Belçika, erke firmalarının “lüks karlarını” vergilendirmeye hazırlanıyor

Belçika, yüksek kazanç sağlayan neşelilik üreticileri ve fosil yakıt şirketlerinden 4,7 milyar avro alacak toplamayı planlıyor.

Belçika Erke Bakanı Tinne Van der Straeten, ülkede faaliyet gösteren enerji şirketlerinden fazla rüşvet vergisi alınmasını içeren teklifini hükümete sundu.

Teklife göre, enerji sektöründeki şirketlerin begayet kazançları vergilendirilecek.

Yenilenebilir, nükleer ve kömür kabil kaynaklardan zindelik üretenlerin gelirleri 1 Karı 2022 ile 31 Ara 2023 döneminde megavatsaat başına 130 ekü ile sınırlandırılacak. Bu firmaların, söz konusu eşit üzerindeki ruh satışları “sivri algı” olarak akseptans edilecek.

Yüksek kar sağlayan müstehase mahrukat sektöründen üstelik “tesanüt katkısı” adı altında alacak alınacak. Bu yardım doğal gaz, yer yağı, kömür ve arıtımevi kadar alanları kapsayacak.

Bu uygulamayla zindelik üreticileri ve müstehase mahrukat şirketlerinden 2022 yılında 1,8 bilyon ekü, 2023 yılında dahi 2,9 milyar ekü kaynak sağlanacak. Bu sene ve gelecek yıl toplanacak 4,7 bilyon avro ile erke krizinden yer çok etkilenen hanelere ve işletmelere destek verilecek.

Söz konusu teklifin yürürlüğe girmesi üzere hükümet marifetiyle onaylanması gerekiyor.

AB üyesi ülkeler, sabık hafta enerji krizine cebin ruh talebinin mecburi düşürülmesi, pimpirik kıymettar neşelilik üreticilerinin gelirlerinin sınırlandırılması ve müstehase yakıt üreticilerinden yardım alınmasını içeren tedbirlerde inikat sağlamıştı.

Belçika, erke firmalarını vergilendirme teklifini bu çerçevede hazırladı.

Share: