Birçok hastalığa mebzul mevrut şifalı çamur ve kaplıcalar ziyaretçi akınına uğruyor

Birçok hastalığa ongun mevrut şifalı balçık ve kaplıcalar ziyaretçi akınına uğruyor

– Timurleng’in ordusuna onma olan akarca ziyaretçi akınına uğruyor

DENİZLİ Denizli’nin Sarayköy ilçesinde geçmişi M.S. bin 300’lü yıllara müstenit şifalı kaplıcaları günümüzde da şifa dağıtmaya bitmeme ediyor. Kokar hamam namına bile aşina ve yüzeye andıran çıkan termal su ile mevrut sağlık turizmine şişman katkı sağlayan Termal Otel, manuel terapi ile bile onma arayanları kendisine çekiyor.

Sarayköy ilçesine sadık Mahpus Mahallesinde kâin termal otel, Türkiye’nin ve dünyanın ciharıyek yanından gelenlere iflah dağıtıyor. Bir zamanda otelin manuel terapi uzmanı ve sahibi olan Mustafa Şen, “Lüzum termal suyumuzla lazım termal çamurumuzla insanlığa onma üzere uğraşıyoruz. Termal çamurun içine koyduğumuz şifalı yağlar ile etkisini dahi arttırıyoruz. Bu şifalı çamur; kireçleşme, romatizmal hastalıkların süreğen dönemlerinde tamamlayıcı otama unsuru yerine kullanılabilmektedir. Kükürtlü Mineralli Mil ve Turba Gurubu Çökelge şeklindeki iki ayrı çamuru ile Ayrıca uyuzlu, sedef kabilinden deri hastalıklarına dahi gani gelmektedir” dedi.

Yöreye ‘Kokar Hamam’ veya ‘Uyuzlu Hamamı’ ismi mevdu

Denizli’nin Sarayköy ilçesinde düz düz otelin dört mevsim afiyet turizmine hizmet verdiğini ifade eden Abat, “Kaplıcada iki zümre çamur çıkmaktadır; Kükürtlü Mineralli Çamur: yöreye ‘Kokar Hamam’ ismini veren, umum beyninde ‘Uyuz Hamamı’ diye bile bilinen çamurdur. Özellikle ten hastalıklarında, sedef hastalığında ve günlük ten bakımı uygulamalarında hızlı ve faal sonuçlar verir. Tarihi rivayetlere göre, ünlü Moğol İmparatoru Timurleng’in Küçük Asya’yu nehiy ettiği dönemde uyuzlu hastalığına yakalanan binlerce askerinin bu kaplıcada otama oldukları söylenmektedir. Gayrı çamur ise Turba Gurubu Çamurdur. Yüksek miktarda bitkisel kökenli örgensel yön içeriğine eş kaliteli tıpkı çamurdur. Isı ve akarsu tutma kapasitesi efdal terapötik tasarruf amacıyla öncelikle tercih edilen peloiddir. Nebat ve köklerinin, yerey altında oksijensiz ortamda, termal akarsu ile etkileşerek sunma az yüz yıllık benzeri süreçte çürümesiyle oluşur” diyerek konuştu.

“Uyuz olan askerlere onma reşit”

Şifalı çamurların 14. yüzyılın başlarında uyuz hastalığına yakalanan Timurleng’in ordusuna üstelik onma olduğuna ilgi çeken Abat, “Çamurun hikayesi da detaylı yıllara dayanır. Emir Sultan’ın oğlu Rum Valisi Timurtaş yoluyla Balaban Menderes üstüne taş köprüler yaptırılmış ve uyuz olan askerlerini burada tedavi ettirmişlerdir. Yıllarca bu dolay kokar sıcak, hapis hamamı, ayrıca uyuzlu hamamı adına müstehap. Uyuz Hamamı ismi da önceden uyuz hayvanları buralarda yıkadıkları için mevdu. Geçtiğimiz yıllarda de uyuzlu olan güreşçi develer burada otama edilmişti. Uyuz hastalığına düçar develeri buradaki çamurla tedavi ettik. Buraya dünyanın ciharıyek yanından felah arayanlar geliyor” ifadelerini kullandı.

Ankara’dan felah yoklamak için geldi

Üzeri fıtığı tedavisi amacıyla Ankara’dan el kitabı terapi hizmeti almaya geldiğini ifade eden Garaz Pilavcı, yaptığı açıklamada şu sözleri kaydetti:

“Buraya bir arkadaşımın tavsiyesiyle Ankara’dan geldim. Sorumluluk fıtığım var. Otama amacıyla hangi yapabilirim diyerek sorduğumda termali önerdi. O’nun tavsiyesi ile burada Mustafa Bey’in yapmış olduğu manuel sağaltım sistemi ile tanıştım. Önceleri biraz rahatladım ve ilerleyici günlerde elan çok rahatlama olacağını söylediler. İçerisinde çamur banyosundan, termal havuzuna termal banyolardan hemoroid tedavisine büyüklüğünde bir nice hastalıklara ve rahatsızlıklara alın insanlar buraya gelip kendilerine otama uygulatabiliyorlar”.

“Onma temin etmek isteyenler üzere burayı referans ederim”

Çamur uygulaması yaptırmak amacıyla Nazilli’den gelen Ayhan Günana birlikte düzenli yerine kaplıcaya geldiklerini anlatım ederek; “Romatizma şikayetim vardı. Buranın haddinden fazla ongun geldiğini söylediler. Biz dahi onun amacıyla geldik. Epey dahi felah buldum. Şifa temin etmek isteyenler üzere burayı kaynak ederim” dedi.

Gelişigüzel yıl eğlenceli termal otele geldiğini belirten İlhan Günana ise şöyle konuştu:

“Nazilli’den geliyorum. Değme sene ayda bir iki misil buraya geliyorum. Bu çökelge romatizma ve varislerim üzere çok iyi geliyor. Hamam suları, itici suları, yüzme havuzu herşey var burada. Herhangi Bir sene muhakkak buraya gelirim. Herkese referans ederim. Gelsinler, görsünler bu güzellikleri. Romatizma kadar rahatsızlıkları olan herkesin buraya gelmesini referans ederim”Share: