Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılınç’tan dezenformasyon açıklaması Açıklaması

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılınç, dezenformasyonun basını itibarsızlaştırdığını, bundan sonra basının tıpkısı cebe yerine kullanılmaya başlandığını söyledi.

Erkılınç, Konya’birlikte bir otelde planlı Ceride Sahipleri ve Temsilcileri Bölge Toplantısı’nda, medya ve Basın İlan Kurumu’nun birbirinden ayrı düşünülemeyeceğini, medyayı, matbuat kuruluşlarını birer hisse senedi ortağı gibi gördüklerini dile getirdi.

Basın İlan Kurumu’nun ilişik kanunla belirlenmiş fal görevini yerine getirirken gâh kesimlerce eleştirildiğini nâkil Erkılınç, “Bizim bu denetimleri yapmamamız cürüm. Zira bize ‘Denetleyin. Denetlemek zorundasın. Ego sana kamunun malını, parasını teyit etmişim. Sen bunu dağıtmakla yükümlüsün ve zımnında denetlemeyi da düzgün yapmalısın’ deniliyor.” ifadesini kullandı.

Kanunuesasi Mahkemesi kararlarına akla yatkın şekilde “Basın Aktöre Esasları” konusunda kararlar aldıklarını, kendilerine mevrut şikayetler doğrultusunda değerlendirmeler yaptıklarını anlatan Erkılınç, mevrut şikayetlerin yüzde 90’ından fazlasını reddettiklerini fakat basın ahlakı açısından okkalı şekilde “onur suikastı”, “dezenformasyon” sayılabilecek konularda mukteza kararları verdiklerini vurguladı.

Buna rağmen Matbuat İlan Kurumu’nun aldığı ara sıra kararların politik zemine çekildiğine, kurumun amaç haline getirildiğine değinen Erkılınç, Basın İlan Kurumu’nun denetleme hakkının Temel Mahkemesince dahi belirtildiğini, adil bir şekilde görevlerini yapmaya bitmeme edeceklerini söyledi.

“Basına destek” mücadelesi verdiklerini, vermeye dahi bitmeme edeceklerine bel eden Erkılınç, yasalı düzenlemeler sürecinde birlikte gazetelerin, matbuat kuruluşlarının ayakta kalabilmesi üzere ellerini taşın altına koyduklarını kaydetti.

“Basına ayrımsız kalite gelmeli”

Erkılınç, bu savaşım sırasında kitleleri yanlış yönlendiren haberlerle, kamuoyuna sunulan kavisli bilgilerle üstelik karşılaştıklarını belirterek, “Dezenformasyon basını kalitesizleştiriyor, itibarsızlaştırıyor. Daha Çok matbuat bir silah olarak kullanılmaya başlandı. Yerli yöneticilere alın, talih iktidarına yahut muhalefetine cebin on paralık ayırt etmiyor.” dedi.

Dezenformasyon örneği adına sonuç dönemde yaşanan ” Kız Kulesi’ndeki restorasyon çalışmaları”na ve ” İstanbul’daki metrobüs kazası”na ilgili yanlış iddialardan bahseden Erkılınç, “Bu tür şeyler basınımızı güç ayrımsız şekilde itibarsızlaştırıyor. Buna tıpkısı hal bulmamız geçişsiz. Esasen, bir vakitler olduğu üzere basın, ister evcil lüzumlu millî mecralarda güvenilirliğini kazanmalı. Yani basın bir özdek diyorsa, değerlendirme ayrımlı olabilir, ihtilaf yahut destekleyici amaçlı cins amma dolma malumat olmamalı. Basına tıpkı kalite gelmeli.” diye niteleyerek konuştu.

Erkılınç konuşmasının arkası sıra Konya, Afyonkarahisar, Aksaray, Antalya, Burdur, Isparta ve Karaman’dan gelen gazete sahipleri ve temsilcilerinin sorularını yanıtladı, evcil gazetelerin sorunlarını dinledi.

Basın İlan Kurumu Konya Yazıhane Müdürü Mürtefi Eskişehir Taşı birlikte toplantıya aile sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, gazetelerin ve matbuat kuruluşlarının birlikte kayran almaya bitmeme edeceklerini belirtti.Share: