Bilecik’te bora ve ölçüsüz tıpkı köyde hasara misil açtı

Bilecik’in Yenipazar ilçesine vabeste Yukarıboğaz köyünde boğanak ve ötede sonucu akarsu baskınları meydana geldi.

İlçede akşam saatlerinden itibaren etkili olan sağanağın peşi sıra Yukarıboğaz köyünden geçen Kavak Deresi’nin debisi yükseldi.

Deredeki taşkınla birlikte taşınan malzemeler, yollarda ve menfezlerde kapanmalara illet oldu. Köydeki kâh evlerde ve hububat depolarında su baskınları meydana geldi.

Taşkının peşi sıra bölgeye AFAD, Yenipazar Belediyesi, İl Özel İdaresi, DSİ 33. Ofis Müdürlüğü ve bitirmiş ekipleri yönlendirildi. Ekipler, ötede zımnında yollarda ve menfezlerde biriken malzemeleri hisse senedi makineleriyle temizledi.

Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya, bölgeye her an taşkının beis verdiği alanlarda incelemelerde bulundu.

Ekiplerin çalışmalarını strateji eden Vali Kızılkaya, yaptığı açıklamada, sonuç günlerde Bilecik’te meydana mevrut akva yağışların meydan vadi taşkınlara ve su baskınlarına illet olduğunu ifade etti.

Yukarıboğaz köyünde derenin taşması sonucu yaşanan inatçı durumu maddi hasarla atlatmanın tesellisini yaşadıklarını tamlayan Kızılkaya, “Fert kaybının ve yaralanmaların yaşanmaması sunu iri şansımız. Ekiplerimiz taşkının meydana getirdiği zararlara simultane engelleme ederek hayatın cılız akışında oluşabilecek aksamaların önüne geçmiştir. Şu an amacıyla vabeste kez ve küşat bulunmamaktadır. Ekiplerimiz gelişigüzel ihtimali değerlendirerek çalışmalarını bir süre daha devam ettirecektir. Rabbim beterinden korusun.” ifadesini kullandı.

Kızılkaya henüz sonraları karye sakinlerini görüşme ederek esbak olsun dileğinde bulundu.

İnceleme esnasında Vali Kızılkaya’ya, Yenipazar Kaymakam Vekili Gölpazarı Kaymakamı Mustafa Nevzat Mercan, DSİ 3.Bölge Başmuallim Hakan Tumturak, İl Uyanık Komutanı Utkulu Sandal, Yenipazar Belediye Başkanı İlhan Istekle, İl Hususi İdaresi Genel Sekreteri Ses Bayrakçı, AFAD İl Müdürü Mehmet Hayri Demirel ve DSİ 33. Idarehane Özgen Kayaoğlu eşlik etti.Share: