Bingöl’de “Facia Önlemleri İstişare Toplantısı” yapıldı

Bingöl’dahi sivil sosyete kuruluşları ve ilgilendiren kurumların temsilcilerinin katılımıyla “Kıran Önlemleri İstişare Toplantısı” yapıldı.

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü İsa Gülgür, Ticaret ve Uran Odası’nda planlı toplantıda, Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşi sıra kentteki binalarda sırtçı sütun, kiriş ve perde betonlarda hasar kontrolü yaptıklarını söyledi.

Bingöl merkezde dokunaklı hasarlı yapı olmadığını anlatım fail Gülgür, Zinde ilçesi ve Servi bölgesindeki 3 köyde yığma taş yapılarda tehlikeli hasar olduğunu belirtti.

İnşaat Mühendisleri Odası ve Mimarlar Odasından 70 gönüllünün desteğiyle hasar tespit çalışmalarını genişleteceklerini dile getiren Gülgür, şöyle bitmeme etti:

“Esbak itibarıyla yaptığımız çalışmada, Güre ilçesi ve Andız bölgesinde 2 metruk taş yastıklama çatı yıkıldı. Burada 25 beş altı hasarlı, 2 itidalli hasarlı ve 59 yavaş hasarlı binamız var. Antrparantez Adaklı’üstelik Hükümet Konağı ve Itimat binamız kolon ve kirişlerinde hasar olduğundan tedbiren boşaltıldı. PTT binasında dahi ağır sıklet hasar tespiti yapıldı. Okullarımızda tıpkı bastırık bulunmayan. Elan ilk yadımlama kararı aldığımız biraz okulumuz var. Yayladere ilçesi kırsalında tehlikeli hasarlı binaların olduğu biliyoruz. Bingöl Üniversitesi 4 milyon liralık destekle mikrotremor ince jeolojik tetkikat yapıyor, kentin tamamını kapsayacak. Bu manada 1300 konutla ait aynı ön hikmet ellerinde var. Elimizdeki tam ekipmanlar ve herif gücüyle en bodur sürede tıpkı dönüşüm sağlamayı amaçlıyoruz ama bu inkılap kısa kesiksiz tıpkı husus olanaksız.”

Kentteki binaların yüzde 40’ının dönüştürülmesi gerektiğine belen fail Gülgür, bu noktada belediyeye de gelişim düştüğünü söyledi.

Gülgür, “Riskli yapı envanterini temas mahalle bazında hamle etap yapacağız. Öncelikli namına Bingöl’dahi dönüşmesi müstelzim dayanaklık etmek, çatı stoğu ve sınıfıyla beraber mahalleri belirleme etmemiz lazım. Riskli mahaller var.” diye konuştu.

Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Valör Çintay de kentin fay hatlarının kesiştiği noktada bulunduğunu belirterek, bu konuda Bingöl ile ilişik beceri ayrımsız raporun tezce hazırlanmasını beklediklerini kaydetti.

Share: