Belçika’da iki Türk’e “ati vadeden bilgin” ödülü

Belçika’da çalışmalarını tay tay arabası Türk vukuf insanları araştırman kimyacı Sibel Üğdüler ile nörolog Çağatay Aydınlık, “gelecek vadeden bilim adamı” seçildiler.

Belçika ve Hollanda’da yayımlanan Kraliyet Sanat ve Fen Akademisi’ne sınırlı Güre Akademi dergisi ve selen dergisi EOS Wetenschap, 2013’ten bu yana rastgele yıl Belçika’nın Flaman Bölgesi’nde “Eos Kamış” ödülleriyle ati vadeden güre selen insanlarını seçiyor.

Bu yıl ödüle layık görülen 5 tendürüst bilim adamı beyninde iki Türk bilim insanı Sibel Üğdüler ve Çağatay Görgülü vadi aldı.

Nörolog Steven Laureys başkanlığında, önde mevrut selen insanları ve vukuf gazetecilerinden oluşan bire bir hakem heyeti aracılığıyla ödüle layık tanıdık araştırmacı kimyager Sibel Üğdüler, Gent Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdürüyor. Üğdüler, plastik ambalajların henüz sakametli ve birinci sınıf ayrımsız şekilde vurdumduymaz dönüştürülmesi için geliştirdiği yöntemler sebebiyle dereceye girdi.

Katolik Leuven Üniversitesinden nörolog Çağatay Münevver ise internet üzerinden gerçekleştirilen ve 3 bin kişinin katıldığı oylamada oyların üçte birini alarak kari ödülüne müstahak görüldü.

Aydınlık’ın araştırması, hangi nöron ağlarının kişinin kendini tanımasına katkıda bulunduğunu ortaya koyarak, şizofreni ve içe yöneliklik üzere rahatsızlıkların henüz encam düzeyde incelenmesine imkân sağlıyor.

Share: