Bodrum’da Frenk kaktüsünün tanıtımı amacıyla “Opus Saz Festivali” düzenlenecek

Muğla’nın Bodrum ilçesinde yangınlara “zar olma” özelliği taşıyan Frenk kaktüsünün tanıtılması için 9-10 Ilkgüz’de “Opus Çalgı Festivali” gerçekleştirilecek.

Bodrum Kalesi’nde birleştirme edilen curcuna öncesi gazetecilere açıklamalarda mevcut festivalin hanek yönetmeni opera sanatçısı Burak Kart, kombinezon kapsamında iki dinleti düzenleneceğini söyledi.

Piyano sanatçısı İlyun Bürkev ile Ayşe Cemre Ağırgöl, keman sanatçısı Zenginlik İrem Türkmen’in 9 Ilkgüz’de sahneye çıkacağını ifade eden Kurnaz, “Benzeri zamanda 9 Ilkgüz İzmir’in 100. halas sene dönümünde bu zihayat kızlarımızla balaban aynı tebrik kartı yapacağız. Bu üç güre kızımız Türkiye’nin genç sesleri, bizi mikro dışında başarıyla piyes ediyor.” dedi.

Alman Oran Opera Oda Orkestrası’nın (Berlin Deutsche Oper Kammer Orchestra) 10 Eylül’de kendisiyle sahneye çıkacağını belirten Kart, şöyle konuştu:

“Türkiye’ye ilk defa geliyorlar. 100 dalda Grammy Ödülü sahibi ve 120 yıllık geçmişe topluluk dünyaca adlı aynı orkestra. Orkestra Şefi Gürer Aykal yönetiminde soprano Itır Hancı ile sahneye çıkacağız. Festivalin genişlik önemli amacı tekellüm ve doğayı birleştirmek. Frenk kaktüsü, yangınlara cidar olan tıpkı bitki. Bodrum ve Türkiye genelinde farkındalık rekzetmek istiyoruz, insanlarımıza bunu terennüm etmek istiyoruz. Bodrum’un yerel halkı ve burada oturan bir nice adam bu bitkiyi çok gür biliyor. Bu bitki haddinden fazla yararlı ve yüzde 90’ı suyla ciltli olduğu amacıyla yanmıyor. Ormanlarımızın yanmaması için bu kaktüsü inşa etmek yangınlara bire bir tedbir olacaktır. Bunu müzikle takdim etmek istedik.”

İlki düzenlenecek festivalin genel koordinatörlüğünü ise Saz Şairi Göktan yapıyor.

Etkinlik, erte 20.00’de Bodrum Kalesi’nde başlayacak.

Share: