Bilecik’in Medetli kavununda hasat bereketli geçiyor

Bilecik’in Osmaneli ilçesinde kavun hasadına başlayan üreticiler bol bir mevsim geçiriyor.

Bilecik’te kavun üretimi ağırlıklı adına Osmaneli’nde yapılıyor. Sakarya Havzası’nda meydan kayran ilçenin Medetli köyünde yetiştirilen kavunlar İstanbul başta girmek üzere belde illere satılıyor.

Köye gelen tüccarlar, çiftçilerden tonlarca “Medetli kavunu” alarak as noktalarına ulaştırıyor.

Bilecik gestalt, Osmaneli ve Söğüt ilçelerinde 6 bin 400 dekar alanda güzeşte sene 17 bin ton olan hep kavun rekoltesinin bu yıl 20 bin tona yükselmesi bekleniyor.

Osmaneli Istihsal ve Pazarlama Kooperatifi Kurucular Kurulu Başkanı Ertuğrul Ünver, AA muhabirine, bölgede 4 çeşit kavun ekildiğini söyledi.

Piyasada bildirme haddinden fazla tutulanın, Medetli üreticilerinin ektiği “Eğlek” çeşidi olduğunu tamlayan Ünver, “Medetli köyünde üreticiler yıllardır kavun ekiyor. Bu yıl kavun hasadından memnunlar. Kavunun lezzeti önce üreticinin bilinçli olmasından geliyor. Toprak ve hava şartları da oylumlu.” dedi.

Üreticilerden Abdullah Bahar ise bu sene ongun bire bir üretim sezonu geçirdiklerini ifade etti.

Sakarya Nehri’ne yakınlığından çevre bol topraklara sahip olduklarını anlatan Ilkbahar, ” Marmara Bölgesi’nde bile pazara yakın ayrımsız noktadayız. Ürünlerimiz kalitelidir. Bu işi daha çok bereketli öğrendik.” diyerek konuştu.

Baharat, hasat edilen kavunun bir nice noktada tüketiciyle buluşturulduğunu, İstanbul’un yanında Kütahya, Eskişehir, Düzce, Zonguldak gibi çevre illerde satışının yapıldığını aktardı.

Hasat bire bir kamer daha bitmeme edecek

Mahsule kardeş kardeş davranınca tadının bile bereketinin birlikte olduğunu dile getiren Bahar, şunları kaydetti:

“Bu mevsim, akıbet 20 senedir geçirdiğim genişlik güzel zaman. Allah artağanlık versin. 35 senedir bu işin içindeyim. Çok memnunuz. Tığ kavunu yetiştiriyoruz, kalitesine bakarak kıymet belirleniyor. Siktirici yetiştiren ona göre fiyata satıyor. Nitelikli yetiştiren, verdiği gübreye, bakıma göre haliyle fiyatı üstelik elan dolgunca oluyor.

Her sabahleyin erkenden hareket başı yaparız. Saat 06.00’de kalkarız. İşçisi olan işçisini alır. İşçisi sıfır zat ailesiyle gelerek kesime başlar. Yığınlar haline getirip sonraları tek tek römorka yükleriz. Medetli köyümüzde pazarımız var. Kantarımız var, oraya götürürüz. Gerçekten aynı nakız olarak düşünün. Pazarcı oraya dirimlik. Hangi malı beğenirse servet sahibini bulur. Pazarlıkla anlaşırlar. Pazarcı kavunu alır. Nereye koymak isterse alıp götürür.”

Abdullah Ilkbahar, bu ay başında başlayan hasadın eylül ortalarına kadar süreceğini sözlerine ekledi.Share: