Bayburt Üniversitesinde kontenjanların hep doldu

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) harmoni sonuçlarına göre, Bayburt Üniversitesine lisans ve ön lisans düzeyinde 3 bin 708 yıpranmamış mektepli yerleşti.

Üniversiteden yapılan yazılmış açıklamada, ön lisans programlarına 2 bin 367, lisans programlarına 1341 başlamak üzere 3 bin 708 öğrencinin kayıt hakkı elde ettiği belirtildi.

Ön lisans ve lisans programlarındaki kontenjan doluluk oranının yüzde 100 kendisine gerçekleştiği vurgulanan açıklamada, okul birincilerine ayrılan munzam kontenjanlarla birlikte 15 bin 395 öğrenci sayısına vasıl üniversitenin tarihinde ilk defa bu rakama ulaştığı aktarıldı.

Açıklamada görüşlerine düz sunulan Rektör Prof. Dr. Bahtiyar Türkmen, üniversitenin uyguladığı “şampiyonların üniversitesi”, “aklı marifet yüksekokul” ve “proje seferberliği” stratejisiyle büyümeye bitmeme ettiğine dikkati çekti.

Öğrenci adaylarının bu stratejilerin ana aktörü olduğunu belirten Türkmen, şu değerlendirmede bulundu:

“Yer illerde gerçekleştirdiğimiz halkla münasebat çalışmalarından, millî ve uluslararası uğur kitleye seslenme eden mevhum fuar çalışmalarına kadar birlik sürecin katmanlarında öğrencilerimize benzeri mesajı ilettik. Sizler tercihlerinizle büyüyeceksiniz. Biz ise sizinle. Kendini olmak, ilerlemenin, tasavvufun, bilimin, sporun ve sanatın özündeki esas ilkedir. Kendimizi aşarak tarihi bir seviyeye ulaşmamızda katkısı olan mecmu say arkadaşlarıma, ailemizin eskimemiş gelişigüzel üyeleri olan öğrencilerime, eksiksiz kültürel dokusu ve tarihi mirasıyla üniversitesini sahiplenen şehrime samimi teşekkür ediyorum.”

Share: