BM Genel Sekreteri Guterres, Sudan’da siviller liderliğinde politik geçiş çağrısı yaptı

Birleşmiş Milel (BM) Umumi Sekreteri Antonio Guterres, Sudan halkının isteklerini gerçekleştirmek için Sudan’ın siviller öncülüğünde bire bir siyasal geçişe ihtiyaç duyduğunu söyledi.

BM Genel Yazman Sözcüsü Stephane Dujarric’e bakarak, Sudan Ferman Konseyi Başkanı ve Cıvıl Cıvıl Komutanı Abdulfettah umum-Hüccet, BM 77. Umumi Kurulu kapsamında geldiği ABD’nin New York kentinde BM Umumi Sekreteri Guterres ile tıpkısı araya geldi.

Guterres, görüşmede, Sudan’da devam eden siyasal krizin yanında “dakikasında kötüleşen güvenlik, kazançlı ve insancasına davranışlar karşı güç endişelerini” dile getirdi.

BM Genel Sekreteri, Sudan’da “balans, hazar ve konuşu refahı gerçekleştirmek üzere siviller liderliğinde siyasi geçişi baştan kuruluş fail şümullü bire bir siyasi anlaşmaya müstacel gerekseme duyulduğunu” vurguladı.

Sudan’da, ordunun Başvekil Abdullah Hamduk’un eğreti hükümetini görevden alıp yabansı hal zar ettiği 25 Ilk Teşrin 2021’den bu yana eksiksiz çalışkan benzeri hükümet kurulamadı.

Askeri idare ise Temmuz 2023’te tüm Sudanlıları sahne edecek seçimlerin yapılmasının peşi sıra iktidarı bırakmayı vadediyor.

Share: