Bilecik’te damada acı baklava yedirip una buladılar

Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde düğünlerin vazgeçilmezleri arasında yer düz “damada işkence” geleneği sürdürülüyor.

İlçedeki düğünlerde ince yıllardır sürdürülen “gelin konvoyu bekleme, gelin çiçeği alma, içki melez, zorla kayıt yedirme” üzere ritüeller, damada pres anlar yaşatıyor.

Elif Onan ile evlenen Sacit Dikkat’in düğününde üstelik hem onu hem üstelik sağdıcını zorlayıcı kamu gelenekler namına getirildi.

Bir kahvehaneye götürülen damada arkadaşları, üstüne dağ ketçap dökülen baklavanın beraberinde muhtelif yiyecekler yedirdi.

Damadı evinin önünde oynatan arkadaşları, başında er bezi kırıp üstüne un, yavşak, benzin, bal döktüler, peşi sıra hortumla yıkadılar.

Sacit Ilgi, AA muhabirine, arkadaşlarının şakalarının kendisini zorladığını söyledi.

Damadın babası Ahmet Dikkat ise kendisinin İstanbul’birlikte yaşadığını, oğlunun ise işi gereği Antalya’bile görevli olduğunu rapor etti.

Düğünlerinin doğdukları Pazaryeri’nde gelenek ve göreneklere akıllıca olmasını istediklerini tamlayan Özen, “Şakalar rastgele ne kadar alçak olsa da kaza gençleri bunu biliyor ve katlanıyorlar. Amma bunlar evire çevire adetler, iyice dostluklar. Dostu olmayan bir insanın böyle mizah yapanı olanaksız. Allah razı olsun, çokça iyicene dernek oldu.” dedi.

Share: