Bosna Hersek’ten Türkiye’ye gelen taharri ve istirdat ekiplerinden evvel kafile ülkelerine döndü

“Asrın felaketi” namına nitelenen Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde kurtarma çalışmalarına katılan Bosna Hersekli taharri kurtarma ekibi başkent Saraybosna’ya döndü.

Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Bağlı Babür Girgin, Arsıulusal Saraybosna Havalimanı’nda Novi Grad Belediyesi Arama Kurtarma Birliğinin 20 yabanlık ekibini karşıladı.

Büyükelçi Dilli, “Bosna Hersek’ten avlu idare etmek üzere Türkiye’ye giden ekibi karşılamak için havaalanındayız. Kendileri birçok duygusal kurtardılar, kendilerine müteşekkiriz.” dedi.

Bu vesileyle bütün Bosna Hersek kurumlarına ve halkına teşekkürlerini ileten Girgin, Bosna Hersek’te “çok kıymetli yardımların” toplandığını ifade etti.

Saraybosna’daki Novi Grad Belediyesi Taharri Kurtarma Birliğinin kol lideri Fahrudin Dobraca, Türkiye’üstelik gördükleri durumdan haddinden fazla etkilendiklerini dile getirerek, “Fotoğraflarda ve medyada gördükleriniz kesinlikle doğru ancak bu durumu yaşayıp deli dolu gıyaben elbette bire bir madde olduğunu hesap pusulası edemezsiniz.” diye niteleyerek konuştu.

Dobraca, 10 kişiyi enkazdan kurtardıklarını kaydederek, “Yaşadığımız benzeri olayı unutmayacağız. Yıkılan benzeri binayı kazdığımızda, temel, cet ve kız çocuktan oluşan bire bir aileyi birbirlerine sarılır halde bulduk ve bunu katiyen unutmayacağız.” dedi.

Bosna Hersek’ten Türkiye’deki taharri ve istirdat çalışmalarına revan ekiplerden ilki yurda dönerken, farklı ekiplerin birlikte bu akşam yahut yarın Saraybosna’ya dönmesi bekleniyor.

Bosna Hersek’ten 234 kişiden oluşan 13 ekibin, depremlerin yaşandığı ilk günden kontrol istirdat çalışmalarına katıldığı, 26 kişiyi esen çıkardığı bilgisi paylaşıldı.

Share: