Basın, toplumsal iletişim araçları ve internet haberciliğine ilgili aranjman TBMM Genel Kurulunda

TBMM Genel Kurulunda, “dezenformasyonla uğraş düzenlemesi” kendisine tanıdık Matbuat Kanunu ile Ara Sıra Kanunlarda Farklılık Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi’nin topu üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

Teklifin hacısı hocası üzerinde söz düz İYİ Parti Takım Başkanvekili Dursun Teadül Dervişoğlu, düzenlemeyle ana niyetin, mugayir paylaşımların önüne görevlendirmek olduğunu doğacak sürdü.

Dezenformasyona karşı uğraş söylemi üzerinden ilk önce meşrulaştırmaya, deminden ise kanunlaştırılmaya çalışılan kanun teklifinin temel hedefinin “dürüst şekillenme” olduğunu öne süren Dervişoğlu, yasa teklifini, “atanmış yönetsel kurumları yargıya galiba yetkilerle donatma, geleneksel iletişim araçları araçlarındaki sansür ve baskıyı sayısal mecralara nakil, tuhaf ve soyut ifadeler üzerinden kanunlara bakarak suçlu tespit etmek için değil suçluya göre yasa yapma girişimi” adına tanımladı.

Dervişoğlu, yasa teklifiyle basın ve tabir özgürlüğünün ortadan kaldırılacağını, yargıya ilgilendiren görev ve yetkilerin bürokrasiye devredileceğini iddia etti.

“İhanet odaklarını hepyek açıklanmış edeceğiz”

MHP İstanbul Saylav Feti Felek, düzenlemeyle “özgürlüklerin kısıtlanacağı”, “basına sıkı denetim getirileceği”, “seçimlerin yapılmasının üstelik tehlikeye gireceğinin” iddia edildiğini söyledi.

Emperyalizmin nesir ettiği içtimai medya ahlakını savunanları gördüklerini tamlayan Nasip, “Ülkemize karşı ölçülü alacak operasyonlarının, milletimize karşı kurgulanan kumpasların hisse senedi birlikçilerini gördük. Küresel güçlerden siyasetimize engelleme murat edenleri, naylon gazetelerle değme ay beniz binlerce lirayı hortumlarken iş, özgürlük sloganı atanları, iktidara cebin kitap açmak neredeyse elverişsiz dışından fonlanan iletişim araçları kuruluşlarını gördük. Gelişigüzel iddiası gün batmadan çöpe atık politikacıları üstelik gördük.” ifadelerini kullandı.

Birçok ahbaplık kuralının esasen ayrımsız ahlak kuralı olduğunu dile getiren Şans, “Bu iklime ecnebi olanların düşünerek çölleşmiş dünyalarını kovayla su taşıyarak yeşertemeyeceğimizi dahi biliyoruz. İhanet odaklarını bir bir afişe edeceğiz ve adaleti yeryüzüne hakim kılacağız.” diyerek konuştu.

HDP Van Milletvekili Melamet Anne, yasa teklifi ile toplumsal medyanın uğur alındığını, iktidarın politikalarına itiraz fail herkesin “düşmanlaştırıldığını” savundu.

CHP İzmir Saylav Tuncay Özkan, “Benzeri kaka yaratıyorsunuz, içine ‘gazeteci’ diyerek tıpkı canavar koyuyorsunuz. Bu canavar değil amma o çirkin sizi yutar, bunu yapmayın.” dedi.

Gazetecinin seçkin partiye alın mesul olmadığını, halkına ve gerçeğe karşı mesul olduğunu kaydeden Özkan, “Bana on paralık kimse devletin oligarşiyle ayakta tutulacağını anlatamaz. Bu yasanın bire bir hezel olduğuna saymak istiyorum. Hürriyet, sadece benim sorunum değil hepimizin sorunu. Bizden geriye sadece istinkâf etmek kalacak. Ürkmek, yaşamdan daha teferruatlı süren aynı öz.” ifadelerini kullandı.

CHP İstanbul Mebus Onursal Adıgüzel, YANLIŞSIZ Tümen’nin, bu yasa teklifiyle despotluk rejimi dönemlerini aratacak aynı döneme girildiğini tescil ettiğini savundu.

Düzenlemeyi, “muhalefeti ve basını güçlük altına alma, ilzam yasası” namına nitelendiren Adıgüzel, “dezenformasyonla uğraş düzenlemesi” adı verilen yasa teklifinde, dezenformasyonun tanımının meydan almadığını söyledi.

“Kolay işlenecek bire bir yanlışlık değil”

AK Öğür Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir, sayısal mecralara yönelik uluslararası örnekleri bile inceleyerek toplumun ihtiyaçlarını karşılayacak uzun tıpkısı yasa teklifi hazırlamaya çalıştıklarını belirtti.

Bire Bir matbuat mensubunun, düzenlemenin “halkı kandırıcı bilgiyi açıkça yayma” suçunu içeren 29. maddesinin konusu olamayacağını rapor eden Özdemir, Türkiye’de haber fail tıpkısı basın mensubunun, kasten ve istekle biber dolması bilgelik yapması durumunda itibarının engel göreceğini söyledi.

Özdemir, “Maharet yerine bire bir matbuat mensubunun, bu suçun muhatabı olması türlü değil. Muhalefetin söylediği kabilinden bu suç her şekilde basit işlenecek benzeri suç değil, çok gâvur kuralları var. Tehalüf, düzenlemeye sadece itiraz ediyor, benzeri teklifi yok. ‘Sosyal medyama dokunma’, ‘özgür matbuat susturulamaz’ iyice ama naçiz söylemler. Toplumun beklentilerini karşılayan, iyi benzeri sosyal iletişim araçları düzenlemesi yaptığımıza inanıyorum.” değerlendirmelerinde bulundu.

Share: