BALIKESİR – Çanakkale Savaşları kahramanı Seyit Onbaşı vefatının 83. yılında anıldı

Çanakkale Savaşları kahramanlarından Seyit Onbaşı’nın vefatının 83. yılı dolayısıyla Balıkesir’in Havran ilçesindeki kabri başında yâd töreni yapıldı.

Rumeli Mecidiye Tabyası’nda kaldırıp sırtına aldığı iri külliyen mermisinin ateşlenmesiyle zaferin kazanılmasında büyük behre sahibi olan Havranlı Seyit Onbaşı için rustik Kocaseyit Mahallesi’nde düzenlenen merasim, Kur’an-ı Cömert okunmasıyla başladı.

Adam Seyit Müzesi’nin da yer aldığı alanda dualar edilen programda, Seyit Onbaşı’nın kabrine karanfiller bırakıldı ve askerler vasıtasıyla utanmak atışı yapıldı.

Kocaseyit Mahallesi Camisi’nde ise veladet okutuldu, banak ve pilav dağıtıldı.

Törene katılan Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, gazetecilere, Seyit Onbaşı’yı benzeri yol henüz rahmet, minnet ve şükranla andıklarını söyledi.

Onun mütevazı ayrımsız kişiliğinin olduğunu tamlayan Kaşdemir, “Savaştan sonra alışılagelen hayatına bitmeme etmiştir ve çokça de emsal tıpkı avlu sürmüştür. Böbürlenmemiştir, yaptığını anlatmamıştır. Yapılanlar söylendiği devir de utanmıştır, konuyu kapatmıştır. Onlar böyle büyük, yüksek etkili insanlardı. Seyit Onbaşıların ruhu, onların vatana bağlılıkları bilcümle bize emsal olacak ve bu can kuşu bu topraklarda olduğu sürece de inşallah bu bayrak hep göklerde olacaktır. Ruhları çalgılı çağanaklı olsun.” diyerek konuştu.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Reisi Vekili Birol Delimsirek ise şehirlerin binalarla değil yetiştirdiği insanlarla anıldığını vurguladı.

Koca Seyit’in üstelik Balıkesir’in, Havran’ın simge ismi olduğunu anlatan Mecnunca, “Herif Seyit, Osmanlı’nın bildirme el dönemlerindeki tıpkısı savaşta Türklerin, Anadolu’nun boyunduruk altına alınamayacağını ispatlayan, Çanakkale Savaşı’nın kaderini değiştiren ve Kurtuluş Savaşı’nda bile bir örnek olan, hala birlikte bizim, hepimizin gelecek nesillere yaşıt gösterdiğimiz bire bir kahramanımız. Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik almak üzere bütün gazilerimizi, şehitlerimizi aynı nöbet daha rahmetle, minnetle anıyoruz.” dedi.

Törene, Havran Kaymakamı Enver Özderin, Şehremini Emin Ersoy, Seyit Onbaşı’nın torunları ile vatandaşlar katıldı.

Share: