Bayburt’ta “Hasattan Harmana” konserleri yapıldı

Bayburt’un Demirözü ilçesinin Beşpınar köyündeki Kenan Çetin Etnografya Müzesince “Hasattan Harmana konserleri gerçekleştirildi.

Dinleti öncesinde 100 sene esbak ekincilik aletleri kullanılarak müze ziyaretçileri ve karye halkının katılımıyla anadan görme yöntemlerle hasat yapıldı.

Ardından “İstanbul Opera Topluluğu Küçük Asya’dan Ezgiler” konseriyle müzenin yanındaki buğday tarlasında fon alarak Türk ve garp müziğinden eserleri seslendirdi.

Etkinlik, Şevket Sanatçısı piyanist Gülsin Onaylama’ın “Serhan Bali ile Izahlı Dinleti” ile bitmeme etti.

Piyanist Gülsin Müsaade, W.A. Mozart, B. Bartók, F. Chopin ve Cesar Franck’a ait eserleri yorumladı.

Diploma’ın Bali ile birlikte gerçekleştirdikleri izahlı konseri, Bayburtlu müzikseverler yoluyla beğeniyle karşılandı.

Müzenin kurucusu Kenan Zor, konserin ardından gazetecilere, Hasattan Harmana konserlerinin anadan görme yerine yaptıkları faaliyetlerden biri olduğunu söyledi.

Müzenin Avrupa’dan iki ihsan alarak dünyaca tanındığını vurgulayan Ağır, bunun gururunu yaşadıklarını aktardı.

Amaçlarının Anadolu’nun güzelliklerini dünyaya öncelemek olduğunu anımsatan Ağır, “Müzemiz Bayburt bayrı kültürünün yarattığı benzeri müzedir. Bu halkın Bayburtluların, Rum’nun dokusunu, kokusunu seyretmek üzere kurduğumuz süfli ayrımsız eş hikayesi ilk Rum’ya sonra dünyaya mülk olan bire bir müzeye dönüştü.” dedi.

Müzenin yanı sıra kâin buğday tarlasında sunulan konserin renkli görüntülere sahne olduğunu ifade eden Güç, şunları kaydetti:

“Burada dünyada tıpkı ilki gerçekleştirdik. Harman hasadı içerisinde, buğday başakları ortada piyanomuz, İstanbul Opera Topluluğu sanatçılarımız ve azamet sanatçımız Gülsin Izin’ı ağırladık. İstanbul Opera Topluluğu sanatçılarımız bizi Küçük Asya ezgileriyle, Anadolu’nun ruhuyla buluştururken Gülsin Müsaade de Bayburt’tan dünyaya selam verdi. Buğday başaklarının sesini, ruhunu, kokusunu ve dokusunu parmaklarıyla buluşturdu ve dünyaya taşıdı. Haddinden Fazla şişman tıpkı atmosfer oldu.”

“Bayburt Bayburt olalı böyle görk görmedi”

Çetince, Bayburtluların konsere çetin katılma sağladığını dile getirerek, “Operayla Bayburt ilişkisi bile böylece çözümlenmiş oldu. Doğrusu “Bayburt Bayburt olalı böyle kalpsizlik görmedi” derlerken konser sırasında hatalı notaya basıldığı için Bayburtlular böyle ayrımsız serzenişte bulunmuşlar. Nedeniyle iki sene üst üste dinlediğimiz opera sanatçılarımızdan ve piyanistimizden dinlediğimiz mutat mağrip müziği, Bayburtluların göstermiş olduğu alışılmamış rabıta, adamakıllı reaksiyon ve bindi çok mutluluk veriyor. Gülsin kadın esasta bu destek nedeniyle Bayburt’a esasen geldi. Az içerisinden ve dışından olağanüstü güzelce tepkiler aldık. Bayburt Bayburt olalı böyle görk görmedi diyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

Piyanist Gülsin Izin bile yabansı bir mekanda sanatseverlerle bire bir araya geldiğini belirterek, “Bu yıl yine burada olmaktan nazik mutluluk onur duydum. Kenan Güç Etnografya Müzesi ülkemizin gururu sıkı dışında kavi haddinden fazla hediye sahibi olmuş aynı müze. Pespaye şarki ve batıyı birleştiren, sanatı, doğayı müzikle aylamak benim amacıyla balaban benzeri imtiyaz. Onun üzere ikinci posta burada çalmış olmaktan çok mutluyum.” diye konuştu.Share: