Bayburt’ta faziletli tahıl verimi çiftçinin yüzünü güldürdü

Bayburt’ta çiftçiler, hasadı sona eren hububatta bu sene efdal rekolteye ulaşmanın sevincini yaşıyor.

Bayburt Kültür Odası Başkanı Abuzer Yıldırımtepe, hububatta çiftçinin hem ürün hem da nitelik açısından güzelce nişane elde ettiğini söyledi.

Hububatta verimin bu yıl sabık yıla göre 50’nin üstünde arttığını belirten Yıldırımtepe, “Geçtiğimiz yıl yağışsızlık dolayısıyla çiftçimizin durumu kötüye gitmişti ama bu yıl çiftçilerin yüzü gülüyor. Ayrıca Yerey Mahsulleri Ofisi (TMO) ilimizde hububatta tarihinin rekorunu kırdı. TMO, 2010 yılında 5 bin titrem hububatla genişlik aşkın alımı yapmıştı ama bu sene Bayburt’ta 11 bin tonla son 20 yılın rekorunu kırdı ve çiftçinin ürettiği arpa, buğday, tiritikale, çavdar, yulafın tamamını aldı.” dedi.

Yıldırımtepe, TMO’nun ilk kez ayak tabanı bedel uyguladığına bile dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“TMO, bütün tavan değer açıklar ürünün kalitesine göre üstelik denk düşerdi. Çiftçilerimiz bile gidip ürünleri alıma girmediği devir vurdumduymaz dönerlerdi. Bu sene öyle ayrımsız aplikasyon olmadı. Hububatta tonu 6 bin 375 liradan ayak tabanı değer açıklandı, nitelik çokça iyiyse kıymet 25 kuruş artırıldı, kitap kalitesizse denk 6 bin 350’ye düştü. En düşük kıymet da piyasanın üzerinde. Buna ekleme Reisicumhur kararnamesiyle 1000 lira buğdayda, 500 teklik arpada pirim var. Ayrıca buğday 7 bin 400 liraya arpa ise 6 bin 250 liraya bedel buldu. Dolayısıyla çiftçilerimiz bütün TMO’yu yeğleme etti. Bu yıl aşkın kalem ayrımı dahi yapılmadı, buğdayın tamamını ekmeklik buğday namına topladılar. Özellikle Cumhurbaşkanımıza, Tarım ve Orman Bakanımıza, TMO Umumi Müdürüne ve Bayburt’ta ofis açan TMO Erzurum Şubesi başmüdürüne teşekkürlerimi sunuyorum. Bu yıl çiftçinin tahıl yönünde yüzü güldü.”

Yıldırımtepe, şu anda Bayburt’ta çiftçinin bağ bozumu ekimine başladığını anlatım ederek, motorin desteğinin açıklanmasını ve matbua fiyatlarının düşmesini beklediklerini dile getirdi.

Share: