Bilecik’in sergen ömrü tıpkı yılı bulan helvacı kabağı Türkiye’nin birçok iline gönderiliyor

Bilecik’in Kızıldamlar köyünde, raf ömrü ayrımsız seneyi bulan kestane kabağının üreticileri, Kızıldamlar Barajı’nın sulamaya katkısı ve “İyi Tarım Uygulaması” yardımıyla verimden ve kaliteden memnun.

Merkeze merbut Kızıldamlar köyünde, 2006 yılında hizmete giren Kızıldamlar Barajı’nın suyunun araziye verilmesi, Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğünün hazırladığı proje ile “İyi Ekincilik Uygulaması”na geçilmesi helvacı kabağı üretiminde çoğalma sağladı.

Üreticiler, Türkiye’nin bir nice iline gönderilen, lezzeti ve kalitesiyle mutluluk genelindeki tüccardan dilek gören kestane kabağını hasat almak üzere sabahın evvel ışıklarında tarlalarına gidiyor. 360 rakımlı köyde dekar başına 2-3 titrem verim alınabiliyor.

Kızıldamlar Köyü Muhtarı Sağlam Gezen, AA muhabirine, 2000 yılında 50 tonla helvacı kabağı üretimine başladıklarını, 2006 yılında baraj suyunun tarlalara verilmesiyle üretimin arttığını söyledi.

Köydeki çiftçilerin “İyi Tarım Uygulaması”ndan çokça mutlu olduğunu ve genelde ilaç kullanmadıklarını anlatan Gezen, “Kabaklarda ortalama 8 kilo olan ciddiyet, köyümüzde ürettiğimiz ürünlerde 15 kilogramı buluyor, arada bir 30-40 kilogram ağırlığa büyüklüğünde çıkıyor. Türkiye’deki malumatsız üretimine balaban ölçüde katkıda bulunuyoruz.” dedi.

“Ağırlıklı namına hayvan gübresi atıyoruz”

Sert kabuklu, yemeni ve basık olan, çıktı şekerli yapımında geçer not kestane kabağının, köyün geçirimli toprağı sebebiyle hem lezzetli hem birlikte dayanıklı olduğuna dikkati çeken Gezen, şunları kaydetti:

“Son yıllarda 1000 tona kadar üretimi artırdık. Kabağın özelliği erken ekilip, geç hasat edilmesi. Yükselti adına üstelik istenilen tıpkı rakımda olması zımnında nitelikli ve dayanıklı oluyor. Ilkin dönümünde averaj 300 kilo elde edilirken, bugün 2006 yılında Kızıldamlar Barajı’nın arazilerimizi sulamasıyla istihsal fazlalığı yaşıyoruz.”

10-15 yıldır ürün yetiştiren çiftçinin uygun döl ve gübre kullanımı üzerine deneyim edindiğini söyleyen Mütehammil Gezen, “Köyümüzde hayvancılık makro olduğu amacıyla, hayvanların gübrelerini topraklarımızda helvacı kabağı eklemek üzere kullanıyoruz. Yani ağırlıklı olarak efsanevi gübresi atıyoruz. Üretilen kabaklar tıpkı yıl dayanıklılığını koruyor. Ürünümüzü İstanbul başta olmak için Marmara, İç Küçük Asya ve Karadeniz Bölgesi’ne gönderiyoruz. Mahsul ferah, yurttaş dahi kıvançlı. Köyümüzde 30 rençper tarafından 300 dekar alanda istihsal yapılıyor.” diyerek konuştu.

Gezen, köyde sulamanın yonca oluşmak için başka ürünlerin üretimine dahi nazik katkı sağladığını belirtti.Share: