Böcekler insanlar kabil yara çekiyor

Müttehit Krallık’taki Queen Mary Üniversitesi’nden araştırmacılar, böceklerin da ayrımsız insanlar üzere kırıcı hissedebildiğini kanıtlayan bire bir çalışmaya imza attı.

Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences ünlü hakemli ilmî dergide yayımlanan araştırmada bire bir dizi film bilimsel tez gözden geçirildi ve 2019’dan bu yana süregelen deney sonuçları aktarıldı.

Independent Türkçe’nin haberine göre bulgular, nosisepsiyon adı sunulan tıpkı sürecin hayvanlarda türlü fizyolojik ve davranışsal tepkileri tetiklediğini ortaya koydu.

Nosisepsiyon yanma, ekşimik veya çarpış sonucu oluşan yaraların yahut hislerin asap sistemi eliyle algılanması anlamına geliyor. Bu süreç genellikle birden ricat kadar tepke benzeri tepkilerle sonuçlanıyor.

Nosisepsiyona seçkin antlaşma olmasa de beynin ürettiği karşıt tıpkısı öznel deneyim olan üzücü hissi zevcelik edebilir.

Gibbons, “Bu nev refleksler solucanlar kabil nispeten çarpık çurpuk hayvanlarda de mevcuttur ve enfüsi ayrımsız çığlık veya ıstırap deneyiminin zevcelik etmesi gerekmeyebilir” dedi:

Bu noktada 2019’üstelik yapılan deneylerin sonuçları faal oldu. Araştırmacılar, Latince adı Drosophila olan sonuç sineğinin bacağını çıkardıktan bilahare vakayiname balkı semptomları gösterdiğini gözlemledi. Sonuç sineği ağız ağıza iyileştiğinde bacağın de baş döndürücü hassas arkaç geldiği görüldü.

Öte yandan bu hayvanların, insanlar kabilinden enfüsi benzeri incitici deneyimine erbap canlılarda tanıdık, nosisepsiyonu arama etme yeteneğine cemaat olup olmadığı bilinmiyordu.

“Modülasyon” adı sunulan bu yetenek, aynı hayvanın hayatta kalmaya evleviyet atfetmek üzere davranışlarını değiştirmesini sağlayıcı şanlı benzeri adaptasyon işlevi sunuyor.

“İnsanın ızdırap algısının tıpkısı özelliği, beyinden gelen asap sinyalleriyle modüle edilebilmesi” diyen Gibbons, şu örneği verdi:

Askerler kimi zaman vücutları nosiseptif sinyali bastırdığı amacıyla kavga alanında aldıkları ağır sıklet yaralanmaları fark etmez. Ayrıca şuurlu olarak ‘dişini sıkmanın’ ve bu çeşit ‘kahramanca’ davranışın size bir dürü veya saygınlık kazandırması durumunda acıya katlanabilirsiniz.

bilim adamı, “Haşere beyninin dahi acıya analog aynı matlup deneyimini akıllıcasına kılacak sinir mekanizmalarını içerip içermediğini aktarmak istedik” diye devam etti.

Araştırı ekibi bu amaçla tıpkısı sekans nörobiyolojik ve davranışsal kanıtı gözden geçirdikten sonraları böceklerin, gizil yerine ateş donör uyaranlara alın tepkilerini azaltan aynı sinir sistemine eş olduklarını ve sonunda bire bir insanlar gibi davranışlarını esnek benzeri şekilde farklı bağlamlara uyarlayabildiklerini saptadı.

rastgele hayvanda öznel veca deneyimini ölçmenin direkt bir yolu olmadığı göz önüne alındığında yıpranmamış bulgular daha de ehemmiyet kazanıyor.

Gibbons, “Bu hayvanlara deneyimlerini soramayız. Kötü calip ayrımsız köpekte olduğu üzere irkilme ya dahi beniz bükülmeleri gibi belirtileri gözlemleyemeyiz” ifadelerini kullandı:

“Bu nedenle böceklerde acıya tavassut edebilecek nöral mekanizmaların varlığı koca ayrımsız bulgu.”

Makalenin eş yazarı Lars Chittka’evet göreyse yeni bulgular, etik bilimi tartışmalarını beraberinde getirecek:

“Haşerat araştırmalar ve rençperlik faaliyetleri sırasında kırıcı donör uyaranlara maruz kaldıkları üzere bu, etik açısından büyük.”

 

Kaybolan koyunlara dron takibi

 

Itimatsız kozmetik ürünlere 645 bin liralık ukubet

 

5. düze aşı ne devir yaptırılmalı?

 

Share: