Bingöllü öğretmenler ve ustalar depremzedeler üzere deri sobası üretiyor

Bingöl Mesleksel Teknik ve Küçük Asya Lisesinde sarıklı ve gönüllü ustalardan oluşan kadro, “asrın felaketi” namına nitelenen depremlerden etkilenen kentlere gönderilmesi amacıyla otağ sobası yapıyor.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşi sıra Bingöl’deki birlik kurumlar ve vatandaşlar depremzedelere bindi için seferber oldu.

Bu kapsamda battaniye, giyit, aldatmak üreten ve caize hazırlayan İl Milli Eğitim Müdürlüğü ekipleri, çadırda kullanıma uygun soba üretimine üstelik başladı.

Bingöl Mesleksel Maharet ve Anadolu Lisesi atölyesinde öğretmenler ve fahri ustaların desteğiyle soba yapım ediliyor.

Günlük 150 soba üretimi yapmak üzere müteharrik ekiplere, Bingöl Tecim ve Uran Odası (TSO) da gereç gerçekleştirme ederek destek veriyor.

Çadırda kullanılmaya akıllıca şekilde yapılan sobalar zelzele bölgesine gönderilecek.

İl Milli Eğitim Müdürü Halil Yücel, AA muhabirine, depremin arkası sıra Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer ve Bingöl Valisi Ayar Ekinci’nin talimatları doğrultusunda tezelden harekete geçtiklerini söyledi.

İlk etapta öğretmenlerden oluşan AKUB ekibinin arama istirdat çalışmasında fariza aldığını belirten Yücel, ekiplerinin balaban gayretle çalıştığını kaydetti.

Gıda ve çul malzemelerini hazırlayarak zelzele bölgesine gönderdiklerini anlatan Yücel, günce 18 bin aldatmak ve 10 bin besin hazırlandığını bildirdi.

“Kömür, odun, soba, bu ihtiyaçlar ehemmiyet yer ediyor”

Yücel, okullara giyim üstüne herhangi bir nev malzemenin sağlandığını rapor ederek şöyle konuştu:

“Arz önemlisi istinas. Bakanlığımızın yönlendirmesiyle depremzedelere müteveccih soba yapılıyor. Kömür, odun, soba, bu ihtiyaçlar önem sunu ediyor. Tığ bile derakap kollarımızı sıvadık ve soba yapımına başladık. Günlük namına ilk etapta 150 soba yapımı var ama bu elan dahi artacak. Vatandaşlardan burada işlemek üzere sakil murat var. Fahri ustalar, öğretmen ve öğrencilerimiz harıldamak istiyor. Tekmil tıpkı seferberlik ruhuyla hareket ediliyor. Birlik çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

Bingöl TSO Başkanı Kırat Çintay bile ilden sarsıntı bölgesine 30 tır besin sevkiyatı yaptıklarını kaydetti.

İl Milli Terbiye Müdürlüğü ile soba üretimine başladıklarını dile getiren Çintay, “Soba yapımında gerekseme duyulan malzemeyi mekân illerden gelişmemiş sürede tedarik yazar sıra şekilde istihsal ayırmak ve çokça sayıda depremzedeye aksetmek istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Öğretmen Erdal Küçükhazar ise soba üretimini derhâl sürdürdüklerini belirterek, “İnşallah bildirme gücük sürede depremzedelerimize soba yetiştireceğiz.” dedi.

Share: