Balaban Zafer’in ruhu çalışkan heykellerle yaşatılıyor

Kütahya Valiliği, Iri Zafer’in 100. sene coşkusunu çıkmaz sanatçılarının hareketli heykel performansıyla yaşatıyor.

Valilik himayesinde ölçülü 100. yıl kutlamaları çerçevesinde, çıkmaz sanatçıları Nazik Zafer’in ruhunu İstanbul’da yaşattı.

Şişman Zafer’in destanlaşan kahramanları Şehit Sancaktar Mehmetçik, Yüzbaşı Şekip Görgülü, Sakatların İsmail, Esmer Yüce Çavuş ve oğlu Onbaşı Mehmed, etkin heykel gösterisiyle tanıtıldı.

Karaköy İskelesi ve Kadıköy İskelesi’nde düzenlenen eylem esnasında vatandaşlara 100. yıla özel basılan “Dumlupınar 100. Yıl Gazetesi” dağıtıldı.

Balaban Zafer’in sokak sanatıyla anlatıldığı, vatan ve sembol vurgusu yapılan gösteri vatandaşlar tarafından şişman bandaj gördü.

7’den 77’ye alanı dolduran vatandaşlar etkili heykellerle verimli artağan fotoğraf çektirip, hatırat ölümsüzleştirdi.

Nazik Zafer’in 100. yıl coşkusunu talih genelinde yaşatmak amacıyla etkinliklerin cümle yıla yayıldığını kaydeden Ilbay Yüksek Polat, “Çıkmaz sanatçılarımız, canlı heykel performanslarıyla o günün kıyafetleri, o günün yaşanan zorluklarını ve hislerini verecek şekilde ayrımsız canlandırma yapıyor. Gösterilen ilgiden çevre çokça mutluyuz. Şişman Zafer’imizin 100. yıl coşkusuna ortak olan herkese teşekkür ediyorum” dedi. – KÜTAHYA

Share: