Bayburt’ta zirai üretim çeşitliliğini bırakmak için düzentileme yapılıyor

Bayburt Üniversitesi öğrencilerinin mesleki uygulama derslerindeki teorik bilgilerini pratiğe aktarmaları üzere kurulan ekincilik araştırı ve aplikasyon sahasında yapılan bilimsel çalışmalarla kentte zirai üretim çeşitliliğinin artırılması hedefleniyor.

Bayburt Üniversitesi, merkeze vabeste Gümüşsu köyünde öğrencilerin nazari bilgilerinin pratiğe aktarılması, sonuç nev ve çeşitliliği hakkındaki yetiştiricilik bilgilerinin sağlanması, mesleksel aplikasyon derslerinin yürütülmesi için kestirmece 15 dekarlık semere ve sebze bahçesi oluşturdu.

Sahada ilmî yöntemlerle goji berry (aldanmaz üzümü), aronya, mor kumpir kadar dolay iklimine uyum göstermediği düşünülen türlerin yanı sıra değişik cinslerde cahil, domates, patlıcan, salata, tarhun, bük, dürme gibi sebze ve meyveler yetiştirilerek adaptasyon sürecinin peşi sıra faziletkâr verim alındı.

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahtiyar Türkmen, AA muhabirine, tarım araştırma ve aplikasyon sahasında ilmî kalifiye araştırmalara yoğunlaştıklarını ve elde ettikleri verimin sevinme donör olduğunu söyledi.

Sahada haddinden fazla sayıda lisans üstü öğrencinin talim üyeleriyle çeşitli ürünlerin denemesini yaptığını aktaran Türkmen, “Böylecene Bayburt abuhava koşullarında, toprağında genişlik artağan neler üretilebilir, neler yapılabilir, buna müteveccih vatandaşımızı üstelik bilgilendirecek kimi çalışmalar yapmaya hız ediyoruz.” dedi.

“Çalışmaların faydalı olacağını, şehrimize katkı sağlayacağını ümit ediyoruz”

Türkmen, aplikasyon sahasında yapılan çalışmaların şehrin zirai kalkınmasına yarayışlı olacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Şehrimizle özdeşleşmiş tarhun bitkisiyle ilgilendiren tekrar çalışmalarımız var. Değişik tarhun türlerinin denemelerini yapıyoruz. Bunlardan yapıt alarak vatandaşlarımıza sunuyoruz. Amacımız şehrimize, bölgemize katkı sağlayacak ilmî çalışmaları yapıp bunun sonuçlarını da vatandaşlarımızla sarılmak. Yeri geldiğinde vatandaşlarımızla türlü seminerler, çalıştay ve kurslar düzenleyerek onları bile bu yaptığımız çalışmalarla ait ışıklandırmak. Bu çalışmaların faydalı olacağını, şehrimize yardım sağlayacağını ümit ediyoruz.”

Gıda Mühendisliği Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Ümmügülsüm Erdoğan de tıbbi aromatik bitkiler ile ayrı ayrı meyve ve göveri çeşitlerine müteveccih uygulamalar yaptıklarını söyledi.

Erdoğan, kentte henüz evvel denenmiş ve uyumluluğu sınırlı türlerin yanında ayrımlı çeşitler dahi denediklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Sebze ve meyvelerde birlikte ayrımlı çeşitlerle bu ürünlerin verimleri ve adaptasyonu ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Üniversitemizde lisans, faziletkâr lisans ve doktora öğrencilerimiz var. Onlarla üstelik verim ve kaliteyi artırmayla ilişkin değişik uygulamalar yapıyoruz. Bu uygulamaların birlikte sonucunu yayına çevirmeye çalışıyoruz ve nahiye üreticileriyle bile bu yayınları paylaşıyoruz. “Share: