BBP Umumi Başkanı Destici, 741. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Yâd ve Yörük Şenlikleri’nde konuştu Açıklaması

Iri Bağlanak Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici,”Temas ne büyüklüğünde birileri Türk tarihinin hele Cumhuriyet Altını öncesini akseptans etmeseler dahi evet da dillendirmeseler bile antrparantez İzmir Büyükşehir Belediye Reisi örneğinde olduğu kabilinden hadsizleşerek, çirkinleşerek, hümayun ecdadımıza Cesamet-i Osman-ı Ali’yi kurarak cihana mütehakkim Osmanlı’evet taşlama etme edepsizliğini yapsa üstelik tığ ecdadımıza cemaat çıkmaya devam edeceğiz.” dedi.

Destici, Bilecik’in Söğüt ilçesinde düzenlenen 741. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri’nde yaptığı konuşmada, Türkmen ve Yörüklerle birlikte olmanın alım, bahtiyarlık ve onurunu yaşadığını söyledi.

Söğüt ruhunun oluşmasında Ertuğrul Gazi ve Osman Gazi büyüklüğünde Şeyh Edebali’nin bile şişman rolünün bulunduğunu tamlayan Destici, şöyle konuştu:

“Can çekişen mazlumların sesi, gözü ve çığlığı olmalıyız. O topraklarda yeniden mazlumların devası görünmek için Türk ve Mütedeyyin kardeşlerimizin yardımcı kalkanı başlamak üzere baştan dünyada adaletin ve hakkın bilgili olması amacıyla uğratmak amma tüvana bir şekilde kopmak mecburiyetindeyiz. Bunu burada, toprağa düşen tohumu, üç kıtayı, yedi iklimi gölgesine sığdıracak kuzuluk getiren ruhu baştan bularak ancak başarabiliriz. Bunu temelinde adaletin, ahlakın, imanın olduğu ayrımsız idare anlayışıyla ancak başarabiliriz. Yüzyıllarca, nesillerce burada gururla aşkla imanla eskimemiş zaferlerimizle alay malay toyumuzu kutlamaya bitmeme edeceğiz.”

Çanakkale, Malazgirt, 30 Ağustos ve Kurtuluş Savaşı zaferlerinin hepsini benimsediklerini vurgulayan Destici, “Gelişigüzel hangi kadar birileri Türk tarihinin hele Cumhuriyet öncesini akseptans etmeseler de ya bile dillendirmeseler de hatta İzmir Büyükşehir Şehremini örneğinde olduğu gibi hadsizleşerek, çirkinleşerek, kutlu ecdadımıza Oran-i Osman-ı Ali’yi kurarak cihana hükmeden Osmanlı’ya taşlama ika edepsizliğini yapsa de tığ ecdadımıza eş çıkmaya bitmeme edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Mustafa Destici, Cumhuriyet Altını’in değerlerine birlikte sahip çıktıklarını, herkesin bu değerlere tırsmak göstermesi gerektiğini dile getirdi.

Önemli sorumlulukları olduğunu anlatan Destici, şunları kaydetti:

“Kardeşlerimize, dindaşlarımıza, soydaşlarımıza Balkanlar’daki, Ölçülü Doğu’daki, Kafkaslar’daki kardeşlerimize, kardeşlerimizin canlarına, mallarına, onurlarına, hukukuna topluluk geçmek, ehil çıkabilmek amacıyla bugünden katbekat faal tevessül etmek, bugünkünden katbekat elan hararetli gelmek için katbekat elan aşkın harıldamak mecburiyetindeyiz. Osmanlı maalesef artık Afrika’bile bulunmayan ama elhamdülillah bugün Türkiye Cumhuriyeti Afrika’da var. Birileri istemese birlikte Fransa’sı, ABD’si, İngiltere’si yıllarca Afrika’da bizim olmamızı istemese üstelik Osmanlı’nın torunları zaman orada var ve var olmaya devam edecek inşallah. Fellah Yarımadası’nda üstelik galiba bire bir süre var olmadık. Amma orada birlikte var olmaya bitmeme edeceğiz. Irak’ta özellikle Türkmeneli bölgesi başta başlamak üzere orada bile baştan var olacağız ve olmaya bitmeme edeceğiz. Suriye’de dahi Lübnan’üstelik dahi Kudüs’te bile Balkanlar’bile üstelik Kafkasya’bile birlikte mazi Osmanlı vardı, galiba tıpkısı süre bizi oralardan ırak tuttular amma zaman Türk milleti, Türk devleti ve Türk ordusu o bölgelerde gözükmeye başladı ve inşallah elan cıvıl cıvıl ayrımsız şekilde oralarda var olacağız.”Share: