Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılınç, Bursa’da konuştu Açıklaması

Matbuat İlan Kurumu (BİK) Umumi Müdürü Cavit Erkılınç, “Hile fen, dezenformasyon ve beşinci kol faaliyetlerinde basınımızı bire bir komütatör kabil kullanmaya çalışanların Basın İlan Kurumu’nu tasavvur alması bizler amacıyla sürpriz değil. Unutmayalım ki burada sunma büyük zararı basınımız görüyor. Medyanın güvenilirliğine ait tartışmalar yaşanıyor. Basınımız dezenformasyonla uğraş etmeli ve emin olduğu günlere esasen kavuşmalıdır.” dedi.

Erkılınç, BİK vasıtasıyla kentteki ayrımsız otelde düzenlenen “Gazete Sahipleri ve Temsilcileri Nahiye Toplantıları”nın açılışında yaptığı konuşmada, BİK’in, vatandaşın domestik ve bölgesel haberlere ulaşması için halkoyu görevi üstlenen yerli gazetelere vasıta hizmetleri yutmak üzere kurulduğunu hatırlattı.

BİK’in son dönemlerde adının sıkça gündemde düz almaya başladığını tamlayan Erkılınç, teşrinievvel ayında tıpkısı nöbet daha Meclis’e ati Matbuat Kanunu teklifinin gündeme gelmesiyle BİK’in zahir şekilleneceği konusunun konuşulduğunu aktardı.

Cavit Erkılınç, sonuç kanun teklifi çerçevesinde BİK’in amme kurumu olmasına rağmen değişik zemine çekilerek bir nice tartışmanın öznesi haline getirilmeye çalışıldığını dile getirerek, şöyle bitmeme etti:

“Hassaten Basın İlan Kurumu üzerine medyayı yük altına almak üzere müesses yıpranmamış aynı çalım imajı çiziliyor. Matbuat İlan Kurumu, 1961 yılında kuruldu. Amacı resmi ilanların adaletli bir şekilde dağıtılmasıydı. Kısaca 60 yılı aşkın sürede, herhangi bir dönemde düşün ve içerik farkı gözetmeksizin vasıta hizmetini başarıyla yürüttü ve inşallah yürütmeye da bitmeme edecek. Zaman BİK’in galiba odaklar vasıtasıyla yıpratılmaya çalışılması bizi hiç birlikte şaşırtmıyor. Sonuç 20 yılda Türkiye’nin dâhilen ve dışarıdan kuşatılmaya çalışıldığı gelişigüzel dönemde iletişim araçları elverişli bire bir aparat olarak göründü. İnanıyorum kim bu uzanım vatanını, ülkesini muhip, halkıyla barışık olan sizleri dahi olağandan erinçsiz ediyordur. Yalan bilgi, dezenformasyon ve beşinci kol faaliyetlerinde basınımızı bir araç gibi kullanmaya çalışanların, Matbuat İlan Kurumu’nu misyon alması bizler amacıyla şaşırtı değil. Unutmayalım ki burada sunma balaban zararı basınımız görüyor. Medyanın güvenilirliğine ilişik tartışmalar yaşanıyor. Basınımız dezenformasyonla savaş etmeli ve inanılır olduğu günlere gine kavuşmalıdır diyerek ümit ediyoruz.”

“BİK, Türk basınının bildirme balaban destekçisidir”

BİK’in fariza ve yetkilerinin galiba olduğuna değinen Erkılınç, kurumun bunların dışına çıkarak siyasal karar alması, iletişim araçları kuruluşlarının cezalandırılmasının beceri yerine da mevzuat yerine da benzer olmadığını söyledi.

Erkılınç, “Basın İlan Kurumu, benzeri cezalandırma kurumu değildir. Türk basınının sunma nazik destekçisidir. Bizler çalım adına basına olan desteğimizi arttırarak bitmeme ettirmenin yollarını arıyoruz. Yerel gazetelerimizi geleceğe taşıyacak projeksiyonu ortaya koymaya çalışıyoruz. Basın İlan Kurumu’nun ukubet ödeme yetkisi yoktur. Sıfır benzeri yetkinin eyleme dönüşmesi de kabil değildir. Biz temas ceride veya dergiyi cezalandıramayacağımız gibi ödüllendiremeyiz. Basın İlan Kurumu hiçbir gazeteye ayrımcılık yapamaz.” diye niteleyerek konuştu.

“Eksiksiz gayretlerimiz basın kuruluşlarımızı yıpranmamış çağa hazırlamaktır”

Yerel gazete sahiplerinin, işlerini geliştirmeleri, hoppadak matbu yayınlarla kalmayıp internet gazeteciliğine yönelmesi gerektiğine meni eden Erkılınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Dünyanın arz kebir gazeteleri basılı yayınlarının yanında yatırımlarını dijitale dahi yönlendiriyor. Zira büyük ve karşı konulamaz tıpkı dijital inkılap yaşanıyor. Ayakta ara vermek için değiş ve inkılap şart. Kadim kültürümüzün sırtçı unsurlarından hattatlar teferruatlı süre matbaanın gelişini geciktirdi. Fakat değişim o dönemde dahi kaçınılmazdı. Bugün üstelik bu değişim mübrem. Hattatlar alın çıkıyor diyerek matbaanın gelişini çalmak mümkün olamadığı kabilinden zaman üzere de dijitalleşmenin gelişiminin engelleneceğini tığ düşünmüyoruz. Akıbet iki yıl ortamında internet haberciliğinin geliştirilmesi, bakir iletişim araçları reklamcılığının geliştirilmesi, matbuat işletmelerinde hikmet güvenliği ve siber düzenlilik bilinçlendirme eğitimi, yerli basına reklamcılığın geliştirilmesi, dijitalleşme ve toplumsal medya eğitimi antetli eğitimler düzenleyerek destekçisi olduğumuz bilcümle basın kuruluşlarının dijitale geçiş süreçlerinde rehberlik ettik. Tüm gayretlerimiz matbuat kuruluşlarımızı bakir bebek hazırlamaktır.”

Eskimemiş yasayla internet siteleri dahi mütemadi ürün sayılacak

Erkılınç, ekim ayında TBMM Genel Kurulunda görüşülmesi planlanan Matbuat Kanunu ile Kâh Kanunlarda Ayrım Yapılmasına Dair Yasa Teklifi’nin, medya ve siyasetin tıpkı kesimi aracılığıyla bilinçsiz bir şekilde çarpıtıldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Çağa kıç uyduran tensikat can alıcı tartışmaların gölgesinde kaldı. ‘Sansür yasası’ kılıfıyla ölçülü karalama operasyonlarına maatteessüf kâh yerli gazetelerimiz bile katıldılar. Yasanın ertelenmesiyle ilk 8 ayda yürütme müdürlüklerimize ilişkin söylenegelmiş ve emlak ilanlardaki adetsel kaybımız 4 binden aşkın. Sizleri sansürle korkutanlar bu kaybın hesabına hangi koydular? Değişiklik teklifinin matbuat camiası üzere getirdiği en mehabetli teceddüt, internet olgun sitelerinin kesiksiz nişane kapsamına alınmasıdır. Daha Çok internet siteleri da süreli eser sayılacak, resmi car yayımlayacak ve çalışanları matbuat kartı alabilecekler. Yasa çıktığında resmi zar yayınlama hakkı bulunan gazetelerimize ilgili genel ağ sitelerinin elbette kazanılmış adalet anlamında bir ayrıcalığı bile olacak. Bura çok cesim. Yani kullanılmamış sâdır tıpkı genel ağ sitesiyle kayıtlı basından internete geçenlerin aralarında ayrımsız farkın olması gerektiğini düşünüyoruz. Yasa çıktıktan bilahare bununla ilgili mevzuat çalışmalarımızı yapacağız.”

Bursa İlan Kurumu Bursa Büro Müdürü Ebubekir Günel de devir mefhumu gözetmeden, gazetecilerin taleplerini karşılayabilmek hesabına gerektiğinde ilgililerle iletişime geçerek hal üretmeye çalıştıklarını anlattı. Mevzuat kurallarının uygulanmasını sağlamaya müteveccih tedbirler aldıklarını vurgulayan Günel, düzenlenen toplantının hem aksiyon birliğin gelişmesine ulama sağlayacağını hem bile gelecek altın fikirleri dinlemeye şalter olacağını aktardı.

İlki Bursa’birlikte gerçekleştirilen, Balıkesir, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Çanakkale, Eskişehir ve Kütahya şube yer müdürleriyle yerli ceride sahipleri ve temsilcilerinin katıldığı kesim toplantısı, istifham yanıt ve öneri bölümüyle bitmeme etti.Share: