beden eğitimi öğretmeni abes vakitlerinde fahri seyislik yapıyor

Nevşehir’üstelik beden terbiyesi öğretmeni Ebubekir Sınmaz, okuldan arta mütezayit vakitlerinde gönüllü yerine bölgedeki atların bakımını yapıyor, peribacaları beyninde dört nala atlama beygiri koşturuyor.

Derinkuyu Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu’nda görev yapan 41 yaşındaki Sınmaz, hafta arası mesaiden sonra hafta sonları ise günün şişman bölümünde biniciliğe uygun kıyafetlerini giyip çocukluğundan beri hayranlık beslediği atların yanında dem alıyor.

Kapadokya’yı ülfet eden turistlere müteveccih tur düzenleyen at çiftliklerine giden Sınmaz, “arz ongun bacanak” kendisine tabir ettiği atların günce bakımlarına gönüllü bindi veriyor.

Atlara yem veren, tımarlayan, manej temizliği fail Sınmaz, daha bilahare at sırtında doğada gezintiye çıkıyor.

Cüneyt Arkın sabah yeli kaynağı oldu

Sınmaz, AA muhabirine, çocukken Cüneyt Arkın’ın caka aldığı sinema filmlerini izlerken biniciliğe merak sardığını ve kendini atlama beygiri sırtında tayf ettiğini söyledi.

Son yıllarda Kapadokya’birlikte atlama beygiri çiftliklerinin artmasını fırsat bilerek Türkiye Binicilik Federasyonunun eğitimlerine katıldığını anlatan Sınmaz, binicilik alanında kendini geliştirdiğini belirtti.

Sınmaz, kestirmece 8 yıldır neredeyse her devir vadilerde at koşturduğunu dile getirerek şöyle konuştu:

“Okuldan mütezayit zamanlarımın çoğunu beygir çiftliklerinde geçiriyorum. Buradaki çiftliklerin sahipleriyle eş olduk, dostluğumuz oluştu. Mesaiden sonraki zamanımın çoğunda çiftlikleri geziyorum. Atları temizliyor, tımarlayıp eyerliyorum. Çalışacak atlar varsa onları çalıştırıyorum. Çocukluğumda Cüneyt Arkın filmlerini haddinden fazla izlerdim. Onun ağababa binmesi, atlarla haşır tefviz olması bana sabah yeli kaynağı oldu. Ben üstelik ‘neden hakeza binemiyorum’ diye niteleyerek zat kendime söylenirdim. Okazyon doğdu, ilham kaynağım olan Cüneyt Arkın yardımıyla bu seviyeye geldim. Vesile buldukça okulda üstelik öğrencilere atlama beygiri sevgisini anlatıyorum, öğrencileri çiftliklere getirmeye çalışıyorum. Hakeza olunca bile terbiye camiasında, ‘atlara fısıldayan öğretmen’ olarak anılmaya başladım. Bu da benim üzere hava donör.”

“Atlara olan aşkım sermaye boyu sürecek”

Şapkası, kıyafeti, çizmesi ile dikkati calip Sınmaz, Kapadokya’da çekilen gâh reklam ve lansman filmlerinde binici adına görkem aldığını, atla ilişkin konularla dolay plana çıkmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Biniciliğin edindiği yer nadir uğraşı olduğunu vurgulayan Sınmaz, “Ağababa binip araziye çıkıp dört nala akın etmek, o nal sesini sezmek bana geçim veriyor. Peribacaları beyninde atla gezmem, dört nala atı koşturup nal sesini hissetmem kadar afiyet donör ayrımsız molekül yok. Atlara olan bu sevgi, bu aşkım, sanırım ölene kadar bitmeme edecek.” dedi.

Share: