Balıkesir fen! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balıkesir’de dolgun açım töreninde konuştu: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Tığ göreve geldiğimizde 30 bilyon dolarlık tıpkısı ihracatımız varken, zaman artık 250 bilyon dolara yaslandık. Türkiye evet. Bura çevre devleti değil. Türkiye, Türkiye. Altılı Ganyan masa bundan anlamaz. Onlar daha adaylarını tespit edemediler.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Kuva-yı Milliye Meydanı’nda planlı Balıkesir OSB, Çamlık Budun Bahçesi, Ardıçtepe Barajı ile Yapımı Tamamlanan Özge Projelerin Şişko Küşat Töreni”nde yaptığı konuşmada, afiyet alanında İvrindi, Marmara ve Gömeç ilçe hastaneleri, ilçelerdeki aile sağlığı merkezleri, Bandırma Dudak Diş Sağlığı Merkezi ile mütenevvi hastanelere yapılan ek binaların resmi açılışlarını bile yaptıklarını söyledi.

Karesi Buğulanmış Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin, çeşitli kurumların hizmet binalarının, erke yatırımlarının, İller Bankasınca akçalanmış edilen altyapı ve Hitit Eroin yatırımlarının açılışlarını gerçekleştirdiklerini kaydeden Erdoğan, “Ara Vermek namevcut, yola devam. Çalışacağız, üreteceğiz, istihdam sağlayacağız ve evelallah ihracatımızı de bununla patlatacağız. Biz göreve geldiğimizde 30 milyar dolarlık ayrımsız ihracatımız varken, bugün artık 250 bilyon dolara yaslandık. Türkiye ya. Bura yer devleti değil. Türkiye, Türkiye. Altılı Ganyan masa bundan anlamaz. Onlar elan adaylarını belirleme edemediler.” diyerek konuştu.

Erdoğan, ulaştırmada, Gönen Manyas yolunun, Eşkal Havalimanı terminal binasının, sulamada Ardıçtepe Barajı ve sulamaları ile mütenevvi öz ıslahlarının açılışlarını yaptıklarını dile getirdi.

Belediyelerin tamamladığı çokça kebir yatırımlar olduğunu belirten Erdoğan, Büyükşehir Belediyesinin defa yapımı ve düzenlemesi, dinlenme kampı alanı yapımı, restorasyonlar, spor tesisleri, periferi düzenlemeleri, peyzaj çalışmaları, altyapı projeleri üzere çok sayıda yayın ve hizmeti gerçekleştirdiğini anlattı.

Erdoğan, Altıeylül, Karesi, Bigadiç, Havran, Kepsut, Dursunbey, Burhaniye, Edremit kaymakamlık belediyelerinin de çok sayıda ürün ve hizmeti şehre kazandırdığını belirterek, “Balıkesir ve ilçelerindeki birleştirme endüstri bölgelerimizde yatırım bedeli 7,6 şeş milyarı geçen, edimsel değerlemeyle de 28 milyara yaklaşan 42 kasılma hür teşebbüs kuruluşlarımız eliyle yapılarak üretime geçirildi.” şeklinde konuştu.

Tüm bu amme ve özel sektör yatırımlarının şehre kıvrak ve bereketli olmasını dileyen Erdoğan, bu yatırımları şehre kazandıran, bakanlıkları, kurumları, belediyeleri hür teşebbüs firmalarını tebrik etti.

“Balıkesir’üstelik mecmu 3 bin 900 ev nesir edeceğiz”

Reisicumhur Erdoğan, Balıkesir’in nereden nereye geldiğini rapor edebilmek için serencam 20 yılda şehre kazandırdıkları eserleri uyarmak istediğini belirterek, şöyle konuştu:

“Akıbet 20 yılda Balıkesir’e hep 50 milyar liralık tutarında yatırım yaptık. Eğitimde 4 bin 448 sayı yıpranmamış sınıf kazandırdık. Şehrimize ikinci ihtişam üniversitesi namına Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’ni kurduk. Bilgisizlik ve sporda 8 bin 279 yaşama kapasiteli yükseköğrenim yetersiz binaları açtık. 37 nüsha spor tesisi mensur ettik. Sağlıkta Balıkesir’e toplamda 2 bin 334 yataklı vagon 32 hastaneyle gelişigüzel 78 esenlik tesisi yaptık. Içtimai yardımlarda, Balıkesirli gerekseme sahibi vatandaşlarımıza toplanmış 4 bilyon teklik cins tahsis ettik. Kızıl kardeşlerim, tığ vatandaşımızı sokakta bırakmadık. Herhangi Bir devir yanı sıra olduk. bundan sonra üstelik birlikte olacağız. Çevre ve şehircilikte TOKİ marifetiyle Balıkesir’de hep 11 bin 814 bölük projesini hayata geçirdik. Cumhuriyet tarihinin bildirme balaban hane hamlesinin önceki etabı olan 250 bin toplumsal bölük projesi çerçevesinde Balıkesir’dahi hep 3 bin 900 ev düz yazı edeceğiz. ‘İlk evim, önce hareket yerim’ adını verdiğimiz projemize şu ana büyüklüğünde Balıkesirli vatandaşlarımız aracılığıyla ne kadar başvurma var biliyor musunuz? 42 bin başvuru yapıldı.”

Kentsel transformasyon çalışmaları kapsamında Balıkesir’bile 2 milyon metrekare alanda çalışmaların sürdüğünü anlatan Erdoğan, şehre kazandıracakları millet bahçelerinden Kızpınarı ve İvrindi’yi tamamladıklarını, Savaştepe, Sındırgı, Kepsut ve Havran’daki projelerin yapımına birlikte bitmeme ettiklerini söyledi.

Erdoğan, ulaştırmada 2002 yılına kadar Balıkesir’e yapılanın 76 kilometre mukassem nöbet olduğunu belirterek, “Evet tığ hangi yaptık? Bu 76 kilometreyi biz 690 kilometreye çıkardık. Farkımız bu. İstanbul- İzmir otoyolunun 106 kilometrelik kesimi da nereden geçiyor? Balıkesir’den geçiyor. Eskişehir, Kütahya, Balıkesir ve Bandırma, Balıkesir- Manisa arasındaki çıpa yollarını modernize ederek elektrikli ve sinyalli ağıl getirdik. Gökköy Geri Hizmet Merkezini kazandırdık. Balıkesir’i aceleci katar ağlarına bağlayacak olan Osmaneli, Bursa, Bandırma, Balıkesir hattının şu anda inşaatı sürüyor.” şeklinde konuştu.

Balıkesir’de 2 pare havaalanı bulunduğunu belirten Erdoğan, Adam Seyit Havalimanı’na almanak 3 milyon kapasiteli, Balıkesir Hava Meydanı’na ise almanak benzeri milyon yolcu kapasiteli terminal binası yaptıklarını aktardı.

“Balıkesirli çiftçilere toplamda 4,6 milyar lira tarımsal bindi verdik”

Tarım ve ormanda Balıkesir’e 8 baraj ile 7 akmaz yaptıklarını, 9 baraj ve iki göleti bile düz yazı ettiklerini kaydeden Erdoğan, akıbet 20 yılda düz yazı ettikleri projelerle 702 bin dekar tarımsal araziyi sulamaya açtıklarını, 178 bin dekar tarımsal araziyi elan sulamaya açacaklarını anlatım etti.

Reisicumhur Erdoğan, Balıkesir ve ilçelerinde nesir ettikleri 58 dere ıslahı ile 43 yerleşim yeri ve 429 bin dekar araziyi aşırı zararlarından koruduklarını vurgulayarak, “Balıkesirli çiftçilerimize toplamda hangi büyüklüğünde destek verdik biliyor musunuz? 4,6 bilyon liralık zirai destek verdik. Mösyö Eksiksizlik diyor kim; ‘Çiftçiler haris. Çiftçilere tıpkı madde verilmedi’. İşte buyur. Ben resmi miktar veriyorum. Masada, dubara değil bu. Endüstri ve teknolojide 4 yeni birleştirme endüstri bölgesi, bire bir teknopark ve 10 araştırı geliştirme merkezi kurduk.” ifadelerini kullandı.

Enerjide ise 244 bin doğal gaz abonesi bulunan Balıkesir ve 44 ilçesine doğal gaz arzı sağladıklarını kaydeden Erdoğan, ileriki süreçte Ayvalık, Denk, Gömeç, Manyas ve Sındırgı’ya doğalgaz arzı sağlamayı hedeflediklerini aktardı.

(Sürecek)

Share: