BEBKA “Bilecik İl Çalıştayı” düzenledi

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), vasıtasıyla 2024-2028 Bursa Eskişehir Bilecik Bölge Planı kapsamında Bilecik İl Çalıştayı gerçekleştirildi.

Bilecik Valisi Eksiksizlik Kızılkaya, Bozüyük ilçesinde gerçekleştirilen çalıştayda, toprak planı çalışmaları kapsamında bölgenin geleceğini demek, vizyonunu hazırlamak ve stratejilerini belirlemek amacıyla çalıştayın şişman ehemmiyet genişlik ettiğini kaydetti.

BEBKA’nın, bakım vermeye başladığı 2010 yılından bu yana gerçekleştirdiği cerrahi müdahale, projeler, destekler, eğitimler ve envestisman bindi çalışmaları ile bölgenin kalkınmasına yön veren bire bir nüsha oluşturduğunu anlatım eden Kızılkaya, şöyle konuştu:

“Yerel aktörlerin katılımı ile lehçe ve sektörel bazda plan, program ve takip belgelerinin hazırlanmasının beraberinde bölgesel, millî ve arsıulusal kurumlarla iş birliği ve yetenek geliştirmeye müteveccih çalışmalarla kalkınma çalışmalarını sürdürmektedir. Bu çalıştay ile bölgeye katışıksız, uygulanabilir ve sürdürülebilir tıpkısı cazibe hazırlanacak, bu dahi önümüzdeki 5 yıllık süreçte bölgemizin kalkınma yolunda atacağı adımların sürat kazanmasını sağlayacaktır.”

BEBKA Umumi Sekreteri Anlaklı Durak, bölgenin gelişmesine alnaç verecek önceliklerin belirlenmesinde mühim lüks üstlendiklerini anlatarak, “Bölgemizi geleceğe taşıyan, uluslararası düzeyde kompetitif, sürdürülebilir üretim, yenilik ve dirim merkezi vizyonu ile hazırlamış olduğumuz 2014-2023 mıntıka planımızın final yılına yaklaşıyoruz. Destek programları kapsamında 2010 yılından bu yana hayata geçirdiğimiz 26 finansal bindi programı ile 406 projeye destek verdik. Bu kapsamda bölgemize kısaca 770 milyon liralık envestisman gerçekleştirdik.” dedi.

BEBKA, TR41 Bölgesi’nde Uran ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürüttüğü çalışmalarla yıpranmamış dönem Havza Planı çalıştayında, mıntıka planı süreci karşı katılımcılara banak yapıldı.

Share: