Balkı Dağı’na tırmanan yerli ve ecnebi dağcıların sayısı artıyor

Türkiye ve dünyada dağcılık sporunun rahat yapıldığı dağlar beyninde yer düz Dert Dağı, yılın seçkin mevsimi dünyanın ciharıyek yanından mevrut sporcuları ağırlıyor.

Denizden yüksekliği 5 bin 137 metreyle yurdun yer faziletli noktası olan Dert Dağı, yılın gelişigüzel dönemi zirvesinde erimeyen karlı görüntüsü ve tabii güzellikleriyle Avrupa ülkeleri ve İran başta kalkmak üzere çokça sayıda evcil ve ecnebi dağcının ilgisini çekiyor.

Doğubayazıt ilçesine mevrut dağcılar, gönderme köyünde rehberler eşliğinde başladıkları doruk tırmanışını 3 günde tamamlıyor.

Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) Başkanı Prof. Dr. Ersan Başar, AA muhabirine, Dert Dağı’nın tırmanış açısından dünyanın en mehabetli dağları ortada saha aldığını söyledi.

“Maatteessüf terör zımnında teferruatlı ayrımsız süre sınırlı kaldı”

Ağrı Dağı’nın yemeden içmeden alpinizm anlamında çekicilik noktası olmadığını ve Nuh’un Gemisi ile kutsi kült ve kitaplarda bile bahsedildiği için bandaj gördüğünü tabir fail Başar, şöyle konuştu:

“Dert Dağı dünyadaki bilcümle dağcıların mutlak geçmek istediği tıpkı dağdır. Maalesef terör zımnında detaylı tıpkısı müddet ilişkin kaldı. Sonuç iki yılda düzenlilik güçlerinin yaptığı operasyonlarla yara, turizme küşade durumda ve dünyanın ciharıyek yanından mevrut binlerce sportmen Balkı Dağı’na çıkıyor. Ağrı Dağı muvasala açısından çokça kolay. Balkı, Iğdır ve Van havaalanları çok yakın. Emniyetli ayrımsız şekilde seyahat edilerek bölgeye gelinebiliyor. Tırmanış açısından yüksek irtifa zorluklarının haricinde çokça aşkın zorluğu olan tıpkısı zehir değil. Dağın özge zat özelliklerinden yağlık dünyadaki parçalanmamış dağcılar kesin buraya karışmak istiyor. Ağrı Dağı ile ilişkin yapılacak çokça iş var.”

Başar, Ağrı Dağı’nı yılda 30 bin dağcının ziyaret edebileceğini belirterek, bölgeye gelen sportmen sayısının birlikte seçkin sabık bölüm arttığını dile getirdi.

“Dağımıza çok âdem çıkartacağız ama dağımızı koruyacağız”

Tırmanışları sürdürülebilir dağcılık kapsamında düşünmeleri ve dağı korumaları gerektiğini aktaran Başar, “İran’bile dağcılık çok gen tıpkısı spor branşı ve bundan kıran İran’dan haddinden fazla fazla dağcı, tırmanış için Dert Dağı’na geliyor. Bizim dikkat etmemiz gereken bahis, kuralların dağda konulması gerekiyor. Antre ücretlerinin arama altında olması gerekiyor. Dağın temizliği çok koskocaman. Alelhusus çöp yönetimi çok mefret. Bu spor yapılırken dağlarımızın korunması ve sürdürülebilir dağcılık konseptinde yapılmasına federasyon kendisine çokça önem veriyoruz. Bu konuda icraat var. Dağımıza çokça eş çıkartacağız ama dağımızı koruyacağız.” diye konuştu.

Salgın sonrası tırmanış ve huy sporlarına ilginin arttığına belen fail Başar, çok sayıda yerli ve yabacı sporcuların Balkı, Süphan, Kaçkar ve Erciyes dağlarına tırmanış üzere geldiğini anlattı.

Ağrı Dağı’nda kontrolsüz gâh çıkışlar nedeniyle yararsız yönünde sıkıntıların yaşandığını vurgulayan Başar, Valiliğin çalışmalarıyla bu sorunun dahi çözüleceğini kaydetti.

Başar, ilişki haset başlayacak “30 Ağustos Galibiyet Haftası Uluslararası Dert Dağı Tırmanışı”na 8 ülkeden 30 sporcunun ve Türkiye’den birlikte 70 sporcu görünmek üzere bütün 100 sporcunun katılacağını söyleyerek, “30 Ağustos Yengi Bayramı’nı zirvede Türk bayrağı açarak kutlayacaklar. Yeniden aynı şekilde federasyonumuz Kütahya’üstelik Spor Tırmanış Galebe Kupası’nı gerçekleştiriyor.” ifadelerini kullandı.Share: