Bezenmiş Şevkin: Tasarrufa Evvel Siz Saray’dan Başlayın, Sonra Vatandaştan Artırım İsteyin

CHP Adana Saylav Bezenmiş Şevkin, hükümet yetkilileri aracılığıyla yapılan artırım çağrılarına reaksiyon göstererek, “Bakın, Sayıştay raporlarında, benzeri günce, Saray’ın harcaması 10 milyon TL’ye eski. Tanrı aşkına amme kaynaklarını bu büyüklüğünde kaba kullanmayın. Tasarrufa önceki siz Saray’dan başlayın. Önceki amme kaynaklarını akıllıcasına kullanmaktan başlayın, bilahare vatandaştan artırım isteyin” dedi.

Müzeyyen Şevkin, bugün yaptığı açıklamada, hükümet yetkilileri vasıtasıyla yapılan tasarruf çağrılarını eleştirdi. Sayıştay’ın Cumhurbaşkanlığı’na yönelik denetim raporunda kayran sunulan tespitlere ilgi çekici Şevkin, şunları söyledi:

“TABII GAZA DEĞME GÜZEŞTE DEVIR ZAM KONUSUNDA BINDIRIM EKLİYORSUNUZ, BU BIREY İNSANLAR HANGI YAZIK Kİ SOĞUKTAN TİTREYEREK GEÇİRECEKLER”

“Enflasyonun alabildiğine arttığı, çekicilik gücünün düştüğü, maaşların eridiği ve insanların evine ekmek götüremediği benzeri ortamda, hükümetin son üç gündür insanların aklı ile bayram eden, sinir uçlarına raci ve hakaret içeren açıklamaları, hangi yazık ki vatandaşı henüz dahi üzüyor, daha birlikte kenef ediyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, insanların aklı ile alay edercesine ‘fön makinesini çalıştırmayın, saçınızı havlu ile kurutun, kum saati ile duşa girin, dört dakikadan aşkın duş almayın’ kabilinden tedbirler öneriyor. Sayın Erke ve Bittabi Kaynaklar Bakanı, bütün acun 150 ila 500 dolara bin metreküp doğal gaz, Zalim tabii gazı satın alırken biz Türkiye’de bin metreküp tabii gazı bozukluk bin 400 dolara alıyoruz? Öncelikle buna tıpkı hal getirin. Bakın, bizi kıskandığını söylediğiniz Almanya, şu anda, kış aylarına girdiğimiz ortamda doğal gazdaki KDV oranını yüzde 19’dan yüzdelik 7’ye düşürmüş durumda. Bizde ise bibi tabii gazdaki KDV oranı yüzde 18. Buna ilişik ne yapıyorsunuz? Natürel gaza seçme güzeşte dönem remiks üzerine remiks ekliyorsunuz, bu kışı insanlar ne yazık kim soğuktan sarsakça geçirecekler. Erke Bakanı olarak öncelikle bunun sorumluluğunu taşımanız gerekiyor.

Emeklilerin asgari ücretin altında ecir aldığı tıpkı ortamda ne yazık kim bire bir kadın saylav, kalkıp, emeklilerin bozdurup bozdurup harcadığını ve bu emekli maaşının faziletli olduğuna ilişkin açıklamalarda bulunuyor. Bu bile adi insanların aklı ile yansılamak ve insanların bu gurur gücü karşısında, eriyen maaşlar karşısında ve kıtlık ücretlerinin 7 bin 500 liraları bulduğu aynı ortamda tekaüt ile küçümseme etmekten apayrı tıpkı molekül değildir.

“ALLAH AŞKINA KAMU KAYNAKLARINI BU KADAR KABA KULLANMAYIN”

Sayın Cumhurbaşkanı ise yeniden insanlara taşlama etmekten vazgeçmiyor. ‘Süfli’ diyor yurt dışına gidenlere. Hem ‘Giderlerse gitsinler’ diyor okuttuğu öğrencilere hem da ‘süfli’ diye niteleyerek taşlama ediyor. Bizim vatandaşımız bunları türe etmiyor. Tekrar analog şekilde Turizm Bakanı, ‘Kışın tatile gidin, kaput tatil yapacaksınız’ diyor. İnsanların dinlence yapacak havadan mi kaldı? İnsanlar eve savuşturmak götüremiyor? Biraz imdi halka inin. Halkla beraber, halkın sorunlarına lütfen hemhal olun. Bakın, Sayıştay raporlarında, benzeri günlük, Saray’ın harcaması 10 milyon TL’ye balkon. Allah aşkına kamu kaynaklarını bu büyüklüğünde kaba kullanmayın. Tasarrufa evvel siz Saray’dan başlayın. Evvel kamu kaynaklarını makul kullanmaktan başlayın, sonraları vatandaştan artırım isteyin.”

Share: