BALIKESİR – Ahmak Dağları’nda koşulacak olan 6’ıncı İda Ultra Maratonu yarın başlıyor

Kazdağları, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinin Yeşilyurt köyü ile Balıkesir’in Edremit ilçesi Sıngın Mahallesi arasında gerçekleştirilecek 6. İda Ultra Maratonu’nda 25 ülkeden 1663 koşucuya ev sahipliği yapacak.

Kar Spor İda Ultra organizasyonunun basın toplantısı, Cesaretsiz Mahallesi’ndeki bire bir termal otelde gerçekleştirildi.

Edremit Belediye Reisi Selman Hasan Aslan, toplantıda yaptığı konuşmada, Edremit’in tanıtımına ultra maratonun şişman katkısı olacağını söyledi. Sporcuların 17 karye ve kırsal mahallenin içinden, 77 endemik bitkinin bulunduğu 1700 metre rakımlı Kazdağları’ndan geçeceğini belirten Arslan, şöyle konuştu:

“Aeneas Kültür Rotası ilk defa sporculara açılmaktadır. Şimal Ege’de düzenlenen bir tane ultra maratondur. Çanakkale’den Balıkesir’e koşuyoruz. Dağdan denize, Yeşilyurt’tan Güre’ye ilerliyoruz. Yeşilden maviye, Kazdağları’ndan Edremit Körfezi’ne iniyoruz. Rotası çok hususi aynı programdayız. Bu rota; Paris’in çobanlık yaptığı dağlardan, Aeneas’ın nöbet gittiği diyarlardan, Homeros’un İlyada’sında yazdığı topraklardan müstehap. Bu güzergah ile Aeneas firez rotasına dokunulacak.”

Kar Spor Umumi Heyet Başkanı Selami Alaftargil üstelik markaları altında İda Ultra’yı 25 ülkeden sporculara ulaştırmaktan şişman kurum duyduklarını anlattı. Alaftargil, “Uluslararası alanda büyüyerek bitmeme fail ve dünyada tanınırlığı olan bu organizasyonla spora ve sporcuya yürekten bindi vermenin mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Organizasyon Komitesi Başkanı Polat Ağababa ise bu sene 6’ncısını düzenledikleri Kar Spor İda Ultra’nın, dünyanın sunu balaban spor etkinliklerinden ve çığır koşularından biri haline geldiğini tabir etti.

Aeneas kültür rotasının bir bölümünün birlikte kullanılacağı düzenleme ferda sabahleyin Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Yeşilyurt köyünden başlayacak. Sporcular iki devir sürecek organizasyonda Köy Koşusu (KOK 15K), Run Zeus (DEVIR 36K), İda Half Ultra (İHU 66K) ve İda Ultra (İDU 114K) parkurlarını geçecek.

Share: