Bilecik’in coğrafi işaretli Çukurören biberinde 650 titrem rekolte bekleniyor

Bilecik’te 150 yılı çok süredir üretildiği tanıdık coğrafi meni tescilli Çukurören biberinde hasat başladı.

Türk Nişancı ve Bellik Kurumunca coğrafi belen belgesiyle tescillenen biberin hasadı için üreticiler sabahleyin er saatlerden itibaren çalışma yapıyor.

Merkeze sınırlanmış Çukurören köyünde halkın ağırlıklı itilaf kaynağı olan al renkteki zehir biber, hasattan bilahare kurutularak mikro içindeki komutan noktalarına gönderilecek.

Köyde 37 ekinci eliyle 320 dekar alanda üretilen biberde bu sene kısaca 650 ton rekolte bekleniyor.

İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi ortaklığıyla hazırlanan, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansınca 600 bin liralık ile desteklenecek proje kapsamında Çukurören’dahi oluşturulacak Karye Kalkınma Kooperatifi bünyesinde inşa edilecek makineli tüfek kurutma tesisiyle hareket gücü maliyetinin düşürülüp istihsal alanlarının artırılması hedefleniyor.

Çukurören Köyü Muhtarı Muhittin Dündar, AA muhabirine, yetiştirdikleri biberin dede tohumundan elde edildiğini söyledi.

Çimlenmesinden tohumuna, üretiminden hasadına bilcümle aşamaların köylüler yoluyla yapıldığını tamlayan Dündar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tohumunu hiç değiştirmedik. Biberimizin genetik özelliği bozulmamıştır ve aroması değişik bir nişane. Bunun sırrı toprağından ve suyundan. İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün ‘iyi ekincilik uygulaması’ ile istihsal yapıyoruz. Bu üstelik kalitemize nitelik katıyor. Seçme biber keskin oluyor ama bizim biberimiz dokunaklı olmakla beraber yemeğin lezzetini değiştirmiyor.”

Dündar, üretimi tasarruf etmek üzere teknolojiye bacak uydurduklarını rapor etti.

Kurutma tesisi projesinin hayata geçirilmesiyle üretimi artırmayı, pazarın genişlemesini ve iri marketlerde satışı hedeflediklerini dile getiren Dündar, “Hasada başladık. İyi ekincilik uygulaması ile denetimli tıpkı şekilde istihsal yapıyoruz. Zararlı çıkar yol kullanılmaması üzerine üreticimizi uyarıyoruz.” dedi.

Kuru fasulye, nohut, çorba ve Arnavut ciğerinin yanında tüketiliyor

Üreticilerden Birol Özdemir ise mart ayından itibaren özenle ilgilendikleri biberin hasadına başladıklarını belirtti.

Emek kısık ayrımsız iş yaptıklarını anlatan Özdemir, şunları kaydetti:

“Seçkin sene dalından kopardığımız biberin tohumunu çıkartarak ati seneye ekerek üretime bitmeme ediyoruz. Yani 12 ay geçmiş aşamasından serencam aşamasına kadar uğraşıyoruz. Ağırlıklı kendisine Marmara ve Veli bölgelerine gönderiyoruz. Saf yöntemle kurutulması zımnında yeğleme ediliyor. Yemeklere ayrı bire bir lalüebkem ve hoşlanma katıyor. Çığlık biberimiz alelumum lokantalarda zayıf fasulye, nohut ve çorbaların yanı sıra tüketiliyor. Trakya ve Iye Bölgesi’nde bile Arnavut ciğerciler özellikle atılmak amacıyla ızgaracılar çokça alıyor. Müşterilerimiz kıvançlı. Biberimizin kalitesini bilenler bizi buluyorlar, pazarlamada güçlük çekmiyoruz. Her bölgenin kendine özgü tıpkı ürünü varsa bizim bile Çukurören biberimiz var. Üretimin zorluğu var amma biz isteyerek yaptığımız amacıyla çok aşkın üstelik yormuyor. İşçiliği çok çok. Gelgel şartlarına bakarak istihsal rekoltesi değişiyor ama yıllar birbirini tamamlıyor.”

Share: