‘Başbağlar Katliamı’ davasında ilk duruşma görüldü

Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde 29 sene evvel 33 sivilin PKK’lı teröristlerce öldürüldüğü Başbağlar Katliamı’na ilişkin 20’si firari 21 sanığın yargılanmasına başlandı. Davaya bakan Avukat Bedel Kartal, “PKK terör örgütünün kurucusu, yöneticisi, başkanı olan ve zaman İmralı Adası’nda yatan zevatın bu davada yargılanmasını dilek ediyorum. Adaletin tecellisi adına Abdullah Öcalan’ın bu davaya gelmesi gerekir” dedi.

Erzincan 2. Korkulu Ukubet Mahkemesi’ndeki duruşmada Başbağlar Köyü Derneği Başkanı Mehmet Uca Dikkaya, Başbağlar Köyü Muhtarı Mualla Akarpınar, katliamın tanıkları ve mağdurlar ile avukatları hazır bulundu. Adli kontrol gibi tutuksuz yargılanan maznun S.T. ise duruşmaya İstanbul Adliyesi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi marifetiyle katıldı. Adliye çevresinde polisin degaje asayiş önlemi aldığı duruşmada mahkeme başkanı, kimlik tespitinin arkası sıra iddianameyi okuyup sanıktan “devletin egemenliği altında mevcut topraklardan aynı kısmını, celal idaresinden ayırmaya gitmek” suçundan sevgili açıldığını hatırlatarak defans yapmasını istedi. Maznun S.T. ise suçlamaları akseptans etmediğini ve Başbağlar’daki saldırıya katılmadığını belirtti. Mahkeme heyeti, sanıklardan S.T.’nin adli taharri neredeyse ensiz dışına ayazlık yasağı konularak serbestlik halinin devamına değişmeyen vererek, bire bir sonraki mahkeme tarihini 19 Antrakt namına belirledi.

“Adaletin tecellisi adına Abdullah Öcalan’ın bu davaya gelmesi gerekir”

Murafaa sonrası Erzincan Adliyesi önünde gazetecilere izah özne Avukat Porte Kartal, “21 sanığın tezce tutuklanmasını bekliyoruz. Şu anda 109/3’e bakarak yurtdışına ayazlık yasağıyla sanıklardan S.T.’nin bir lahzada tutuklanması lazım. Tutuklandığı devir birçok kişiler ortaya menfaat. Şu anda kaçıyor. Bulunan ifadeler de bu işin içerisinde. En önemlisi Ankara Çap Asayiş Mahkemesi 1999/21 temel dar sorun dosyasının bu ülkü içerisine girerek, çünkü PKK terör örgütünün kurucusu, yöneticisi, başkanı olan ve zaman İmralı Adası’nda yatan zevatın bu davada yargılanmasını istek ediyorum. Adaletin tecellisi adına Abdullah Öcalan’ın bu davaya gelmesi gerekir. Çünkü elhak adada bunu ifade ettiği kabil, Şemdin Sakık’ın bile iddianamedeki ifadesi bu durumu belirgin ve kemiksiz ortaya koyduğu kadar PKK terör örgütünün zaten kurucusu, yöneticisi, başkanı, halen başkanlığı devam etmektedir. ve orada korunmaktadır emperyalistler marifetiyle. MOSSAD ve CIA tarafından bize teyit edilmiştir. Dehalet altındadır. Bu uzanım kabul edilemez. Dünyanın ne hukuk sistemine gidilirse gidilsin idamı katiyetle zorunludur.” diye niteleyerek konuştu.

“Katiller bulunsun, cezaları verilsin”

Katliama 12 yaşındayken şahit olan ve olaydan keder almadan kurtulan Mehmet Kaya ise, “29 yıl sonraları gelen geç kalınmış tıpkı doğruluk içerisinde tığ kendi savaşımızı vermeye bitmeme ediyoruz. Katiller bulunsun, cezaları verilsin. Bizim içimiz hiçbir ant soğumayacak. Hala çolpa gibi acısını yaşıyoruz” dedi.

Başbağlar Köyü Cemiyet Başkanı Mehmet Mehabetli Dikkaya üstelik, “O tarihte açılan ülkü 1997 Ekim ayında Erzincan’dan İzmir’e alındı. İzmir’dahi da kurgulanmış bire bir mahkemeyle ülfet skandallarıyla yoğun aynı şekilde kapatılmıştı. O bölüm devletimizi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’hangi şikayet emreylemek bize cezir geldiği için o zaman acımızı bile, o skandalları birlikte içimize gömmüştük. Bugün 2019 yılından itibaren incelenen yürekli savcılarımızın iddianamesi, onları kutluyorum, teşekkürname ediyorum. Murafaa heyetinin iddianameyi akseptans etmesi, onları üstelik antrparantez kutluyorum. O çağ akamete uğrayan umutlarımız bugün tekrar yeşermiş vaziyette. Umuyoruz ve diliyoruz ki hak gerçekten kırıtma eder. Katliama katılan her ki varsa aşağılık yıldırı örgütü mensuplarının hep cezasını bulur. Türkiye’dahi alelhusus 1993’te o kadar faili meçhul fenomen var kim, inşallah failler bulunur. Tıpkısı elan üstelik ne Sivas Madımak ne Başbağlar hadiseleri yaşanmaz” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’yi, Türk milletini bölemeyeceksiniz, böldürmeyeceğiz”

Kemaliye Şehremini Mehmet Karaman ise, “29 sene önceki yaşanan kırım bibi zaman reşit gibi, on paralık mütebeddil bir özdek namevcut. Gönlümüzde yaşıyor şehitlerimiz. Bugün kangren olan davamıza bisturi vurulması üzere yetkililere teşekkürname ediyorum. Tığ Türk adaletine inanıyoruz. Ben çağa katillerine sesleniyorum, emperyalist güçlere Türkiye’yi, Türk milletini bölemeyeceksiniz, böldürmeyeceğiz. Tığ 29 yıl ilk dedik ki ‘Başbağlar’ı unutmayacağız, unutturmayacağız’. 29 sene bilahare yine gündeme geldi” diye niteleyerek konuştu. – ERZİNCAN

Share: