Bayburtlular sokak hayvanlarını serbest bırakmıyor

Bayburtlular sokak hayvanlarını boydak bırakmıyor

Polis memuru salak köpeğe elleriyle su getirdi

Bayburtlu teyzenin sokak hayvanları üzere ettiği sözler da yürekleri ısıttı

BAYBURT – Albeni sıcaklığının 40 dereceye büyüklüğünde dayandığı Bayburt’ta sıcaktan bunalan çıkmaz hayvanları çevredekilerin hassas davranışları yardımıyla unutulmadı.

Vatandaşın ayrı, zabıta memurunun ayrı müzaheret ettiği çıkmaz hayvanlarının hem karnı doydu, hem de susuzluğu giderildi. Sıcaktan bunalan köpeğin susadığını gören Bayburt Belediyesi’nde memur zabıta memuru Muhammet Dokunaklı, köpeğin biçare bakışlarına kaygısız kalamayarak hayvanın bulunduğu yere avuçları içinde su götürdü. Elleriyle köpeğe su içiren Izdırap evvel denemesinde muvaffakiyetli olamadı. Henüz sonra namına akarsu içiren Kırıcı’a güvenen kapik, tıpkı kaç denemenin arkası sıra Izdırap’ın elinden doya doya su içti.

Uzun yıllardır sokak hayvanlarını elinden geldiğince mugaddi Dilek Pir ise, “Sokaklarda mama, su olsa birlikte ego gine birlikte onlara mamasını suyunu gerçekli veririm. Ben hayvanları yıllardır bakıp, besliyorum. Onların sahibi evvel Allah, bilahare tığ. Hayvanlara acıma yazar, besleyenin Cenabıhak bu dünyada da özge dünyada da değme kalem muradını verir” şeklinde konuştu.

“Hayvanlara rahim edin ki Tanrı de size merhamet etsin”

Çıkmaz hayvanlarının yunak havalarda unutulmaması üzere çağrıda bulunan Güzel, açgözlü ve susuz hayvana şefkatle yaklaşarak, karnını doyurdu, suyunu içirdi. “Hayvanlara rahim ederseniz, Allah da size merhamet değer” diyerek konuşan Iyicene sözlerine şu şekilde bitmeme etti: “Yolda yürüyordum tek kedi gördüm, susuzluktan elemli, kavrulmuş. Muhtemelen ki karnı acıkmış, haris noksan muhabir kızımızla alay malay yedirdik onu. Hayvanlara bakın ki Tanrı sizin dünyanızı da ahiretinizi fena hâlde etsin. Bu hayvanat zavallı. Sen, ego, biz birinden savuşturmak isteyebiliriz amma onlar isteyemezler. Hayvanların ihtiyacı var bakıma, merhamete, insanlığa ihtiyacı var. Allah bizimle beraber olsun hayvanlarımızı yedirelim, tek onları unutmayalım. Kardeşlerim hayvanlara haddinden fazla merhamet edin ki Cenabıhak de size merhamet etsin.”

“Nerede garip efsanevi görsem ego ağlarım”

Sıcaktan kedinin bunaldığını gören ve aç olduğunu anlayış fail Güzelce, çevredeki esnaftan deri çıkarmak için kolları sıvadı. Ten içre suyu koşarak kediye getiren Güzel, “Tıpkısı baktım pisik sıcaktan bunalmış yerde yatıyor hem bile karnı acıkmıştı. Suyunu verdik, karnını doyurduk. Ego bu yaşıma kadar Allah’a şükürler olsun hayvanları bütün yedirip içirdim. Nerede abus bir hayvan görsem ego ağlarım. Hayvanlara saygı etmeyenin hiçbir şeye hürmeti olanaksız” ifadelerini kullandı.Share: