‘Birilerine mülk kazandırma operasyonu yapılıyor’

Gestalt Bankası (TCMB), politika faizini yüzdelik 18’den yüzde 16’ya indirdi. Karara sosyal medyadan haddinden fazla sayıda yurttaş ve siyasi yoluyla tepki yağdı. O paylaşımlardan bazıları şu şekilde:

“DÖVİZ KURU ŞAHA KALKTI”

CHP Sözcüsü Üstün Öztrak: “Enflasyon artıyor. TL benzerleri içinde yer çokça değer kaybeden para birimi. Yeniden benzerler içre arz efdal CDS bizde. Buna karşın TCMB ardı ardına nema indiriyor. Beyninde yürek veren bire bir izlence namevcut. Bu, talimatla faiz indirildiği izlenimini artırıyor. Döviz kurunu şaha kaldırıyor.”

“AKP’NİN ÜLKEMİZDE YARATTIĞI IRI ENKAZI UNUTTURMAYACAĞIZ”

CHP İzmir Mebus Tuncay Özkan: “AKP’nin ülkemizde yarattığı iri enkazı unutturmayacağız. 15 Euro namına açıklayan Çanakkale Köprüsü’nün intikal ücreti açılmadan artmaya bitmeme ediyor. Faiz indirimi öncesi 152 TL olan köprünün geçiş ücreti kurdaki dalgalanmanın peşi sıra 165 TL oldu.”

Cumhur Reisi ve AKP Umumi Başkanı Erdoğan’ın ve erk temsilcilerinin döviz kurları ve enflasyona ilgilendiren yaptığı açıklamaların yer aldığı videoyu birlikte paylaşan Özkan: “Iktisatçı(!) Erdoğan’ın iktidarında dolar rekor üzerine rekor kırıyor. Fatura vatandaşa çıkıyor.”

“TOPYEKÜN DAĞILIŞ YAŞIYORUZ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aşure Ayı Eş: “Ve dolar 9.47… Basiretsiz yönetim yüzünden iktisat topyekün çöküş yaşıyor…”

“BU İKTİDAR TÜRK LİRASI’NA DÜŞMAN”

CHP Ekip Başkanvekili Engin Özkoç: “Erdoğan ve çevresi doları depoladı, Biçim Bankası’na faizi düşürterek kişi paralarına para katıyor, olan vatandaşa oluyor. Bu erk Türk Lirası’na düşman!”

“YAPILACAK BIRICIK MADDE, BU İKTİDARI ATMAK”

CHP Mersin Ağacı Saylav Alpay Antmen: “Dolar 10 Liraya dayandı. Euro ise 11 liralık oldu. Ülkenin kurtulması amacıyla yapılacak tek husus kaldı; bu iktidarı solmak…”

“BU GİDİŞATIN SONU KAŞ”

CHP Genel Komutan Yardımcısı Ege Ağbaba: “Olacak gelişim değil!.. Çin’bile minimal ecir: 387 dolar, Türkiye’bile minimal ücret: 299 dolar. Getiri kararından bilahare dolar 10 TL’ye gidiyor. -Saray ve şürekası dünya- herkesin kurum gücü düştükçe düşüyor. Bu gidişatın sonu yar. Bir Tane ilaç #HemenSeçim!”

“AKP YÖNETİMİ İYİCE ZIVANADAN ÇIKTI!”

İYİ Öğür Genel Komutan Yardımcısı Keleş Yiğitlik: “AKP yönetimi evire çevire zıvanadan imdi! Tarz Bankası dövizin uçacağını bilerek repo indirdi ve dolar 9.50 oldu! Muhtemelen kim birilerine servet kazandırma operasyonu yapılıyor! Milletin cebinden çaldığınız gelişigüzel kuruş yasak olsun!”

Share: