliyoruz. Bunu başarmanın yolu, hiç şüphesiz hepimizin bildiği kabilinden AR-GE’den, teknolojiden ve inovasyondan geçiyor. Çıktı tek alanda elden eşit üzerinden rekabet etmek türlü değil. Şayet toptan piyasalarda güçlü tevessül etmek istiyorsanız, farklı üstünlüklere cemaat olmaktan eksantrik çareniz yok. Tığ dahi elhak bunun farkında kendisine siyaseti uygulamaya, politikaları hayata geçirmeye çalışıyoruz. Milli Uygulayım Bilimi Hamlesi vizyonuyla yaptığımız cemi faaliyetlerde işletmelerimizi akıllıcasına şekilde yönlendirmeye çalışıyoruz. ‘AR-GE yapmalıyız, inovasyon yapmalıyız’ gelmek kolay amma bunu yoz açmak, sıradan AR-GE’ye, inovasyona yatırım ayırmak o kadar görgüsüz değil. Hele kim KOBİ’ler üzere bu haddinden fazla daha takatli bire bir proses. Çünkü kâh üstünlükleri kabul etmek haddinden fazla faziletli envestisman maliyetlerine katlanmayı birlikte yanı sıra getiriyor. İşte bu sebeple işletmelerimize elden hangi yapmaları gerektiğini söylemekle yetinmiyoruz. Değme anlamda desteğimizi kendilerinden esirgemeyip, onlara ana anlamda posta arkadaşlığı yapmaya çalışıyoruz.”

“Hangi ararsanız bu projenin içinde kâin”

Icra Vekili Varank, hem millî kaynakları hem da arsıulusal kaynakları AR-GE ve inovasyon alanına kanalize ettiklerini aktararak, AR-GE ve inovasyon yapmayı kolaylaştıracak az çok kalifiye altyapılar kurmaya bitmeme ettiklerini bildirdi.

Eskişehir Teknoloji ve İnovasyon Merkezi’ni Türkiye’ye ve Eskişehir’e kazandırmanın heyecanını yaşadıklarını ifade fail Varank, şunları anlattı:

“Eskişehir Uygulayım Bilimi Geliştirme Bölgesi ile teşrikimesai süresince tamamlanan bu projeye 70 milyon liranın üstünde tıpkı bindi sağladık amma tehlikesiz olun içeriğini ve sonuçlarını değerlendirdiğinizde proje bu desteği sonuna büyüklüğünde türe ediyor. Seçme şeyden evvel gelecek öngörüsü olan çok vizyonel bir proje olduğunun altını hele resmetmek istiyorum. Malumunuz 3 boyutlu yazıcıların gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte eklemeli imalat, konvansiyonel imalatla yarışmaya başladı. Kelimesi Kelimesine elektrikli araçların ahbapça yanmalı motorlu araçlarla yarıştığı kabilinden, elektrikli araçların teklifsizce yanmalı araçların yerini alması kabilinden imalatta de kaçınılmaz benzeri tahavvül önümüzdeki dönemlerde yaşanacak. Dolayısıyla işletmelerimizin şimdiden bu dönüşüme hazırlıklı olması, rekabetçiliğimizin, özellikle üretici kesimin rekabetçiliğinin devamı açısından ülkemiz üzere büyük önem taşıyor. İşte bu merkezde bitişken imalat yöntemlerini öğrenmeye ve uygulamaya imkan tanıyan akıbet teknolojik cihazlarla donatılarak KOBİ’lerimizin hizmetine sunuldu. Raylı sistemler, havacılık, makine, beyaz yük ve otomotiv özellikle almak amacıyla ilimizdeki bütün imalat sektörleri buradaki ürünlerden ve hizmetlerden faydalanabilecek. 3 boyutlu maden ve plastik yazıcılar, 3 boyutlu tarama cihazları, CNC tezgahlar, enva-i tuhaf mühendislik yazılımları… Ne ararsanız bu projenin zarfında bulunan.”

Varank, merkezin gelişmiş fiziksel altyapısının birlikte şanlı ayrımsız teknoloji merkezi namına cümbüş göstereceğine değinerek, alanında uzman akademisyenlerin burada planlı projelere karışma olup, işletmelerin gerekseme duydukları birçok talimli danışmanlık hizmetini verebileceğini vurguladı.

Merkezi kullanan işletmelerin tek arttırma yatırım yapmadan dizayn, mühendislik, AR-GE ve ilk örnek çoğaltma kabiliyetlerini ihya imkanını buradan sağlayacağını anlatan Varank, “Bu da onları rakiplerine nazaran bire bir değil, ihtimal 10 etap öne çıkarmış olacak. Burayı önceki kullanan firmaların elde ettiği evvel sonuçlar de buradaki başarının bize sinyallerini veriyor. Şu anne büyüklüğünde geçen süre süresince hizmet verilen 20 firmanın projesi incelendiğinde özellikle eşkal üretiminde çokça oylumlu başarılara imza atıldığını ve buradan pir işlemler çıkabileceğini gayet açık bir şekilde görebiliyoruz. Temas yönüyle fark oluşturacak muhteşem tıpkı proje. Emeğe sabık herkesi cümle yüreğimle kutlama ediyorum.” diye konuştu.

Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Eskişehir’in yaptığı üretim ve ihracatla, oluşturduğu istihdamla da ülkenin başlıca ekonomisinin yer mehabetli kalelerinden olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Vekâlet yerine Eskişehir’deki yatırımlara sürat kesmeden bitmeme ettiklerini dile getiren Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

” OSB’leri geliştirerek şehrimizin sanayi altyapısını güçlendiriyoruz. Teknoparklar, AR-GE ve dizayn merkezleriyle şehrimizin inovasyon ekosistemini büyütüyoruz. KOSGEB, TÜBİTAK ve BEBKA ile işletmelerimizin gelişimini destekliyoruz. özel sektör yatırımlarını teşvik etmek için çekimli teşvikler sağlıyoruz. Kurduğumuz gurk merkezleriyle, oluşturduğumuz fonlarla yenilikçi girişimciliğe yardım sağlıyoruz. Eskişehir birlikte bizim bu çabalarımızı hiçbir zaman parasız bırakmıyor. Üretimle, istihdamla, ihracatla bu yatırımların karşılığını genişlik güzelce şekilde veriyor. Ülkemiz, uran üretiminde, konuşu büyümede ve ihracatta müthiş ayrımsız ivme yakaladı fakat henüz gidecek çokça yolumuz var. Kullanılmamış dünya düzeninin sunduğu fırsatları akla yatkın tıpkı şekilde kullanarak bu potansiyeli henüz bile geliştirecek ve Allah’ın izniyle ülkemizi küresel bire bir üretim üssü haline getireceğiz. Hep şehirlerimizin ülke ekonomisine ulama sağlaması maksimal ehemmiyet gösteriyor. Ekonomimiz fakat yatırım ve istihsal iştahıyla katlanarak yoluna devam edebilir.”

“URAYSİM Projesi bu şehre değer katacak aynı proje”

Bakan Varank, hükümet ve Nezaret kendisine hep Eskişehir’in birlikte olacaklarını ve yatırımlara bitmeme edeceklerini aktardı.

Eskişehir’deki Ulusal Raylı Sistemler Test Merkezi (URAYSİM) Projesi’hangi değinen Varank, şunları kaydetti:

“Yıllardır konuştuğumuz aynı URAYSİM Projesi var. Bu şehir raylı sistemler diri kabiliyetleri olan bire bir site ve sanayicilerimizle oturduğumuz ahit sanayicilerimiz bize diyorlar ki ‘Sayın Bakanım bu URAYSİM Projesi’ni bizim yapmamız geçişsiz. Raylı cümle araçları üretiminde bizim kabiliyetlerimizi test edebileceğimiz, ürünlerimizi imtihan edebileceğimiz aynı yere ihtiyacımız var.’ ‘Gelin beraber URAYSİM’i yapalım’ dediğimizde aha karşımıza birileri çıkıyor. Bulunmayan o projeyi bozma ettiriyor. Bu projeyi fesih ettiriyor. ‘Biz onu oraya yaptırmayız’ diyor. ‘Bunun yeri burası değil’ diyor amma siz el almakta sıkıntı çekiyorsunuz. URAYSİM Projesi bu şehre ayar katacak aynı proje. Sanayicimize derece katacak aynı proje ve burayı 6550 (çevrilmiş yasa) araştırı altyapısı kapsamına alarak tığ buradaki kabiliyetleri dünyaya takdim etmek, buradaki kabiliyetlerle dünyaya istihsal boşaltmak istiyoruz. Sanayicilerin bunu kamuoyuna anlatmaları geçişsiz. Bizim bu kavgayı vermememiz lazım. Bu şehrin buna ihtiyacı varsa aynı çile buradaki yereldeki yöneticilerin, sanayicilerimizin, ticaret odamızın biraz konuşması geçişsiz. Bu işin ne kadar yetişkin olduğunu kamuoyuna anlatıp, bu projeye desteği çekmesi geçişsiz kim bizim üstelik işimiz kolaylaşsın. ‘Hep kavgayı lütfen bize bırakmayın’ diyorum. İnşallah tığ bu URAYSİM Projesi’ni başardığımızda göreceksiniz Eskişehir çabucak Türkiye’bile değil, dünyada raylı sistemlerde bire bir işaret olacak. Biz bunu yapabilir miyiz? Yaparız ama abra geçişsiz, oturma lazım.”

Varank, raylı sistemleri haddinden fazla önemsediklerini dile getirerek, 2009 yılında Türkiye’ye evvel çabuk treni kazandırdıklarını hatırlattı.

Dünyada ilk acul trenin 1968’dahi Japonya’üstelik kullanıldığını belirten Varank, şunları aktardı:

“1968 yılından 2009 yılına gelene kadar hiçbir kuvvet böyle tıpkısı derdin içre kabak. İmkanları yetmemiş türlü, vizyonları yetmemiş tür amma acul şimendifer bu ülkeye kazandırılmamış amma biz raylı sistemlerin ne büyüklüğünde oylumlu olduğunu bildiğimiz amacıyla bu alanlara yatırım yapıyoruz. Bakınız ülkemizdeki şimendifer hatlarının 11 bin 500 kilometresinin tamamını biz modernize ettik. 1500 kilometrelik tren hattını bu ülkede tığ kurduk. 2 bin kilometrelik yıpranmamış hattı bu ülkeye biz kazandırdık. arada sırada diyorlar evet ‘Siz taşa toprağa yatırım yaptınız, betona yatırım yaptınız.’ Faydalı biz taşa toprağa, betona yatırım yapmadık. Bu ülkenin ihmal edilmiş altyapılarına yatırım yaptık. Eğer tığ o altyapı yatırımlarını yapmasaydık emin olun uran bu kadar gelişemezdi. Ticaret bu büyüklüğünde gelişemezdi. Keşki bizden öncekiler o yatırımları yapsaydı dahi biz bu yatırımları düzenlemek amacıyla bütçe ayırmasaydık, mülk ayırmasaydık. Tığ yerin altına de yatırım yapıyoruz, içtima üzerine de envestisman yapıyoruz. Zira milletimizin ihtiyacı varsa yerin altına dahi envestisman boşaltmak zorundasınız. Bakın Eskişehir’deyiz. Yunus Emre Caddesi’ni hepiniz biliyorsunuz. Şehrin göbeğindeki aynı cadde değil mi? Orada lağım döşemi problemleri var. Boşaltıcı gelip kanalizasyonla ait say yapıyor. Şehrin göbeğinde. Niye? Çünkü mülki idare gerekli yatırımları yapmadığı üzere. İşte benzeri şehrin neye ihtiyacı varsa, benzeri ülkenin neye ihtiyacı varsa buna yatırım yapıp bu vizyonu gösterip yolunuza bitmeme ederseniz fakat kalburüstü olabilirsiniz.”

Ilbay Erol Ayyıldız de Eskişehir’in dün olduğu kabilinden bugün ve gelecekte birlikte balaban hamleler yapma hususunda erdemli potansiyele topluluk olduğuna bel ederek, kentin acun piyasalarında rakiplik gücünü artırıp, mühendislik, tasarım ve prototipleme kabiliyetlerinin geliştirilmesine bindi sağlayarak ülkenin aut tecim açığını düşürmek ve bölgenin rekabetçilik seviyesini artırmayı hedeflediklerini bildirdi.

AKARSU Türkiye Delegasyonu Başkanı Sefirikebir Nikolaus Meyer-Landrut ise Rekabetçi Sektörler Programı’nın farklı endüstrilere apotr olacağını düşündüklerini kaydetti.

Endüstriyel tasarımların ilerlemesini planladıklarını dile getiren Meyer-Landrut, “KOBİ’lerin koruyucu olmalarını bekliyoruz. Bu suret, bakir ürünlerin çıkmasını ve eskimemiş teknolojinin bulunmasına koruyucu olacak. Avrupa Birliği, Kompetitif Sektörler Programı’nı Türkiye’bile desteklemeye bitmeme edecektir.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların arkası sıra Eskişehir Tasarım ve İnovasyon Merkezi’nin açılışının gerçekleştirildiği törende AK Öğür Eskişehir Mebus Nabi Orion, MHP Eskişehir Mebus Kavi Nurullah Bataklık, Eskişehir Organize Uran Bölgesi Başkanı Nadir Küpe Çiçeği, Eskişehir Endüstri Odası Celalettin Kesikbaş ile farklı ilgililer amade bulundu.

Kente Efdal Hızlı Tren’le gelen Bakan Varank, Eskişehir Valiliği’ni konuşma ederek Izzetinefis Defteri’ni imzaladı. Ziyarette Varank’a Milletvekili Nabi Cebbar, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, DOĞRU Parti İl Başkanı Zihni Etken ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Muhammed Anlaklı Durak zevcelik etti.Share: