Belediyenin santrali, âmâ Şevval’e gönül

ÖMER FARUK CEBECİ – Sakarya’bile çırılçıplak âmâ 23 yaşındaki Şevval Erkek, Akyazı Belediyesinde santral görevlisi namına çalışıyor.

Liseyi havadan bütünleyen Koca, âmâ erler amacıyla kaldırımlara yordam işaretlerin yapılması amacıyla 2019 yılında Belediye Başkanı Bilal Soykan ile iletişime geçti.

Azmini, girişimciliğini ve toplumsal hayata iltihak arzusunu gören Soykan’ın yönlendirmesiyle Şevval Sap çağrı merkezi operatörlüğü eğitimine katıldı.

Sertifikasını düzlük Bay, 3 ay geçmiş Akyazı Belediyesinde santralci görevlisi yerine çalışmaya başladı.

İşini istekle yapan Er, azmi ve çalışkanlığıyla ilgi çekiyor.

“Biricik isteğim topluma karışmaktı”

İstanbul’de müşahede engellilerin toplumsal hayata katılması konusunda eğitimler düzlük Sap, AA muhabirine, çalışarak para yolmak isteğini, kaldırımlara öncü işaretlerin yapılması talebiyle tanıştığı Şehremini Soykan ile paylaştığını anlattı.

Mert, kursa katılıp gecesini gündüzüne katarak öğüt fiilen şehadetname aldıktan bilahare belediyede santral görevlisi adına istihdam edildiğini anlatım etti.

Telefonlara baktığını, gelen vatandaşları yönlendirdiğini dile getiren Er Kişi, “Ailem çalıştığım için çok seviniyor. Benim bir şeyler başarabildiğimi örtmek onları de mutlu ediyor. Ego bu durumdaysam aileme borçluyum. Çok ihatalı yaklaştılar, herhangi bir zaman arkamda durdular, destek oldular.” diye konuştu.

Ayvaz, engelli bireylere sosyal hayata katılma çağrısında bulunarak, şunları kaydetti:

“Kendilerine eve kapatıp ‘Ben tek molekül yapamam, sosyalleşemem, insanlarla bildirişim kuramam.’ diyerek düşünmesinler. Seçme antlaşma üzere imge vardır, umutlarını tek ahit kaybetmesinler. Devletten filhakika sakat olduğum için mahiye alıyorum. Benim istediğim; devletin bana verdiği amade mahiye değil, özlük emeğimle kişi cebin terimle yolmak istediğim maaşımdı. Benim amacıyla aylık üstelik yetişkin değil, yeter ki sosyalleşeyim, bir işim olsun başka ayrımsız madde istemiyorum. Bir Tane isteğim topluma karışmaktı benim esasen.”

Soykan’ın kendisine hiçbir devir önyargıyla yaklaşmadığını, kendisine güvendiğini belirten Er Kişi, kendisine teşekkür etti.

“İşini haddinden fazla adamakıllı yapıyor”

Akyazı Şehremini Bilal Soykan birlikte Şevval Erkek ile 2019 yılında toplumsal iletişim araçları üzerinden tanıştığını anlattı.

Erkek’in kaldırımlarda kılavuz gemisi işaretlerin olmaması şikayetini namına ilettiğini aktaran Soykan, “Tam kaldırımlarımızı engellilere düzenli ayla getireceğiz diye niteleyerek namına söyledim. Uzun süre yazıştık. âmâ olduğunu duyunca haddinden fazla şaşırdım.” dedi.

Zamanla Erkek’in azmine ve çabasına şahit olduğunu rapor fail Soykan, eğitime katılması ve sertifika alması yerinde namına belediyede istihdam sözü verdiğini anlattı.

Ayvaz’in engelli maaşı almasına karşın devlete yamanmak istememesinden etkilendiğini dile getiren Soykan, “İş başı yaptırdık. Kendisinden çok da memnunuz. İşini haddinden fazla adamakıllı yapıyor. Bayram Ayı’in ‘Engelli maaşım var ama devletime yamanmak istemiyorum, işlemek istiyorum’ yaklaşımı imdi dikkatimi çekti. Tahminî 3 aydır çalışıyor, haddinden fazla üstelik memnunuz.” diye niteleyerek konuştu.

Belediyeye gelenlerden da olumlu tepkiler aldıklarını nâkil Soykan, “Hem Cumhurbaşkanımızın hem bile hükümetimizin, herkeste olması gereken engellilere yönelik artı ayrımcılığı var. Tığ dahi Şevval’i belediyeye alarak engellilerin dahi aslında hayatın değme alanına katılabilmiş olmalarını, çalışkan olduklarını göstermiş olduk. Genişlik büyük muradımız bile bu.” ifadelerini kullandı.

Soykan, ilçede kaldırımlara öncü işaretler yaptıklarını, farklı düzenlemeleri dahi engelli bireylere göre hayata geçirdiklerini sözlerine ekledi.

Share: